Özel Haber / Batuhan Ersek

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkan Adayı İsmet Karaca, On TV’e özel açıklamalarda bulundu.

On TV ekranlarında yayınlanan Can Ertan ile Gündem programının bu haftaki konuğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkan Adayı İsmet Karaca oldu. Program kapsamında CHP’nin Bursa’daki çalışmaları masaya yatırıldı ve Karaca geçmiş dönem çalışmalarıyla birlikte il başkan adaylığı hakkında bilgi verdi. 1971 yılında Antalya’da doğduğunu belirten Karaca, “İlk ve orta öğretimimi Antalya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimim için Bursa’ya geldim. Uludağ Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Öğrencilik yıllarımda da siyasetin içerisindeydim. SHP Gençlik Kolları’nda siyasete başladım. Evliyim ve iki tane kız çocuğum var. Eşim Ümran Hanım, tıp hekimi. Kızlarımız da ilköğretim okulunda eğitim görüyorlar, çok kitap okuyorlar ve müzikle ilgililer. Onlar da bizi geleceğe dair umutlandırıyor” şeklinde konuşarak kendini tanıttı. Siyasete ilgisinin çok küçük yaşta başladığını aktaran Karaca, “Aslında siyasete Antalya’da iken başlamıştım. Bursa’ya geldiğimde bu durum daha resmileşti. Bursa’ya ilk ayak bastığımda çantamı emanete bırakarak SHP il binasını buldum. Arkadaşlarım yerleşmek için Görükle’ye giderken ben SHP il binasını sordum. O zamanlar yasa gereği üniversite öğrencileri partilere üye olamıyordu. Ben de SHP Gençlik Kollarında gönüllü olarak çalıştım. Özellikle 1991 seçimlerinde etkin olarak çalıştık ve birçok görevler aldık. Yasa kalkınca ve CHP’nin tekrar açılması ile beraber CHP üyesi oldum. Hiç unutmuyorum Altıparmak’taki binada ilk üyeleri de ben kaydettim. Hatta o zamanlar ‘CHP İl Binası ikinci katta’ yazısını yazarak apartmanın kapısına ben asmıştım. Sanırım 1993 yılıydı ve daha partinin tabelası yoktu. Önce gençlik kollarında yönetim kurulunda çalıştım, daha sonra Osmangazi Gençlik Kolları Başkanı oldum. İlerleyen süreçlerde CHP İl Gençlik Kolları’nda çalıştım. O dönem bir kongre yaptık ki o kadar katılımlı bir başka kongre oldu mu bilmiyorum. 12 Eylül öncesi seçilen son gençlik kolları başkanı Kemal Demirel’di. Daha sonra gençlik kolları başkanlığını ben kazanınca Atatürk heykelinin önüne gittik ve orada bana görevi devretti. Bursa’da 12 Eylül’den sonra kongre ile seçilen ilk gençlik kolları başkanıyım. Az önce ‘İsmet Karaca kimdir?’ dediniz. İsmet Karaca, partinin öz evladıdır. Partinin merdivenlerinde büyümüş, her basamağında görev yapmış, CHP’nin öz evladıyım. Sandık, okul, mahalle sorumlulukları yaptım, gençlik kolları yönetim kurulu üyesi ve daha sonra başkanı oldum. İl yönetim kurulunda çalıştım. Yılmaz Akkılıç bana Gençlikten Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini tebliğ etti. O dönem 17 ilçede gençlik kolları kurduk. Çok ciddi çalışmalarımız oldu. Daha sonraki süreçte de partinin verdiği her görevi yerine getirdik. Son yerel seçimlerde de Emek’te üç okulda mahalle temsilcilerimizle birlikte okul sorumluluğu yaptık” diyerek parti içindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“GENÇLERİN PARTİYE KATILMASI İÇİN HEYECAN YARATMALIYIZ”

Can Ertan’ın “CHP gençlerle beklenen teması niye kuramıyor?” sorusuna Karaca, “Bu sadece Bursa’nın değil ülkenin genel sorunudur. Dünyada da böyle bir sorun var. Gençlerin siyasetle ilgili olduğu dönemlere baktığımızda dünyada da böyle bir akım olduğunu görüyoruz. 68 ve 78 kuşaklarında dünyada bir bütünlük vardı. Sanatçılar, yazarlar, öğrenci liderleri dünyada bir akımdı. Bir genç, siyasete ideali ve ütopyası için girer. Bunun için ideolojik bir altyapı gerekiyor. Öyle olduğu zaman siz genci kapıdan atın o bacadan girer. O yüzden ideolojik bir altyapı oluşturmak ve gençlerin partiye girmesi için bir heyecan lazım. Bunu sadece CHP ile sınırlamak da doğru değil. Solun diğer partilerinde ve merkez sağ partilerinde de bunu göremedik. Daha ideolojik partilerde gençlerin olduğunu görebiliyoruz. Fakat bunu da bir çekim merkezi haline getirmemiz gerekiyor. Sadece ideolojiye bağlamadan gençlerin ve kadınların siyaset yapabileceği bir çekim merkezi olması lazım. Bunun için de hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” şeklinde yanıt verdi. Ertan’ın“Kadınların ayrı bir kol olarak partide görev yapmasını doğru buluyor musun? Kadın ve erkeğin birlikte siyaset yapması sol görüşe daha uygun değil mi?” diye sorması üzerine Karaca, “Ben 8 Mart’ta klasik olarak Rosa Luxermburg’u paylaşıyorum, “Hareket etmeyen zincirlerin farkında olmaz” diyor. Cinsiyet kotaları ile günümüzde kadınların siyaset yapması kolaylaştırılıyor. Ama geçmişte SHP döneminde böyle bir kotaya ihtiyaç duymadan kadınlarımızın partinin ön seçimlerinde çok üst sıralara mücadele ederek geldiğini gördük. Bursa’da, benim geldiğim yıllarda Asude Hanım birinci sıradaydı. Bu anlamda mücadele edilerek elde edilen hakların daha değerli olduğunu düşünüyorum. Bursa, Behice Boran’ın şehridir. Ama Behice Boran’ın adı hiçbir yerde yok. Üzülerek söyleyeceğim Bursa’nın Behice Hanım’a bir ayıbıdır. Dönem dönem arkadaşlarımla da paylaştım. Belki olan bir sokağın adını değiştirmek olmaz ama yeni açılan bir sokağa veya bir kültür merkezine mutlaka ismi verilebilir” dedi.

“Bir arsa alarak partimize bir bina kazandırmamız gerek”

İlçe Başkanlığı yaptığı dönem hakkında bilgi veren Karaca, “Aktif görevimin olmadığı dönemlerde bile siyasetin içindeydim. Her seçim gidip partinin seçim komisyonunda görev aldık. Bizim daha aktif olarak siyaset yapma dönemimiz parti içi demokrasinin geliştiği dönemlerde oldu. Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra üyeliklerle ilgili bir şeffaflık sağlandı. O dönemde partiye çok yoğun bir üye katılımı oldu. Bunun neticesinde mahallelere tekrar sandıklar kuruldu. Uzun bir süre sonra ilk defa partide delege seçimleri yapıldı. Onların yansıması ile birlikte biz arkadaşlarımızla görüşüp bu göreve talip olduk. Örgütümüz de bizi o göreve layık gördü. Benden önce görev yapan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Onların bireysel sorunu olmayan bir takım eksiklikler vardı. İşin mali kısmı çok önemli değil, partinin çalışabileceği fiziki koşullar yoktu. İl binası ile Osmangazi İlçe Başkanlığı aynı binadaydı ve iki tane odası vardı. 1 milyon nüfusu olan ilçeyi iki tane odadan yönetiyorsunuz ve başarı kazanmayı bekliyorsunuz. Çalışma olanaklarımız ve koşullarımız uygun değildi. Biz kongre öncesinde ulaşımı kolay, kent merkezinde bir parti binasına taşınacağımızın sözünü verdik. Seçilir seçilmez de bunu yaşama geçirdik. Çok modern bir bina değil ama kent merkezinde bulunuyor. Parti binasına uygun bir yer bulmak çok zor. Bu, il başkan adaylığım döneminde de işleyeceğim bir konu olacak.  Böyle bir konunun altında sadece İsmet Karaca olarak kalkmam mümkün değil. Belediyelerimizin ve örgütümüzün katkısıyla Bursa’da bir arsa alarak partimize bir bina kazandırmamız gerekiyor. Bu arsaya bir parti binası inşa etmemiz lazım. Otopark, toplantı, konferans ve eğitim salonları barındıran bir kompleks inşa edilmeli. Bu binanın içinde parti müzesi ve partinin bir arşivi de olmalı. Az önce bahsettik genç arkadaşların partiye geldiğinde görebileceği materyaller olması gerekiyor. Bu konunun çoban ateşini yakacağım ve kendi ekonomim ölçüsünde katkısını da yapacağım” şeklinde konuştu.