Özel haber / Hanife Örsoğlu

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, normalleşme sürecinde yaşanabilecek ekonomik sorunlara dikkat çekti.

BBP Genel Başkan Yardımcısı ve Yeminli Mali Müşavir Ekrem Alfaltlı, “Koronovirüsü kırdık, aman mali virüse yakalanmayalım!” diyerek uyarılarda bulundu. Alfaltlı; “Gazeteniz aracılığı ile tüm Bursalılara uyarıda bulunmak için sözlerime başlamak istiyorum. Fiziki mesafeyi koruyacağız, kurallara uyacağız. Ancak inancımızın ve kültürümüzün gereği sosyal yakınlığımızı daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.

Alfatlı, “Pandemi ile özverili bir şekilde mücadele eden tüm sağlık çalışanlarımıza, yardımlaşma duygusu içerisinde ihtiyaç sahiplerini unutmayan vatandaşlarımıza, güvenliğimiz için hayatları pahasına görev yapan asker ve polis tüm güvenlik görevlilerimize şükranlarımı arz ediyorum. Normalleşme süreci çerçevesinde özlemle beklediğimiz Cuma namazının cemaatle kılınması ve 1 Haziran itibariyle de birçok alanda normale dönme çabaları hem psikolojik, hem de sosyolojik olarak toplumda bir rahatlamayı beraberinde getirmiştir. Ancak, şu ana kadar yaşanan tecrübe Covid 19 belasının bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Bize düşen, Sağlık Bakanlığı ve Bilim kurulunun önerilerine harfiyen uymaktır. Bu tutum kendimizi düşünmekten ziyade, insan olarak sorumluluğumuzdur. Birlikte bu salgından en az hasarla kurtulacağız inşallah. Kesinlikle kurallara dikkatli ve hassas bir şekilde riayet edelim. Rehavete kapılmayalım. Çok daha hassas ve daha dikkatli özenli olmak zorundayız ki, bu beladan tamamen kurtulalım. Hem kendimizi hem de yakınlarımızı üzmeyelim. Covid 19 salgınının bulaş ve sağlık etkilerinin yavaş yavaş azalması ile gündem geçim derdi, ekonomi, üretim gibi hayatımızı idame ettirme ile ilgili konulara odaklanmış durumdadır” şeklinde konuştu.

“Hata Yapma Lüksümüz Yok”

 

Alfaltlı; “Konu hassas. Dereyi görmeden paçaları sıvamamak gerekmektedir. Daha fazla tasarruf, daha fazla dikkat ve özen göstermeliyiz. “Yeni normalde” önce beden ve ruh sağlığımızı koruyacağız, ödeyebileceğimiz kadar borçlanacağız. Ekonominin çarkları dönerse, üretirsek, satarsak, kazancımız olursa, tüketebiliriz ve hayatta kalabiliriz. Bu dönemde mali mevzuatlarda çok ciddi değişiklikler yaşandı. Aşağıda yalnızca 2020 Mayıs ayında yapılan düzenlemeler, bu mevzuatı takip eden ve uygulayan hem Mali Müşavirlerimiz hem de Yeminli Mali Müşavirlerimiz çok özverili bir çalışma içerisine girmek zorunda kaldılar. Mücbir sebep kapsamında ödemesi ertelenen SGK primlerinin kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınacağı dönem konusunda hata yapılmamalıdır” dedi.