Virüs salgını, pek çok sektörü ekonomik anlamda olumsuz olarak etkilese de, kimi sektörlerde de işlerin inanılmaz bir hızla artmasına neden oldu.

Yani deyim yerindeyse krizden yeni fırsatlar doğdu kimi alanlarda…

Bu sektörlerin başında da hiç şüphesiz e-ticaret sektörü gelmekte. İnsanlar evlerine kapandıkları için market alışverişi de dâhil olmak üzere gereksinimleri olan her şeyi çevrimiçi olarak sipariş etmeye başladılar.

Böyle bir süreç zaten başlamıştı ama salgın bunu tetiklemiş de oldu büyük ölçüde.

Hatta normalde online alışveriş ile arası iyi olmayan yaşlı kesim bile bu dönemde alışverişlerini online olarak yapmaya başladı.

Son aylarda bizim eve hemen her gün bir iki kargo gelmekte.

Hepimiz artık dijital kafesler içinde dolanıp duruyoruz yani.

Bir salgınla dünya düzeni şu anda yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor denebilir rahatlıkla.

Nedeni ne olursa olsun sonuçta artık yeni bir dünya düzeni var ve yeni alışkanlıklar gelişmekte.

* * *

Artık yaşamımıza uzaktan çalışma diye de bir kavram girdi.

Uzaktan öğrenim girdi, uzaktan toplantılar, görüşmeler başladı.

Bu kadar büyük ofislere, bu kadar büyük yerlere gereksinim olmadığı da ortaya çıktı.

Bunun gelecekte gelişerek sürmesi trafik sorununun çözümüne de katkı sağlayabileceği bile görülüyor.

Banka kartlarında olağanüstü bir kullanım görülmeye başlandı.

BKM verilerine göre, salgın döneminde Türkiye’deki 5 milyon kart, internetten alışveriş için ilk kez kullanıldı.

Online alışverişe olan bu aşırı talep, salgın bitene kadar sürecek gibi görünüyor ve salgın sonrasında da alışveriş alışkanlıklarındaki bu değişimin büyük oranda kalıcı olması bekleniyor.

İşte bu yüzden daha şimdiden pek çok şirket, e-ticaret yatırımlarını hızlandırmaya ve artırmaya başladı.

* * *

Tabii ki bu süreçte kent dinamiklerinden en önemlilerinden biri olan ve Bursa İş dünyasının çatı örgütü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da iş dünyasına yönelik öncülük edici, destekleyici çabaları oldu.

BTSO salgın süreci ve sonrasında Bursa iş dünyasının ticarette yol haritasını belirlemek üzere ticaret müşavirleri ve ataşeleri ağırlayarak online seminer serisine başlatmıştı.

Ticaret Bakanlığı eşgüdümünde, BTSO Küresel Fuar Acentesi ve Uludağ İhracatçı Birlikleri işbirliğinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen seminerde Litvanya, Letonya ve Estonya’daki mevcut durum, salgın sonrasındaki işbirliği olanakları ve firmaların Baltık pazarına girişte dikkat etmesi gereken konular değerlendirilmişti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından salgın döneminde Bursa iş dünyasını hedef pazarlardaki mevcut durum hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen bu online seminerler Almanya programı ile sürmüştü.
Salgın sürecinde daralan küresel ticaretin etkisiyle oluşan dış satım kaybının hızlı bir şekilde telafi edilmesi ve Yeni Dünya düzeninde Bursalı dış satımcıların daha güçlü bir şekilde yer almasının yollarının aralanmasına öncülük edilmişti.

Yeni ülke ve pazarların bulunabilmesinin çalışmaları başlatılmıştı.

Salgın nedeniyle zor bir süreçten geçen firmalar için düzenlenen webinar programlarına iş dünyası temsilcilerinin o dönem çok ilgi gösterdiğini belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, gelinen süreçte de bunun sonuçlarının alınmakta olduğunu memnuniyetle belirtiyor bu gün ve "Bizim en önemli maksadımız pandemi sürecinden ülkemizin ve şehrimizin en az seviyede etkilenmesidir” diyor.