90’lı yılların kült dizisi Gerçek Kesit’in başrol oyuncularından ‘’Sarı Bıyık’’ lakaplı Cahit Kaşıkçılar ile Gerçek Kesit ve kendisinin kariyerine ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik. Cahit Kaşıkçılar ‘’Biz işimizi severek yaptık, insanlar da bizi sevdi.’’ dedi.

1-)Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Cahit Kaşıkçılar. Namı diğer ‘’Sarı Bıyık’’. Bu Gerçek Kesit’te halk tarafından bana koyulan bir unvandır. O zamanlar dizide isimlerimiz yazılmadığı için insanlar da beni ‘’Sarı Bıyık’’ şeklinde isimlendirmişler. 35 yıldır tiyatro, televizyon, tiyatro gibi alanlarla sanatın içindeyim. Sahneye çıkıyorum, oyun yazarlığı ve senaryo yazarlığı da yapıyorum. 
 

2-)Gerçek Kesit’e başlamadan önce neler yapıyordunuz?


Gerçek Kesit’e başlamadan önce yine bu işlerin içindeydim diyebilirim. Çocukluk yıllarımda Karacabey’de çekilen filmlerde figüranlıklar yaptım. Sonrasında 8 sene şovmenlik yaptım. Gerçek Kesit işi ortaya çıkınca işe dahil olup arkadaşlarla beraber uzun yıllar, yaklaşık 400 bölüm boyunca diziyi çektik.

3-)Gerçek Kesit’e girişiniz nasıl oldu?

Flash TV’de yabancı filmlerin dublajını yapıyordum. Sonrasında böyle bir proje geldi. Fakat konuşma olmayan sadece üst sesin olduğu canlandırma şeklindeydi. Bunu daha sonraları diyaloglu bir şekilde yapmaya başladık. Bir süre sonra da senaryolarını yazmaya başladım. Süreyi 15-20 dakikadan 45 dakikaya çıkarıp bir dizi haline getirdik. 
 

4-)Gerçek Kesit’ten unutamadığınız anıları bizimle paylaşabilir misiniz?

Gerçek Kesit’ten unutamadığım pek çok anı var. Gerçek Kesit’i biz imkansızlıklar içinde çektik. Trajikomik şeyler yaşadık. Örneğin bir evin iki odasını iki ayrı evmiş gibi gösterdiğimiz oldu. Öğlen yemeklerinde makarna, akşam yemeklerinde ise cantık yerdik. Senelerce böyle devam etti. Çok eğlenceli şeyler oldu. Bunları da yaptığım tek kişilik gösteride anlatıyorum. Bu gösteriyi bütün oyunculuk okuyanların izlemesi gerekir diye düşünüyorum. Tabandan yukarıya doğru nasıl gelindiğini duymalarını istiyorum. Çekilen bazı acılar, bazı imkansızlıklar var. Bunları yaşamalılar ki bu işin tadını alsınlar. Ben de onun için bunları tüm açıklığıyla gösterimde anlatarak gerek merak edenlere gerekse oyunculuk okuyanlara bu yolun böyle bir yol olduğunu, pes etmemeleri gerektiğini göstermek istedim.
 

5-)Sizce Gerçek Kesit neden bu kadar tutuldu?

Çok doğal olmasından dolayı diye düşünüyorum. Birkaç kişinin dışında ekibin çoğu amatördü. O arkadaşları da doğal olmaları konusunda yönlendirmiştik. Aralarında komik olan bölümler de var. Bunlar sosyal medyada caps olarak dolaşıyor zaten. Belli bir senaryomuz vardı ama sık sık doğaçlama yapıyorduk. Yönetmenimiz de buna izin veriyordu. Bu işi severek yaptığımız için ortaya böyle bir sonuç çıktı sanırım. Biz işimizi severek yaptık, insanlar da bizi sevdi.
 

6-)Gerçek Kesit’i çekerken ne gibi zorluklar yaşıyordunuz?

En büyük sıkıntımız bütçeydi. Çok küçük bir bütçeyle çalışıyorduk. Bir kameramanımız bir de ışıkçımız vardı. Gerektiğinde ışığı biz de tutuyorduk. Yani hem oyunculuk hem de set işçiliği vardı. Çok iyi bir ekiptik. Bütün zorlukları gülerek aşıyorduk. Haftanın dört günü çekim yapıyorduk. Diğer günlerde de çekim günlerinin gelmesini sabırsızlıkla beklerdik. 
 

7-)Gerçek Kesit’in çekimleri nerede yapıldı?

Uzun bir süre Bursa’da, çok kısa bir zaman da İstanbul’da oldu. Biz İstanbul’a geçtikten bir süre sonra ben ekipten ayrıldım. Bazı yöneticiler ekibe başkalarını alıp bizim arkadaşlarımızdan bazılarını dışlamaya kalkmıştı. Böyle olunca ben de ilişkimi kestim. Zaten bizim olmadığımız bölümler Gerçek Kesit sayılmaz. 
 

8-)Gerçek Kesit dışında pek çok filmde ve dizide rol aldınız. Yakın zamanda sizi yine ekranlarda görebilecek miyiz?

 Birçok dizide oynadığım doğrudur. Şu aralar kendimi biraz geri çektim. Hiçbir ajansa kayıtlı değilim. Kendime ait bir prodüksiyon şirketim var. Bir müddet Bursa’ya gelen dizilere oyuncu, figüran ve prodüksiyon hizmeti verdim. Sonra onu bıraktım. Şimdi çocuk tiyatroları ve tiyatro ekiplerim var. Oyunları kendim yazıyorum. Güzel bir proje olursa tekrar ekranlara dönebilirim. Ancak birkaç bölümlük işlerde yer almak istemiyorum. İyi bir proje gelirse neden olmasın?
 

9-)Oyunculuk eğitimi vermeyi düşünüyor musunuz?

Onu Bursa’da daha önce denedim fakat olmadı. Kursa yüz kişiyle başlıyorsunuz, aradan bir ay geçtikten sonra bu sayı beş kişiye iniyor. Böyleleri gerçek gönüllüler değil. Birkaç bölüm ekrana çıkayım da beni herkes görsün tarzında düşünen pek çok kişi var Bursa’da. Böyle kendi kafasına göre yönetmen veya oyuncu olan birçok kişi vardır. O yüzden Bursa’yla ilgili proje yapmayı düşünmüyorum.
 

10-)Size ‘’Sarı Bıyık’’ lakabının takılmasından memnun musunuz? Bunu nasıl karşıladınız?

Televizyonda isimlerimiz yazmayıp insanlar da diziyi izlemeye başladığında bir fenomen oldum. Ancak ismim yoktu. Seyirci de bizi birbirimizden ayırmak için lakaplar koymuş. Onu ilk kim buldu bilmiyorum ama bana da ‘’Sarı Bıyık’’ demişler. Çok da kötü bir isim değil. Hakikaten de sarı bıyıklıyım yani.
 

11-)Herhangi bir yerde sizi tanıyan insanlarla karşılaştığınızda nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Çok güzel tepkiler alıyorum. İnsanlar beni seviyorlar. Gençler özellikle beni abi, baba, amca şeklinde ailelerinden biriymişim gibi karşılıyorlar. Bana karşı böyle bir sevgi var. Artist, ünlü veya yıldız şeklinde değil, aileden biri gibi seviyorlar. 
 

12-)Şu aralar neler yapıyorsunuz?

Çocuk tiyatrolarıyla, gösteri ekiplerimle çalışıyorum. Geçen sene Güneydoğu’daydım. Hiç gidilmeyen ilçelere, köylere kadar gittim. Oralarda gösteriler yaptım. Çocuklar, öğretmenler çok sevindiler. Onlarla kucaklaştım. İlla ki İstanbul’da veya Bursa’da çalışacağım diye bir şey yok. Ben Türkiye’nin en ücra köşelerine giden bir sanatçıyım.
 

13-)Gerçek Kesit’teki absürt sahneleri kim yazıyordu ve onları çekerken sizin tepkileriniz nasıl oluyordu?

Birkaç arkadaşla beraber yazıyorduk. Birçoğunu ben yazdım. Bir taraftan da çok eğleniyorduk. O absürt sahneler gerçek hayatta, gerçekten olan şeylerdir. Biz onları gizlemeden biraz daha çıplak biçimde yazıyorduk. O yüzden de komediye