Şimdiye kadar birçok ilklere imza atan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, içinde bulunduğumuz yılda da salgın sürecine karşın şehircilikten, tarihi mirasın korunmasına, spordan sağlığa, eğitimden kültür sanata kadar birçok projeyi vatandaşla buluşturacak projeleri sürdürmekte.

Önceki dönemlerde, Soğanlı Kentsel dönüşüm projesi, Gökdere’de Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile kentsel dönüşüm ve tarihsel birikimi ortaya çıkartarak Bursa turizmine yeni kapılar açan Başkan Dündar, çalışmalarını Osmangazi Kent Meydanı Projesi ve Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi ile kente yeni bir görünüm kazandırmayı amaçlıyor.

Bununla birlikte de kıyı mahallelere yönelik yeni Pazar alanları, spor sahaları, kültür-sanat mekânları, meydan ve bahçelerle hizmeti merkez dışına da taşıyor.

* * *

Osmangazi Belediyesi'nin birçok projesi arasından şehircilik alanında Osmangazi Meydanı, tarihi mirasın yaşatılmasında Hisar, sosyal belediyecilikte ise Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM), öne çıkıyor.

Çalışmalarında önemli bir mesafe kat edilen üç proje de, Bursa'nın hali hazırdaki en büyük yatırımları olarak dikkat çekiyor.

Bursa, yıllardır gereksinim duyduğu ve merakla beklediği meydana 'Osmangazi Meydanı' ile kavuşuyor.

Mevcut Kent Meydanı ile de bütünleşecek olan kent merkezinde 40 dönüm alan üzerinde yapımı devam eden Osmangazi Meydanı, 2 bin araçlık otoparkı, sosyal ve kültürel alanları ile gece gündüz yaşayan ve Bursa'nın kalbinin attığı nokta olacak.

150 milyon lira bedel ödenerek kamulaştırılan 100'den fazla binanın yıkılmasıyla elde edilen arazi üzerinde hayata geçirilen proje için hafriyat ve fore kazık çalışmaları sürüyor.

Gerçekten de yüksek yapıların yer almayacağı, kent merkezinde önemli bir buluşma alanı oluşturacak bu Osmangazi Meydanı, Kent Merkezi ile birleşince tam bir Merkez olmaya aday bir proje olacak.

Osmangazi’nin şanına da yakışır bir proje…

Hem de şehircilik felsefesiyle öne çıkan bir proje olarak Osmangazi Meydanı’nda çalışmalar bitip hizmete açıldığındacanlı bir mekân olacağı ve hele 2. Etap’ın bitmesiyle Bursa’ya büyük bir değer katacağı çok açık.

* * *

Osmangazi Belediyesi bu güne kadar tarihi mirasın korunmasına yönelik birçok çalışmaya imza attı.

Ancak bunların en önemlisi hiç kuşkusuz ‘Hisar’ projesi…

Bursa'nın ilk yerleşim yeri olan Hisar'ın özgün özellikleriyle geleceğe aktarılması adına yaşama geçirilen "Yaşayan Tarihi Hisar İçi" projesi ile bölge adeta açık hava müzesi olacak.

Bursa'nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar İçi’nde hayata geçirilen proje kapsamında Oruçbey Caddesi'ndeki 28 binada cephe sağlıklaştırma çalışması yapıldığını söyleyen Başkan Dündar, ‘Eski Bursa’yı ortaya çıkarıyoruz’ diyor.

Başkan Dündar’ın da belirttiği gibi Hisar Projesi ile Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde görmüş olduğumuz sanal ortamı Hisar’da yaşayacağız.

Yani Fetih Müzesi'nde resimlerde gördüğümüz 693 yıl öncesinin Bursa'sının gerçeğini Hisar'da görmüş olacağız.

Bu, hiç kuşku yok ki Bursa turizmi adına da önemli gelişme olacak.