Geçmişte bilginler kendilerini geliştirmek için çalışırdı,şimdi ise tek dertleri başkalarını etkilemek. Peki sorumuz gelsin; bilgin olmak nedir? Çağının ilerisinde olmak mı? Kendi ırkından, kendi topraklarındaki kişilerden farklı görüşlere sahip olmak mı?

Herkesin sahip olduğu genel geçer düşüncelerden farklı düşünmek mi veyahut marjinal olmak mı? Geçmiş ile günümüzü kıyasladığımızda, bilgin insanların sayısı geçmişte mi daha fazla yoksa günümüzde mi?

21. yüzyılın teknolojisi ve imkanları ile geçmişe nazaran daha fazla bilgin, daha fazla aydın nüfusa sahip olduğumuz kolayca söylenebilir. Bilgin, filozof, düşünür dendiğinde geçmişten yüzlerce kişi sayabilirken, içinde bulunduğumuz dönemden bir elin parmağını geçmeyen bir liste çıkarmamızın sebebi nedir?

Sebebini hepimiz biliyoruz ancak üç maymunu oynamak favori etkinliğimiz ülkece.

İlkokul çocuğundan, emekli bir bireye kadar herkes tuttuğu futbol takımının ilk on birini ezbere sayabilir. Hatta sadece bu sezonun da değil, geriye dönüp beş yıllık kadronun ilk on birini ve de yedek oyuncularını dile getirebilir.

Birçok farklı müzik türünden şarkıcıların, sanat değeri yüksek olmamasına rağmen yazdığı şarkı sözlerini ezberleyebilir. Bir kafeye gittiği zaman şarkılara eşlik edebilir. Daha da kötüsü; sosyal medyada ünlenmiş kişilerin özel hayatından ailesine, arkadaşından sülalesine kadar her türlü detayı aklında tutabilen binlerce kişiyi bulabilirsiniz.

Bu ülkede; magazin, futbol, anlamsız şarkılar, içi boş hazırlanmış ürünler popüler olmakta. Akıllarda yer eden, kişilerin öncelikli olarak değer verdiği konular bunlar ne yazık ki...

Sadece durup düşünelim; yaşadığımız çağda kaç tane mucit, bilgin, filozof veya aydın tanıyoruz? Saydığınız liste bir elin parmağını geçiyor mu?

Dinlediği şarkıcının boyunu, kilosunu, burcunu, doğum günü tarihini ezbere bilen kişilerin olduğu dünyada; gelecek nesillere yol gösterecek kişileri savunacak tarafta mı yer alıyorsunuz?

Son bir kez daha düşünelim; en sevdiğin şarkıcının hobilerini biliyor musun? Tuttuğun takımın ilk onbiri ve yedekleri aklında mı?

Saydığınız aydın, mucit, bilgin listesi on sayısını geçti mi? Geçmedi ise, futbol takımının ilk on birinin aklımızda olması bile bizi maça bir sıfır geride başlattı. En sevdiğin şarkıcının burcunu bilmek ise, hükmen mağlup duruma düşürdü bizleri.

Birçoğumuz popüler kültüre teslim olduk. Popüler kültürün ortaya koyduğu olguları dogma olarak kabul ettik. Sorgulamadık, araştırmadık, öğrenmedik. Peki hâlâ bir geri dönüş şansı yok mu? Cevabı arayanlar için yazıda gizliydi aslında her şeyin formülü. İlim, irfan, aydınlık...