Hava Durumu

1 Mayıs Taksim Tartışmaları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhalefeti ve Marjinal Grupları Eleştirdi

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 13:41
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
1 Mayıs Taksim Tartışmaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde yaptığı açıklamada, muhalefetin ve bazı marjinal grupların Taksim Meydanı ile ilgili tartışmalarla bu önemli günün anlamına gölge düşürmeye çalıştığını belirtti. Erdoğan, "Taksim meydanının mitinge uygun olmadığı herkesin malumu" diyerek, alternatif kutlama yerlerine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 13. Çalışma Meclisi Yemeği'nde konuştu. Burada, Taksim Meydanı'nın geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle 1 Mayıs kutlamaları için uygun olmadığını ve bu durumun uzun zamandır bilindiğini ifade etti. Erdoğan, 2010 yılında Taksim Meydanı'nı kutlamalara açtıklarını ve bu adımı, çalışanların haklarını tanımak adına attıklarını vurguladı.

Erdoğan, "Buna rağmen, son günlerde muhalefet ve bazı marjinal yapılar, Taksim tartışmalarıyla 1 Mayıs'ın bayram havasına gölge düşürmeye çalışıyor" dedi ve ekledi, "Sembolik törenler haricinde Taksim Meydanı'nın miting yeri olmadığı, mitinge uygun bir altyapıya sahip olmadığı herkesin malumuyken, bu konudaki dayatmaları masum bulmadığımızı ifade etmek isterim."

Erdoğan, Türkiye genelinde 1 Mayıs kutlamaları için izin verilen alanları belirterek, İstanbul'da 40 farklı yer ve güzergahın belirlendiğini, toplamda ise 55 şehirde 103 ayrı etkinliğe izin verildiğini söyledi. Bu noktalarda barışçıl gösterilerin özgürce yapılabilmesi için gerekli izinlerin alındığını ve herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, çalışma hayatında katılımcı sosyal diyalog anlayışının önemine değinerek, Çalışma Meclisi'nin bu anlayışın en önemli temsil mekanizmalarından biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin 21 yılda işçi, işveren, memur, esnaf ve çiftçi refahını artırmak için çaba sarf ettiklerini belirtti ve gelecek planlarında da istihdamın ve çalışma hayatının iyileştirilmesine yönelik adımların devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.