Engin ÖZKONUK/ÖZEL HABER

“Esnaf borcu borçla kapatmak istemiyor!” CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr. Yüksel Özkan, Covid-19 salgın sürecinde ilçelerde esnaf ziyaretlerini sürdürüyor.

 

Geçtiğimiz hafta Orhangazi ve İznik’de bulunan Özkan, hafta içinde Gemlik ilçesindeydi. İlk ziyaretini CHP Gemlik İlçe Yönetimi ile birlikte Gemlik Devlet Hastanesi’ne gerçekleştiren Özkan, Başhekim Şahmeran Çelenkoğlu ve sağlık çalışanlarına Covid-19 süresince göstermiş oldukları fedakarlık dolayısıyla teşekkür ederek yaklaşan Ramazan Bayramlarını kutladı.

Ziyaretin ikinci durağında Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda Başkan İsmail Beki ve yönetimi ile bir araya geldi.  Özkan; “ esnaf temsilcileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde ağırlıklı olarak, işyerlerinin uzun süre kapalı kalması nedeniyle kirasını, elektriğini, suyunu ve vergisini ödeyemeyen kuaförler, berberler, restaurantlar, kahvehane ve kafelerin sorunlarını konuştuk. İşletme sahibi esnaflar kendilerine verilen kira desteği ve nakdi yardım sözlerinin tutulmadığını, birçok esnafının da evine gıda yardımı almak için müracaat ettiği oda başkanı tarafından üstüne basılarak vurgulanması esnafımızın içinde olduğu durumun acı bir gerçeğidir. Ayrıca, zaten çoğu esnafın halen devam eden kredilerinin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Hükümetin sunmuş olduğu destek paketi ile kendilerinin yine bankaya borçlanacağını belirten esnaf arkadaşlarımız, “borcu borçla kapatmak istemiyoruz” ifadelerini kullanıyor. Sosyal Devletin gereği olarak ‘Hükümetin en azından belirli bir süre kira, vergi vb. giderlerini karşılamalarını’ bu hususun TBMM gündemine gelmesini bizden talep ettiler.” dedi.

Özkan sonraki durağı Gemlik Belediyesi oldu. Burada belediye çalışanlarına Covid-19 sürecinde göstermiş oldukları üstün gayretlerinden dolayı teşekkür eden Özkan; yaklaşan Ramazan Bayramlarını da kutlayarak Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Akış Serintürk ve Bayram Demir ile süreci konuştu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği kapsamında Gemlik’in en yüksek tepesine yazılan “K.ATATÜRK” imzası için de başta Belediye Başkanı Sayın Uğur Sertaslan ve tüm çalışanları ayrıca tebrik etti.

Gemlik Ziraat Odası ziyareti ile görüşmelerini sonlandıran Yüksel Özkan, salgın sürecinin etkilediği üreticileri de, tüm zor şartlara rağmen üretim yapmaları dolayısıyla tebrik ederek, Ramazan Bayramlarını kutladı. İlçe ziyaretlerini bayram arifesine kadar sürdürecek olan Özkan, bayramdan sonra da temaslarını diğer ilçelerde devam ettirecek.