Loading...

Oğuz Han'ın Otağı Kocayayla'da kuruluyor

Bursa 29 Haziran 2016 11:23
Videoyu Aç Oğuz Han'ın Otağı Kocayayla'da kuruluyor
A
a

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Kocayayla, Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

23-24 Temmuz tarihlerinde Keles ilçesindeki tarihi Kocayayla'da gerçekleştirilecek 'Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni'nde, 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları sergilenecek. Ecdadın barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor ve savaş oyunlarından örneklerin sunulacağı şenlikte, mangala (köçürme), tokuz taş, satranç, alış (kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlarından da örnekler sunulacak. İki gün süreyle katılımcılara uygulamalı dersler verileceği bildirilirken, dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen "Kök Börü Oyunu", Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, matrak oyunu, cirit oyunu gibi savaş ve spor oyunları da sergilenecek.

BİNLERCE KİŞİNİN KATILMASI BEKLENİYOR
Van-Erciş'e bağlı Ulupamir ve Kırgızistan'a bağlı Çolpanata'dan gelecek olan Kırgız sporcuların at üzerinde görsel şölenlere imza atacağı belirtilirken, 16 Türk Devleti'ni temsilen 16 çadırın kurulacağı şenliğe, Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların yanı sıra soydaş ve göçmen STK temsilcileri de katılacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu'nun organizasyonunda Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek festivalde, iki gün süreyle göçmen dernek ve vakıfların yöresel ürünleri sergilenecek. Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni'ne Türkiye'nin bir çok yöresinden binlerce kişinin katılması bekleniyor.
Şenliğe katılmak isteyenlerin 23 ve 24 Temmuz günleri sabahları Kocayayla’ya, akşamları da şehir merkezine ulaşımları sağlanacağı bildirildi.

TÜRKİYE'DE BU KAPSAMDA BİR İLK
Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Afganistan’dan sporcuların katılacağı etkinliğe başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakanın, Bakanların, ilgili Büyükelçi ve Konsolosların davet edildiği Türk Dünyası Ata Sporları şöleninin Türkiye’de bu kapsamda bir ilk olduğunu vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu şölenin kapsamlı bir şekilde Kırgızistan’ın Çolpanata şehrinde Dünya göçmen Oyunları / World Nomads Games ve Macaristan’da da “Hun Kurultayı” adları ile gerçekleştirildiğini” belirterek şunları söyledi:
“Avrasya coğrayasında, İpek Yolu güzergahında 5 bin yıldır oynanagelen ata spor oyunlarını bir şenlik havası içinde her yıl düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu yıl ilk adımı atıyoruz. İlk adımı atmakla birlikte uluslararası arenada ata spor oyunların profesyonel olarak icra eden bir takımı şölenimize davet ettik. Kırgızistan’dan gelecek olan takım üyeleri, at üzerinde müthiş gösteriler sunacaklar. Aynı şekilde dünyanın en yüksek platosu olan Pamir’den göç ederek ülkemize sığınan Kırgızlardan oluşturulan ve ülkemizi spor oyunlarında temsil eden Ulupamir Kökbörü Takımı da dört nala giden atlar üzerinde 50 kilogramlık oğlağı yerden alarak, rakiplerine kaptırmadan belirlenen kaleye bırakma mücadelesini sergileyecekler. Her sıklette güreşler yapılacak. Özbek, Kırgız, Kazak, Türkmen, Moğol ve Afgan güreşçileri er meydanında ter dökecekler. Ok atacağız, ok atma usullerini göstereceğiz. Satranç turnuvaları düzenleyeceğiz. Mangala, Dokuz Taş gibi akıl oyunlarını katılımcılara anlatacağız.”

"HEDEFİMİZ BURSA'YI ATA SPORLARININ MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK"
Kendisinin de Mangala oyununu öğrendiğini ifade eden Altepe, "Biliyorsunuz bu oyunun yaygınlaştırılması için kampanya başlattık, ben de yeni öğrendim. Etkinlikte iyi bir rakip çıkarsa ben de oynamak isterim. Ayrıca ip çekme gibi, uzun atlama gibi, çocukluğumuzda oynadığımız çelik-çomak gibi oyunları da oynayacağız, oynatacağız. Kısacası İki gün süresince Diriliş filmindeki gibi bir ortamı oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz şölenin düzenleneceği Kocayayla, aynı zamanda Orhan Gazi’nin de Nilüfer Hatun ile toy yaptığı tarihi bir alan. Bu açıdan da bu şölen ayrı bir anlam kazanmıştır. Çünkü şüphesiz ki Orhan Gazi’nin toyunda da eğlenceli yarışmalar düzenlenmiş, yiğitler tüm hünerlerini sergilemişlerdi. Ne mutlu ki 600 yıl sonra, aynı mekanda benzer bir şölen düzenliyoruz. Bursa’nın fethi öncesi ve sonrası alplerin gazilerin er meydanlarında, toylarda sergiledikleri hünerleri 600 yıl sonra şenlik havası içinde düzenliyor olmak bizi heyecanlandırmıştır. Hedefimiz Bursa’yı İpek Yolu güzergahı üzerindeki ata sporlarının da merkezi haline dönüştürmektir” dedi.
Bu gibi şölenlerin aynı zamanda yayla turizminin de gelişmesini sağlayacağını Başkan Altepe, Bursa halkına iki gün süreyle tarihi geçmişi yaşatacaklarını, buharda mantı, mantı çorbası, goşnan, çiğbörek, lağmen, samsa gibi yöresel tarihi lezzetleri tatma imkanı sunacaklarını belirterek, Bursa halkını bu görsel şovu izlemeleri için Kocayayla’ya davet etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat