Loading...

ON PARMAĞINDA ON MARİFET!

Bursa 15 Ekim 2019 10:43
Videoyu Aç ON PARMAĞINDA ON MARİFET!
A
a

Kocasına özendi mermer ustası oldu. Kocasının işyerinde hem mermer ustalığı hem de karikatür bebekler yapıyorÖzel haber- Fatma DİLLİOĞLU

Bursa'da 3 çocuk annesi bir kadın, eşinin mesleğinden ilham alarak kurduğu iş yerinde mermer işlemesi ve montaj işi yapıyor.

 İznik’de mermer ustalığı yapan genç kadın görenleri hayrete düşürüyor. Yaklaşık 15 yıldır mermer ustası olan eşi Bünyamin Kara'dan ilham alan 36 yaşındaki 3 çocuk annesi Hazel Kara, hamur açmak yerine mermer işlemeyi tercih etti. Erkeklerin bile bazen zorlanarak yaptığı ağır bir olan mermer ustalığına soyunan Kara, kendi açtığı iş yerinde eşi ile birlikte mermer işliyor. Dükkanda işlediği mermerlerin montajını da eşiyle birlikte yapan Hazel Kara, iş yerine gelen bir çok insanın kendisini çalışırken görünce çok şaşırdığını söyledi. Kara, "Eşim 15 yıllık mermer ustası, kendisinden yaklaşık 5 yıl boyunca kurs aldım ve bu işi öğrendim. Şimdi birlikte işimize gidip ekmek paramızı da birlikte kazanıyoruz."dedi. Mermer ustalığının hem zor hem de ağır bir meslek olduğunu söyleyen Kara, "Bazı meslekler gerçekten kadınlar için zor ama bir kadın eğer bir şeyi yapmak isterse kesinlikle yapar. Her sabah iş yerimizi açarak işe koyuluyoruz. İşlerimiz çok şükür yolunda. Eşimle birlikte bu işi yapmaya devam edeceğim." dedi.

“İstihdama katkı koymak istiyorum”

Kara, hem üç çocuğu ve ev işleriyle uğraşıyor hem de erkek işi olarak görülen mesleğinde atölyede hazırladığı ürünleri inşaatlara gidip monte ediyor. Kara, "Mezar taşı, cam altları, tezgah, merdiven gibi mermerle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi üretiyoruz. Önce ölçülerini alıyoruz, atölyemizde kesim ve yapıştırma işlemlerini yapıyoruz. Gün içerisinde de yerine gidip monte ediyoruz" dedi. Kara, mermerciliğin kadınlar için çok ağır bir sektör olduğunu, mermerle uğraşırken kendisini ilk kez görenlerin çok şaşırdığını dile getirerek, şunları söyledi: "Mermerin ağır olması sebebiyle 'Nasıl dayanıyorsun?' diye soruyorlar. Ben 50 kiloyum. 150-200 kilogramlık tezgahlarımız oluyor. Yeri geliyor, o tezgahları tek başıma kaldırıyorum. Mermer işinde ağır taşımalardan dolayı bel ağrısı çektiğim zamanlar oluyor." Atölyelerini büyütmeyi hedeflediklerini ifade eden Kara, ilçedeki bahçelerde yevmiye usulü güvencesiz çalışan birçok kadın bulunduğunu ve onlardan bir bölümüne istihdam sağlamak istediğini aktardı. Hazel Kara, sabah erken saatlerde kalkıp ev işlerini bitirdikten sonra atölyeye gittiğini anlatan Kara, gün boyu süren koşturmaca sonrası eve döndüğünde yine çocukları, akşam yemeği ve ev işleriyle ilgilendiğini belirtti. "Eşimle gurur duyuyorum" Bünyamin Kara da mermer ustası eşiyle gurur duyduğunu belirtti. Eşinin matkap ve kesim makinelerini rahatlıkla kullanabildiğine işaret eden Kara, "Eşim, burada bir erkeğin yapabildiği her şeyi yapıyor. İnsanlar başta garipsiyordu ancak artık alıştılar. Öyle ki esnaf kahvehanesine bile gidip esnafla çayını içiyor" diye konuştu. 

“Karikatür bebekler yapıyor”

Hazel Kara, eşinin mermer atölyesinde kağıt, kumaş ve plastikten karikatür bebekler üretiyor. 36 yaşında ve 3 çocuk annesi Hazel Kara, çocukluğundan beri resim sanatına duyduğu ilgi neticesinde iki buçuk ay önce karikatür bebekler yapmaya başladı. Kağıt, kumaş, tül ve plastiklerden elde ettiği malzemeleri karikatür bebeklere dönüştüren Kara’nın ürünlerine Türkiye’nin her yerinden talep var. Özellikle yeni evlenen çiftlerin fotoğraflarını göndererek kendi karikatürlerini istediklerini anlatan Hazel Kara, “Bana fotoğraflarını gönderiyorlar. Kıyafetlerini ve saçlarını benzetiyorum. Yüz kısmı ise zaten bildik karikatür çizgilerinden oluşuyor” dedi.Çocukluğumdan beri bu tarz işler yaptığını ifade eden Hazel Kara, “Atık mataryelleri değerlendiriyorum. Kağıt, kumaş ve plastikleri yapıştırarak proje ödevleri yaptım. Resimleri alıp onları karikatürleştirdim. Bugün Türkiye’nin her yerine kargoyla ürün gönderiyorum. Çok beğeniyorlar. Sipariş edenler bunun anlamlı bir hediye olduğunu söylüyorlar” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat