İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunda bilindiği gibi Bursa çevreyolunun bir kısmı da kullanılmaktadır. Bu otoyolun kesintintiye uğradığı anlamına gelmektedir.

Gelecekte 1/100.000'lik çevre planında otoyolun kesintisiz devam etmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını beyan etmek isterim.

Kestel' den  Başköy'e kadar devam eden çervre yolunun otoban ile birlikte kullanılması Bursa çevreyolunun yükünü arttırdığı gözlenmektedir.

İstanbul'dan yola çıkan sürücülerin kesintisiz olarak Balıkesir-Manisa-İzmir'e kadar devam etmesi gibi düşüncenin otoyolu kullanma ile bağdaştığı gözlenmektedir.  

Selçukgazi gişelerden çıkmadan Balıkesir- Manisa -İzmir 'e devam edecek yolun yeni   istikameti hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Çağlayan-Aksungur-Mürselköy ve Dedeköy tarafından devam ederek Küçükyenice bağlantı yolu ile kent hali kavşağına otoyolun batı çıkışı yapılacaktır.

Küçükyenice-Çekrice ve Konaklı köyü ile devam edecek yolun kesintisiz İzmire devam etmesi sağlanacaktır.Şehiriçi trafiğin rahatlamasında büyük rol oynayacağı kaçınılmazdır.

Her geçen gün Türkiye'nin en çok göç alan şehri olan Bursamızın ulaşım yatırımları ile gözde şehir haline geldiği görülmektedir.

Bursa çevre otoyolu trafiğini sağlayan Çağlayan- Mudanya kavşağı arasında yüzde 15 trafik artışı olduğu gözlenmektedir.

İstanbul-Bursa-İzmir otobanının Bursa sınırları içinde yer alan bölümünde plan değişikliği için Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından çalışma yapıldığı bilinmektedir.

Diğer bir ulaşım ağı olan hızlı trenin şehrimize sağlayacağı katkı ve yolcu kapasitesi düşünülürse; güney marmaranın merkez ve dağıtım şehri olması yolunda hızlı şekilde geliştiğini görmemek mümkün değildir.

Kamu yatırımları ile beraber Bursamızın Türkiye'nin gündeminden düşmediği ulusal ve uluslararası şirketlerin yatırım merkezi haline geldiği görülmektedir.

Günün Sözü: Yol Medeniyettir...