32 yaşındaki Nurtaç Seçen, 3 Üniversite okuyup, Toplumdan ve Kurumsal İş hayatından istifa ederek, minimalist yaşamaya karar verdikten sonra hem Türkiye’yi hem de Avrupa’yı gezdi.

ÖZEL HABER: ELİF KUŞ BEŞİK

 

(PARİS) 

Hikayesine nasıl başladığından bahseden Seçen; "Çocukluğumdan beri Ailemden kaynaklı sabit bir yaşamım olmadığı için; bir çok şehirde ikametim vardı, Yazın, kışın ve bahar ayları evlerimiz farklı şehirlerde olduğu için, sürekli oradan oraya geçerdik, haliyle kendimi tam olarak hiç bir yere ait hissedememeye başladım ve sabit yaşayabilme özlemiyle kendime ülke aramak için yollara çıktım ve orada başladı hikayem. Bir çok ili otostop çekerek gezdim." dedi.

 

'Her şeye sahipken neden bu kaçış ? ' sözleriyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Nurtaç Seçen sözlerine şu şekilde devam etti; "Gezerken gideceğim şehir ya da ülkeleri önceden araştırarak,  günlük işlerle ya da Ufak çaplı al sat modeliyle günümü kurtarma çalıştım.  "Her şeye sahipken neden bu kaçış" sözleriyle çok karşılaştım. Bu çok anormal geliyor insanlara, halbuki ben en doğal hakkımla yaşamak istediğim yeri gezerek bulmaya çalışıyordum.. Bana göre de mecbur tutulan düzende ya da şehirde yaşamak anormal geliyor. Ve kesinlikle asıl çılgınlık bu, benim yaptığımın sonrasında. Türkiye’de  3 il dışında tüm şehirleri gezdim, sonrasında Avrupa Kıtasını bitirdim, daha sonra Asya Kıtası Arap yarımadasından başladım ve maalesef pandemi yüzünden geri döndüm, toplam bakarsak 200'den fazla  şehir, ve 20'den fazla ülke gezdim. Sosyal medyadan 'gezer_ela_gozum' kullanıcı adıyla paylaşımlarda bulunuyorum. Biraz gezdikten sonra arada durup çekindiğim fotoğraflarıma bakarak 'İyi ki bu yoldayım' diyorum. Çok güzel yerler gezdim. Böyle benim gibi cesur davranan tüm arkadaşlarımı da destekliyorum açıkçası."

'TEHLİKELER ATLATTIM'

Gezer Nurtaç Seçen çıktığı bu yolda bir sürü engebelerle karşılaştığını söyleyerek 'Merakım başıma dert oluyordu' dedi. Seçen sözlerini şu şekilde sürdürdü; " Çıktığım yol tabi ki en başlarda çok kolay olmadı desem yeridir. Çeşitli tehlikeler atlattım fakat  tamamen benim plansızlıklarım ve merakım yüzünden oldu. Mesela doğuda ziyaret halindeyken yasak bölgelere girmeye çalıştım, PKK ile karşı karşıya kaldım, çok şükür bir şey olmadı."

"EĞİTİMCİ KİMLİĞİMLE YENİ NESİLE HATIRA BIRAKMAK İSTİYORUM"

Türkiye olarak çok misafirperver olduğumuzun da altını çizen Seçen; "Ya bizim vatandaşlarımız cidden bambaşka. Beni evlerine yemek yemeye çağıran o güzel kalpli insanlar, en unutulmaz anılarım içerisinde kalıyor. Özellikle Avrupa ile kıyasladığımızda Türkiye'nin misafirperverliği gerçekten tartışılmaz bile. Türkiye’dede Doğu bölgesini bu konuda tek geçerim, 3 ve 4 kez Doğu turu yaptım ve her seferinde neredeyse 3-4 kilo aldım. Aslında bundan ziyade uygun maliyetle nasıl gezdiğimden de bahsedeyim sizlere, gezerken tek düşündüğüm güvenli konaklama ve aç kalmamak, o yüzden planlı çıkmaya gayret ettim, Türkiye’den eşya götürerek sattım çoğunlukla, Örnek vereyim; 100 150 TL sermaye ile çorap alıp Maskat Oman Ülkesinde satarak 8.000TL kazanmıştım, bu şekilde önceden yaptığım planlarla hem aç kalmadım hem de para kazandım. Hedefim ; Gezilerimi program yaparak doğal halimi izletebilmek, ya da  maceralarımı belgeselleştirip, eğitimci kimliğimle yeni nesile ufakta olsa hatıra bırakmak. Her şeyin para olmadığını, önemli olan şeyin karakter ve edep olduğunu, Karpuz satarakta helal para kazanıp gezilebileceğini gösterebilmek. Malesef yeni nesil burjuvazi özentiliğiyle büyüyor ve ben buna çok üzülüyorum. " şeklinde konuştu.

(VAN)

'Ben sizlerin aracılığıyla kadınlarımız hakkında da şunları söylemek istiyorum' ifadelerini kullanan Seçen kadınlara mesaj verdi; " Çevremde birçok kadından destek aldığım doğrudur.  Kadınların, güçlü ve kendi ayaklarının üstünde durup; kimseye muhtaç olmadan, karakterli, korkmadan yaşayabilmeleri adına örnek olabilmek, beni çok mutlu ediyor, Tabi farklı bir kesim de var, (erkeğe bağlı ve muhtaç yaşayanlar) Bu dediğim yanlış anlaşılmasın, lafım ev kadınlarına değil, erkek tarafından hor görülerek mecburen evli kalan kardeşlerim.  Beni eleştirirken asıl kendi kadınlıklarını ezmelerinden bahsediyorum, güçlü ve istedikleri hayatı yaşayabilsinler. Bu konu hakkında çok uzun konuşabilirim fakat kısa kesiyorum. Son olarak herkese şunu söyleyebilirim, bir şeyi severek yapıyorsanız mutlaka sonuna kadar gidin."

TAZI KANYONU ANTALYA MANAVGAT)