Loading...

Onlar ilacını satsın, biz bitkimizi satalım!

Bursa 21 Ekim 2019 09:49
Videoyu Aç Onlar ilacını satsın, biz bitkimizi satalım!
A
a

Soğukların gelmesiyle ve ülkemizde hastalıkların artmasıyla birlikte aktarlara olan ilgi günden güne artıyor. Bursa Ulucami mevkiinde yaklaşık 25-30 yıldır bu meslekte olan Hacı Şahin gazetemize açıklamalarda bulundu.

ELİF KUŞ BEŞİK- ÖZEL HABER

Sonbahar hemen hemen geldi. Kış ise kapıya dayanmaya başladı. Vatandaşların soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kronik rahatsızlıkları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Hacı Şahin, çoğu kişinin hasta olmadan önce doktora, aktara başvurması gerektiğini söyledi.
25- 30 yıldır bu meslekte olan Şahin aynı zamanda Emekli bir öğretmen. Esnaf olmayı, insan olabilmeyi her şeyin üstünde tutan Hacı Şahin, 25 sene oldu bu mevkide olalı.   Yerimiz ve işimiz güzel  Ulucami’nin yanındayız, olabildiğince Ulucami’ye esnaf olarak, insan olarak layık olmaya çalışıyoruz . Müşterimizle iyi diyalog içerisindeyiz çok şükür.  Geçenlerde televizyon da  kadınların bir yemini vardı , yemin etmiyorum ama uygulamaya çalışıyorum ‘yemediğimi yedirmeyeceğim, giymediğimi giydirmeyeceğim’ gibi dolayısıyla ürünlerin hepsinde en  güzelini vermeye çalışıyoruz , aktarlar şifa deposu. Kaliteden ve fiyattan taviz vermemeye çalışıyoruz “ ifadelerini kullandı.


BAZI ECZANELERDE DE BAL SATIYORLAR
Geçtiğimiz günlerde Eczacılar Aktarlara ‘Şifa, aktarda değil, eczanede satılır’ diyerek sert çıkışlarda bulunmuştu. Bu konuya da değinen Şahin, “Bu meslekte gördüğümüz ilacın yapacakları başkadır, bitkinin yapacağı şey başkadır. Her şeyi yalnızca eczacıya veya aktara bırakmamamız lazım . Yıllardır alternatif tıp veya hemoterapi dedikleri bitkisel yönlerden tedavi ile ilgili bir çok  yöntemler var. Kimse aktarlar için şifa olmaz olamaz demesin. Bazı eczanelerde bal satışı bile görüyoruz. Bu ne kadar doğru sizce? Eczacılar bitki eğitimi alıyorlar ama onlar ilacını satsın biz bitkimizi satalım , biz neden eczane açmanın derdine düşmüyoruz… Öncelikle bunu düşünmeliler. Biz eczane açmayalım onlar da aktar açmasın veya satsalar dahi, yeter ki güzel şeyler olsun “ şeklinde konuştu.  


Hemen hemen her sene bu zamanlarda Ihlamur sezonunu açtıklarını söyleyen Şahin, “Vatandaşımız bazı şeyleri maalesef yanlış yapıyor. Kendini kötü hissettiğinde değil, tamamen şifayı kaptıktan sonra iyileşmek için çırpınıyor. Oysa kendimizi dinlemeliyiz. Bilmeliyiz, tanımalıyız… Grip çoğu zaman ‘geliyorum’ der. O ‘geldim’ demeden önlemini almamız lazım. O yüzden vatandaşlarımıza bizim aktarlar olarak çağrımız Ihlamura, zencefile, iyice şifayı kaptıktan sonra koşmasınlar. Her sene olduğu gibi şuanda kışın hem bağışık sistemini kuvvetlendirmek, hem sağlık açısından,  hem de hasta olmadan hastalığın önüne geçelim diyen duyarlı müşterilerimiz de var . Yok değil. Öksürmeye başladıktan sonra değil de öksürmeyeyim diye gelenler var.  Bu müşterilerimize güzel karışımlarımız var , müşterinin istediklerini de veriyoruz ,bize ne tavsiye edersin derlerse onları da veriyoruz dolayısıyla güzel pazarımız  var. Bir de toplumumuzda şöyle bir anlayış var. Ne kadar çok bitki o kadar çok şifa mı diyorlar. Oysa asla alakası yok. Mesela bir kış çayının içerisine ‘ne bulduysak koyalım’ kavramı doğru olmaz.  Belli oranlarda koymak lazım en doğrusu.  Bu kavram ilaçta da  aynı şekilde yani etken madde dediğimiz.  Bunda da etken maddesi daha çok oranlara daha çok , daha az olanlara daha az koymak suretiyle bir karışım yapmak bizi doğruya götürür. “KIŞ AYLARININ KRALİÇESİ ‘IHLAMUR’
Havaların soğumasıyla birlikte, en çok tercih edilen bitkinin Ihlamur olduğunu dile getiren Hacı Şahin şunları söyledi; “ Verdiğimiz veya önerdiğimiz şifalı bitkiler mevsim değişikliğine göre değişiyor.  En çok tercih edilenlerden ise havanız ‘buğ’ dediği zamanlara doğru en çok  ıhlamur gidiyor. Ek olarak ,tarçın, karanfil, adaçayı, pekmez  tercih edilenler arasında üst sırada yer alıyor.  Ayrıca pekmezin doğal olamaması tabi olarak elde edilen annelerimizin o eski zamanlarda yaptığı pekmezi bulamıyoruz onda da fabrikasyona geri döndüler ne yazık ki.  Güneşte kurutulan buharlaştırılan pekmezler en güzelidir, ama şimdi fabrikasyon soğuk pres pekmez diye çıkardılar, pekmez denilmez ona ne yazık ki.  Organik pekmezin yerini tutmaz. Ihlamurun gidişatına bakarsak , Ihlamur kış aylarının vatandaş için olmazsa olmazıdır. Bence ıhlamuru diğer mevsimlerde de tercih etmeliyiz. Fiyatlarına da değinirsek yapraklı biraz ucuz, saf çiçek biraz daha pahalı köyden alış fiyatımız 50 ile 70 arası yapraklı,  100 ile 130 arası çiçekli bizde bunları bu şekilde satıyoruz .“ ŞİFA DEPOSU ASPİR
Aspir bitkisinin zor elde edilen bir şifa deposu olduğunu dile getiren 25 yıllık esnaf Hacı Şahin şunları söyledi;  “Aspir, zor elde edilen bir bitkidir. Safran yerine kullanılıyor safranın 1 gramı 60 lira ama hiçbir zaman onun yerini tutmuyor tabiî ki.  Çok pahalı olunca yalancı safran diye de biliniyor. Safranı bulamayınca aspir kullanıyoruz hemen hemen aynı özelliklere sahip ama besin değeri olarak aynı olmasını beklemek mümkün değil.  Aspir çiçeğinden elde edilen çay ise adet sancısına, doğum sonrası sancılara, eklem romatizmaları, ve eklemlerde meydana gelen tutukluklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda, aspir çiçeğinden elde edilen çayın, adet söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Aspir çiçeğinin çayı, harici kullanımla, kızamık gibi deri döküntülerine de iyi gelen bir özellik göstermektedir” Kandil simidinin içerisinde ki o naif tadın asıl kaynağının mahlep bitkisi olduğunu söyleyen Hacı, ” Yabani bir bitki bursa da çok bilinir kandil simidinin içinde bulunan bir tat vardır onun tadını veren mahlepdir .Genelde Pastaneler ve fırıncılar kullanılır , mahlep kan şekerini düşürür , nefes alışverişini kolaylaştırır , vücuda güç katar , baş ağrısını azaltır , balgamı söker ,prostat şikayetlerini azaltır , şeker hastalığını önler ve birçok hastalığa iyi gelir . Osmanlı baharatından da bahseden Şahin, “Nanesi kekiği ve birçok baharat mevcut içerisinde. Bir de ekstra baharatlar kullanılıyor oda meslek sırrı bilinmiyor ama biz içerisinde bulunanları şöyle tahmin ediyoruz karabiber, kırmızı biber, kimyon ,nane, kekik ve sarımsak tozu var bütün yemeklere yakışıyor pilavin üzerine atsan bile ben buna yakışmadım demiyor orta derece de acısı var  “ dedi .  Yelcevizi muskat olarak geçer, Hindistan cevizinin yabanisi de olabilir özellikle hem baharat olarak hem de yeni doğan bebelere gaz çıkarıcı olarak kullanıyoruz iyi bir sancı kesicidir .İştah açıcı özelliği vardır , Antiseptik bir yapıya sahip olduğu için mikropları öldürme gibi özelliği vardır , sinirleri yatıştırma özelliği vardır, stresi alır sakinleşmeyi sağlar , Uykusuzluğa birebirdir, uyku problemi olan kişiler rahatlıkla kullanabilirler.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat