Nüfusun 4 katı caminin temeli atıldı!

Bursa 3 Ekim 2019 11:38
Nüfusun 4 katı caminin temeli atıldı!

İnegöl’de temeli atılan cami siyaseti silkeledi. İnegöl’e bağlı Akbaşlar Mahallesi sakinleri eskiyen ve yetersiz kalan caminin yerine imece usulü ile yeni cami yaptırıyor.


Safa Furkan AYDIN/Özel haber

Temeli atılan 600 kişilik caminin 2 yıl içerisinde bitirilerek hizmete açılması planlanıyor. Tek katlı caminin yetersiz kalması nedeniyle mahalle sakinleri imece usulüyle cami yaptırıyor. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak iki katlı cami 600 kişilik. 2 yıl içerisinde bitirilerek ibadete açılması hedeflenen caminin yapımı için hayırseverlerin desteği bekleniyor. Caminin temeli düzenlenen törenle atılırken; programa Kaymakam Şükrü Görücü, protokol üyeleri ile siyasi parti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Mahalle muhtarı Eyüp Arslan yaptığı açıklamada, eski caminin yetersiz olmasından dolayı imece usulüyle mahalleye yeni cami yaptıklarını söyledi. Caminin temel atma törenine katılanlara teşekkür eden Arslan, caminin yapımına hayırseverlerin desteğini beklediklerini söyledi. Camiyi 2 yıl içerisinde biterek hizmete açmayı planladıklarını belirten Arslan, “Yeni camimiz 600 kişilik olacak. 2 katlı olacak camimiz 350 metre kare alan üzerine inşa edilecek. İmece usulüyle yapılacak olan camimizi 2 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Yeni camimiz mahallemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Devlet yatırımı bulunmuyor!

DSP İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar; “Caminin yapılmasına karşı değiliz. Ancak 92 erkek, 77 kadının ikamet ettiği Akbaşlar’a 600 kişilik cami yapılması bizi düşündürmüyor değil. Kırsalda kalan her geçen yılda vefatlar nedeniyle azalan nüfusu göz önüne alınca endişelerimizin haklı bir boyutu ortaya çıkıyor. Bu bölgede bildiğimiz kadarıyla da devletin nüfus yoğunluğunu artırabileceği bir yatırımı da bulunmuyor. Daha az maliyetle ihtiyaca uygun bir caminin yapılmasını temenni ederdik.” dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...