Son dönemde iş dünyasında adından çokça sözü edilen ancak tam olarak da anlaşılamayan yeni bir sanayi teriminin izdüşümüne parantez açmak istiyorum bugünkü yazımda…

Sanayi 4.0 ya da diğer adıyla endüstri 4.0; özellikle SİAD ve bazı sanayici derneklerinin fazlasıyla ilgilendiği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor son günlerde…

Bursa’ya seminer ve panel için gelen anlı-şanlı bilim adamlarının ağzında adeta pelesenk olan Sanayi 4.0 kavramı, aslında bir devrin bittiğini ve “robot teknolojisine hoşgeldiniz” denilebilecek yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor gibi…

Sanayi 4.0; insanlığın endüstrileşme sürecinde gerçekleştirdiği diğer devrimler gibi eşsiz bir pencere daha açıyor iş dünyasına…Önceki sanayi devrimlerine oranla çok daha hızlı bir dönemi işaret eden Sanayi 4.0; siber fiziki olanaklarla, akıllı fabrika sisteminin içinde akıllı ürünlerin üretildiği benzersiz bir üretim devrimi olarak tarif edilebilir.

Robot teknolojisinin artık yalnızca iş dünyasında değil, spor-sanat ve edebiyat da bile söz sahibi olabileceği günlere geliyoruz galiba…Yapay zeka; hayatın her alanına yerleşiyor işte…

Sanatçı ve yazılımcı Bager Akbay, “robotların acı çekmediği” gerçeğinden yola çıkarak bir robot şair yarattı ve şairin “Diğerleri gibi” isimli şiir kitabını edebiyat dünyasına sundu geçtiğimiz yıl…

Posta Gazetesi’ndeki “Yurdumun Şairleri” köşesini mercek altına alan ve burada yayınlanan 12 bin şiiri okuyarak kendine has ortalama bir şiir üslubu yaratan Robot Şair Deniz Yılmaz, gerçekten de iz bırakacak mısralara imza atmaya başladı artık….

Roman yazan, şarkı söyleyen, satranç oynayan, resim yapan robotlara artık şiir de yazan robotlar da eklendi. Yüzde 100 garantili tıbbi operasyon yapan robotlarda var tabii ki bazı hastanelerde…Bakalım yapay zeka ile oluşan bu gidişatın sonu nereye varacak..?

 

                         MÜŞTERİ İSTEYECEK, ROBOTLAR ÜRETECEK..!

 

Şimdi spor-sanat ve edebiyat alanlarından çıkarak, belki de toplumsal işsizliğe yol açacak fabrika robotları konusunda dönelim yeniden…Sanayi 4.0’ın üretim sektörüne getirdiği en önemli radikal değişiklik “Fabrika 4.0” olacak. Bu yeni fabrika konseptinde; tüm veriler tedarikçilerden, müşterilerden ve şirketin kendi bünyesinden toplanıp sıkı bir analizden geçirilecek ve de sonuçlara göre imalat dizayn edilecek. Fabrika 4.0 konseptinde; sensörler, yeni nesil robotlar ve 3-D yazıcılar gibi yepyeni teknoloji kullanılarak bir farklılık elde edilecek.

Dünyada Sanayi 4.0 hamlesinin başını çeken ülke; Almanya…2011 Hannover Sanayi Fuarı’nda ilk kez dünyaya tanıtılan Sanayi 4.0 Projesi, büyük verilerin toplanması, nesnelerin internetinin oluşturulması, robot ve yüksek otomasyon teknolojilerinin daha fazla kullanılması ve akıllı fabrikalarda akılı ürünlerin üretilmesi için planlandı.

Türkiye’nin henüz “Robot Çağı’na giremediğini” belirterek, dünya genelindeki gelişmelere dikkat çekelim. Şu anda dünyada bulunan 2,2 milyon robotun sadece 4 bininin Türkiye’de olduğunun altını çizerek, bu alanda Japonya’nın üstünlüğünü öne çıkartalım.250 Bin robot sayısı ile lider olan Japonya’yı, 137 bin ile ABD, 110 bin ile G.Kore,86 bin ile Çin ve 33 bin ile İtalya takip ediyor.

İşte bu sayılara bakarak bir yorum yaptığımızda; değişimi hissedebiliyor insan… Bu yeni sanayi devrimi hedeflere ulaşılabilirse; tamamen müşteri taleplerine yönelik bir üretim modeli oluşturulacak ve zaman kaybı ortadan kaldırılacak. Enerji ve hammadde israfının da önleneceği bu sistemin kralı da; her zaman ki gibi müşteri olacak.

Yani; müşteri isteyecek, robotlar üretecek.

Ama bilinmeli ki; şu anda dünyada tam anlamıyla bu dönüşümü uygulayan bir firma yok. Ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 38 ülkede üretim tesisleri anlamında hazırlıklara başlandı ve gün sayılıyor artık… Sanayi 4.0 ilkeleri ile tam anlamıyla uyum sağlayan, yüksek verimliliğe sahip teknoloji için daha önümüzde en az 2 yıl daha var. Bu süre sonunda; birçok fabrikada sisteme entegre edilen robot teknolojisi ile, müşterilerin isteklerine uygun akıllı ürünler üretimine başlanacak. İşte buna da; Sanayi 4.0 devrimi denecek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak da korkudan kurtarır. (KONFÜÇYUS)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Robot teknolojisinin Bursa ekonomisine etkisi!..

 

Sanayi 4. Devrimi; yüksek katma değerli yatırım döngüsünü başlatmak için büyük fırsatlar sunacak. Şu anda ülkemizde kullanılan düşük katma değerli ürün üretiminin yerine daha değerli katma değer üretecek bir teknoloji kurulacak.

Böylece; yüksek üretim hızı ve esnekliği sağlanırken, yine yüksek kaliteye ve düşük firelere ulaşılacak. Yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulurken, vasıfsız insanların iş bulma umutları daha fazla suya düşecek.

Yani; nitelikli eleman hemen iş bulurken, niteliksiz işgücü iyice dip yapacak. İşgücü profili teknolojiden yana bir seyire dönerken, sadece üretim yönü güçlü elemanlar ve müşterileri ile güçlü satış bağları kurabilecek pazarlamacılar bu işten prim kazanacak.

Diğer yandan sanayi üretiminde verimlilik artışı yaşanırken, yeni yatırımların yapılmasına da ihtiyaç duyulacak. İstihdam ve büyüme oranlarında da bir yukarı çıkış olasılığı belirirken, bu dönüşümün maliyeti firmalar bazında öz sermayenin yüzde 5 ile 15’i arasında olacak.

Kısacası; ufukta robotlar görünüyor. Hazırlıklı olmak ve üretim, tüketim ve bütçe planlarını buna göre yapmak gerek…

Bursa’da da Sanayi 4.0 için hazırlanan 15’e yakın firmanın varlığına tanığım. Yabancı sermayeli bu kuruluşların yanı sıra, Bursa markası olan 5-6 firma daha var konu ile yakından ilgilenen… Genellikle metal ve otomotiv sektöründe bir heyecan var bu konuda…Yakın bir gelecekte; yaşadığımız kente de robot teknolojisi kurulacak ve geleceğin akıllı fabrikalarında verimli enerji bile tüketilecek.

Ne açıdan bakarsanız bakın; bu yenilik bir modernite yaratırken, düşük profilli işsizler için kapıların biraz daha kapatılmasına yol açacak. Bu sistemin yaratacağı en önemli sorun bu bence…Yüzde 14’e yaklaşan işsizlik oranı, bu teknolojiye ulaşınca belki daha da artacak.

Şimdi soru sorma zamanı…Bakalım “yeni bir devrin başlangıcı” olarak kabul edilen Sanayi 4.0’a, Bursa’da hangi firmalar ulaşabilecek..?

Ya da…Kitap yazan, resim yapan, makale hazırlayan ve hatta şair olup şiir bile yazan robot teknolojisi, sanayi ve ticaret alanlarında yeni bir işsizlik sebebi mi olacak yoksa..?

Yapay zeka; medya ve basın sektörünü de etkisine alacak mı ki..?