Loading...

On TV’de E-Spor

Türkiye 7 Ağustos 2019 10:54
Videoyu Aç On TV’de E-Spor
A
a

Melih Oktay’ın moderatörlüğündeki E-Spor Dünyası programında E-Spor’un geleceği gündeme geldi.

Batuhan ERSEK/ÖZEL HABER

Son dönemin parlayan yıldızı E-Spor, On TV ekranlarında masaya yatırıldı. Pi5 oyuncusu Berkay Güneş, yayıncı İpek Pekoğlu ve Berat Can E-Spor hakkında değerlendirmelerde bulundu. E-Spor’un ilk olarak bilgisayar oyunlarıyla çıkmadığını belirten Berat Can, ”İlk olarak atari ve atari salonlarıyla başladı.



Online oyunların artmasıyla elektronik spor halini aldı ve oyuncuların başarıları, turnuvalara yol açtı. Turnuvalarda oyuncular birbirleriyle başarılarını kapıştırmaya çalışıyor. Ben E-Spor ile ilk olarak 2006 yılında Half Life oyunuyla birlikte tanıştım. 2011 yılında profesyonel olarak turnuvalara katıldım. Turnuvaların sonucunda ikincilik başarısını elde etmiştim. Ben şanslı bir çocuktum atariden bilgisayarıma kadar hep alınmıştı. Ben bu işi meslek olarak yapacağımı söylediğim de bunu tam bir saçmalık olarak görüyorlardı. Benim turnuvalarda yer aldığım dönem E-Spor çok yaygın değildi. Ama şu an en büyük destekçim ailem diyebilirim” diyerek ailesinin E-Spor konusuna bakışını aktardı.



BU SEKTÖRÜN GELİŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
“Counter Strike: Global Offensive” oynarak E-Spor’a başladığını anlatan Berkay Güneş, “2016 yılından bu yana çeşitli turnuvalarda görev aldım. Bu 4 yıl içinde farklı takımlarda 2 tane Türkiye birinciliğimiz bulunuyor. Bu sektörün de çok gelişeceğini düşünüyorum. Bu yüzden de bu sektörün içindeyim” dedi. Aile konusunda çok şanslı olduğunu vurgulayarak konuşan Güneş, “Ailem bu konuda hep arkamda oldular. Ben 6 yaşından beri bilgisayar oyunlarıyla büyüdüm. İlk başlarda tabi ki bu kadar çok oynamıyordum. İş ciddileşince bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmeye başladım. O dönemler başlarda biraz tepkileri oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 2016 yılının sonlarında gittiğim küçük çaplı bir internet turnuvasından para ödülü ile dönmüştüm. Öyle olunca onlar da işlerin ciddileşmeye başladığını anladılar. O zamandan bu yana hep arkamda oldular” şeklinde konuştu. Twitch yayıncısı İpek Pekoğlu ise E-Spor’da yaş ilerledikçe refleks kaybı yaşanabileceğine dikkat çekti ve oyun performanslarının ilk zamanlardaki gibi olamayacağını belirtti.




 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat