Ofisin iç dizaynı çok iyi yapmanız ve sade olmasına özen gösteriniz. İlk olarak müşteri karşılamak için bir sekreterya bölümünün olması, toplantı ve yönetici odası olması profesyonel bir ofisiniz olması için gerekmektedir.

Emlak ofisi açmak o kadar düşündüğünüz gibi bir masa iki sandalye ile yapılacak bir meslek grubu değildir.

İlk olarak mesleki yeterlik belgesi almanız gerekir.

Belge aldığın süre içinde emlak ile ilgili terim ve kanunların çok iyi öğrenilmesi gerekir. Ofis açmak için çok aceleci olmamak gerekir öncelikle bir ofiste bir yıl gibi kısa bir süre içinde çalışıp kendinizi daha iyi geliştirmeniz gerekir.

Bir yıllık süre sonunda artık ofis açabilirim demeye karar verdiniz  zaman geldiğinde  kendi ekibinizi kurarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Ofisi açmadan önce çalışacağınız bölgeyi iyi bir analiz yapıp tutacağınız ofisin dekorasyon bakımdan güzel, ulaşımı açısından kolay yerde olmasına özen gösteriniz. Ofisinizin minimum 40 m² lavabo, mutfak ve arşiv bölümden oluşması gerekir. Müşteri ve ekip arkadaşlarınız için otopark sorunu olmaması sizin için en büyük avantajdır.

Bir emlak ofisi için olmazsa olmaz  ofise ait bir araç müşterilerimize daha iyi hizmet  sunabilmek için  büyük bir katkı sağlayacaktır.

Çalışma arkadaşlarınızın diksiyon, mesleki bilgili ve donanımlı olmasına özen gösteriniz. Danışman olacak ekip arkadaşların müşteriyle diyaloğlarını daha iyi kurabilmeleri ve sağlamaları için sık sık uzman eşliğinde ofis içi eğitimlerle destek verilmesi gerekir. Ülkemizde kolay para kazanma insan algısı ile yaklaşılan gayrimenkul sektörü içine düştüğü bu kötü imajı yasal boşluklar nedeniyle yıllarca hep mağdur edildi.

Günümüzde Avrupa ve gelişmiş ülkelerde yapılan satışların %80'i profesyonel gayrimenkul danışman ofisleri tarafından yapılmaktadır.

Spekülasyona açık olan sektörümüze işsiz kalınca gayrimenkul işi yapayım düşüncesine kapılan kayıtsız ve sorumsuz kişiler yüzünden gerek gayrimenkul danışmanlarının yapmadığı hatayı yapan kayıtdışı kişiler yüzünden gayrimenkul camiası yıllarca alıcı ve satıcıların bazıları tarafından mağdur edilmiş ve kötü gözle bakılmıştır.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse bazı bazı kayıtdışı ayakcı diye tabir ettiğimiz aracıların müşterileri efendim siz siz alacağınız parayı bilin üstüne karışmayın dediği andan itibaren alıcı ve satıcının mağdurluğuna yol açtığı gözlenmektedir. Bir gayrimenkul danışmanı satıcısının hiçbir zaman hakkından fazla ücret talep edemez ve siz değerli müşterilerin gayrimenkullerinin ortağı değildir.

Eğer alıcı ve satıcı mağdur olmak istemiyorsa kayıtlı, yetkili gayrimenkul firması ile çalışmasını tavsiye eder kayıtdışı ile mücadelenin yolu kayıtlı firmalarla yapılan satışlardan geçer.

Günün notu : Vergilendirilmiş her kazanç kutsaldır.