“Bursa’ya büyük piyango vurdu! Yerli ve Milli Otomobil Fabrikası Gemlik Askeri Harasında Yapılacak!” Bu haberin ulusal basında yayınlanması ile Gemlikler sevinmiş, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise belediye hizmetlerini düşünerek temkinli bir açıklamada bulunmuştu.

BÜŞRA ÇAKIR ÖZEL HABER

TOGG Fabrikasının Bursa’ya kazandırılmasına sevinilirken MHP’li isimden dikkat çeken bir açıklama geldi. Açıklamayı yapan önceki dönem MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Cemil Aydın; “Fabrika yapılırken Bursa yerel erkleri yok sayılmasın.” Dedi.

 

“İmar Planları Paspas mı Edilecek!”

 

Aydın depremin uyumadığını belirterek; “Gemlik'te üretilecek yerli otomobil arazisinin uygulama planlarını hangi kurum yapacak? Hazırlıkları devam eden yerel yönetim reformu çalışmalarından edindiğimiz intibaya istinaden merkezi idarenin ve de TOKİ, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gibi kurumların imar ve ruhsat izinleri ortadan kaldırılacak veya kısıtlanacak gibi gözüküyor. Bu durumda 1/5000 ve 1/1000 uygulama planları Bursa Büyükşehir ve Gemlik Belediye Başkanlığı tarafından mı hayata geçirilecek soruları cevap bekliyor. Bir milyon metrekare arazi üzerinde kurulması planlanan otomobil fabrikasının içinde bulunduğu arazinin 4 milyon metrekare olması ve aktif fay hattı üzerinde bulunması Bursa yerel yönetim erklerinin süreçte müdahil olmasını gerektirmektedir.” İfadeleri ile adım adım yaklaşan bir gerçeğe dikkat çekti.