Hava Durumu

 AYM'nin İptal Kararı Ne Anlama Geliyor? CHP'li Ocaklı'dan Ses Getirecek İddia

Anayasa Mahkemesi Kararları ve İktidarın Tepkisi

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 15:46
Kaynak: HANDAN EFE
 AYM'nin İptal Kararı Ne Anlama Geliyor? CHP'li Ocaklı'dan Ses Getirecek İddia

 Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyum çerçevesinde çıkarılan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin bazı maddelerini iptal etti. Bu iptaller arasında Cumhurbaşkanı'nın rektör atama yetkisi ve Merkez Bankası Başkanı'nı görev süresi dolmadan görevden alma yetkisi de bulunuyor. Bu kararlar, Türkiye siyasetinde büyük yankı uyandırdı.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, AYM'nin iptal kararlarını Haberler.com'a değerlendirdi. Ocaklı, "Erdoğan 'Buyurun Anayasa Mahkemesi'ne gidin' demişti. Gittik ve kazandık. Şimdi bu mahkeme kararlarını uygulamasını bekliyoruz. İktidarın bu kararlara karşı anayasa değişikliğine gitmeye çalışacağını ve muhtemelen buna zemin hazırlayacağını düşünüyoruz" dedi.

Ocaklı, kararların uygulanması durumunda eski Merkez Bankası Başkanı'nın göreve iade edilmesi gerektiğini belirtti. Ancak, iktidarın bu kararı uygulayıp uygulamayacağı konusunda şüphelerini dile getirdi. "Bu sistemle bu iş yürümüyor ve Türkiye bir bataklıkta" diyerek mevcut yönetim sistemini eleştirdi.

Ocaklı, bu tartışmaların gündem değiştirmek için ortaya atıldığını ifade ederek, iktidarın yeni bir anayasa değişikliği yapmaya çalışacağını öngördü. Görevden alınan Merkez Bankası başkanlarının cesaretle çıkıp 'Biz görevden alındık, görev süremiz tamamlansaydı bu sorunlar yaşanmazdı' demeyeceğini savundu.

Ocaklı, Merkez Bankası'nın performans maaşı adı altında çalışanlarına brüt 250'şer bin lira dağıttığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin altın rezervlerinin büyük bir kısmının yurt dışında tutulmasını eleştirdi ve ekonomi yönetiminin basiretsiz olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına saygı duyulması gerektiğini belirten Ocaklı, "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve Anayasa da bizim kitabımızdır. Bu anayasada yazılı olan kararlara devletin bütün organları uymak zorundadır. Biz bu kararların uygulanmasını isteyeceğiz" dedi.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.