Loading...

Meriç’le keyifli bir pazar sohbeti

Röportaj24 Ağustos 2015 15:40
Meriç’le keyifli bir pazar sohbeti
A
a

Ata Lions Kulübü başkanlığı yapmış ve şu anda Cumhuriyet ve Toplumsal Duyarlılık ve Cumhuriyet’in 92.Yılı Kutlamaları Komitesi Başkanı Handan Meriç’le buluştuk. Handan Hanım’la çalışma hayatından günlük yaşama, burçlardan planlanan projelere kadar birçok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik...

Ata Lions Kulübü başkanlığı yapmış ve şu anda Cumhuriyet ve Toplumsal Duyarlılık ve Cumhuriyet’in 92.Yılı Kutlamaları Komitesi Başkanı Handan Meriç’le buluştuk. Handan Hanım’la çalışma hayatından günlük yaşama, burçlardan planlanan projelere kadar birçok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik...
 
Kendinizden bahseder misiniz?
Doğma, büyüme Bursalıyım. İlk, orta, lise ve üniversite hayatım Bursa’da geçti. Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi ve Bromley College Travel and Tourism mezunuyum. Rahmetli babam Amerikan Kültür Derneği üyesiydi. Bana İngilizce hikaye kitapları alırdı küçük hikaye kitaplarıyla başlayan öğrenme merakı ve sevgi ilerki yıllarda çalışma hayatımın temel taşlarını oluşturdu. Üniversitede de ticari İngilizce derslerini hiç kaçırmazdım, çocuklarımı büyüttüğüm dönemde de Çağ Dil’de yabancı hocalar tarafından verilen İngilizce kurslarına devam ettim. 2 oğlum ve 2 yaşında bir torunum var, Londra’da yaşıyorlar, her ne kadar 20 yıl Londra’da yaşadıktan sonra 3 yıl önce Bursa'ya dönmüş olsam da bir ayağım orada.

Çalışma hayatınızdan bahseder misiniz?
Çocuklarım ilkokul çağına geldikten sonra çalışma hayatına başladım. Rahmetli eşim Metin Meriç TED ve ODTÜ mezunu idi. 1986 yılında o yıllarda Bursa’da bir ilk olan EKSPO Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketimizi kurduk. İngiltere'den 3 okul ile başlayan temsilciliğimizi ve okulları tanıtmak amacıyla Türkiye genelinde seminerler düzenledik. Kısa bir süre sonra 150 okul temsil etmeye başladık. Lisan okulları, mesleki eğitim, üniversite, master programlarına kadar, Japonca öğrenmek isteyenleri Japonya’ya, otelcilik için İsviçre’ye, her dili kendi ülkesinde öğrenebileceği okullara ve hatta İngiltere’de Lady School’a kadar geniş bir yelpazeye yayıldık. Kuruluşumuzdan 1 yıl sonra firmamızı İstanbul’a naklettik. Bu arada okullarla birlikte başarılı olup maddi imkanları olmayan öğrencilere de sınavlar açarak burslar sağladık. 5 yıl sonra Londra’da şube açtık, İstanbul’daki ofisimizle koordineli olarak çalışmaya başladık. Moda ve tiyatroya olan ilgim ve ilkokul yıllarından üniversite tiyatrosuna uzanan sahne tozu yutmuş olmak Londra’da LaScala adını verdiğim ve çok keyif aldığım butik açmama vesile oldu. Bütün bu yoğun çalışmalar 2003’te eşimi kaybedinceye kadar birlikte çalışarak devam etti. İşlerimi kapattım, Marks & Spencer’da part-time advisor olarak 5 yıl çalıştım. Şu anda emekliliği yaşıyorum. Sosyal sorumluluk projelerinde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Eviniz zevkli döşenmiş kendiniz mi tasarladınız?
Kendim dizayn ettim. Londra’daki mağazamın da iç ve dış dekorasyonunu kendim yapmıştım. Daha önce yaşadığım evlerimi de hep kendim dekore ettim. İç mimariye ilgim hep olmuştur. Çok keyif alırım. Henüz evimin dekorasyonu tam olarak bitmedi, yapmayı planladığım çok şey var, zaman buldukça tamamlayacağım. Ben evimi ve evde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Yoğun tempomda huzur bulduğum yer evim. Modern ve klasik etrafımda neyi görmek istiyorsam onları seçtim, kısacası evimi seviyorum.

Renkli ve çok yoğunluklu kişiliğiniz var. Öğrenmeyi mi seviyorsunuz?
Kesinlikle öğrenmeyi seviyorum, öğrendikçe de ne kadar az şey bildiğimi, öğrenmenin sınırsız olduğunu ömrün yetmeyeceğini ve zamanı çok iyi kullanarak sonu olmayan okul olan hayatta kendimizi mümkün olduğunca geliştirerek hem kendimize hem insanlara hem çevremize nasıl daha yararlı olabiliriz. Araştırmaya, bulmaya ve her fırsatta değişik kültürleri yaşayarak insanları tanırken, nasıl dünyaya yararlı insan olurumu keşfetmeye çalışıyorum. Londra'da yaşamamın bana kattığı en büyük zenginlik, çok değişik ırk, dil, ve dine mensup insanlarla kurduğum dostluklar ve bu dostlukların devam ediyor olmasıdır.

Çocuklarınızın mesleği nedir?
Büyük oğlum King’s College mezunu, matematik ve işletme okudu. İngiliz firmasında üst düzey yönetici olarak çalışıyor. 5 dili aksanıyla konuşuyor. Küçük oğlum avukat oldu şu anda bankacı London School of Economics’te politika masteri yaptı.

Lions kulübe nasıl katıldınız?
Döndükten sonra daha önce Lions geçmişim olduğu için, birkaç kulüpten teklif geldi. Rahmetli eşim Çekirge Lions Kurucu Başkan Yardımcısı’ydı, İstanbul’a gittiğimizde Çamlık Lions’a transfer olmuştu, ben de Çamlık Lioness Kurucu Başkan Yardımcısı idim. O nedenle Lions’a katılmak baba ocağına dönmek gibiydi, bıraktığımız yerden başladık. Ata Lions Kulübü kuruluş aşamasındaydı, yeni kurulan bir kulübü tercih ettim. Çok değerli arkadaşlarımızla, çok güzel bir birlik ve beraberlik içinde 2. yılımızı kutladık. Kurucu Başkan Yardımcısı olduğum Ata Lions’ta geçen yıl başkanlık görevimi yaptım. Haziran ayında Hawaii’de yapılan Uluslararası Konvansiyon’a katılarak hem ülkemi, hem kulübümü temsil etmenin onur ve gururunu yaşadım. Bu yıl Atatürk İlkeleri, Cumhuriyet ve Toplumsal Duyarlılık ve Cumhuriyet'in 92.Yılı Kutlamaları Komitesi başkanlıkları görevlerini yapacağım. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Cumhuriyet Yemeği’nde Ata Lions’un ev sahipliğinde Lion ve Lion seven dostların katılımıyla 24 Ekim’de Crown Plaza’da kutlayacağız.

Lion ile Lioness arasında ne fark var?
Eskiden erkekler Lion,  bayanlar Lioness idi, erkekler bayan kulüplerine üye olmuyor, bayanlar da erkek kulüplerine üye olmuyor idi. Şimdi karışık kulüpler oluşmaya başladı, hepsi lion olarak adlandırılıyor.

Komitelerin ne gibi faaliyetleri var?
Geçen veya geçmiş dönemlerde kulüp başkanlığı yapmış aktiviteler üreten başkanlar arasından ya da çok özel durumlarda bilgi birikimi ve uzmanlık alanında dikkate alınacak lionlardan komite başkanları seçilir, yönetim veya hizmet komitelerinde yer alırlar. Kulüp başkanları ve lionlarla koordineli olarak görevli oldukları komitenin aktivitelerini organize ve koordine ederler. Genel yönetmenin programı doğrultusunda birlikte çalışmalarını yaparlar.

Alzheimer projesinden kısaca söz eder misiniz?
Alzheimer yaşlı bakım evi Özlüce’de Nilüfer Belediyesi’nin tahsis ettiği 6500 metrekare bir alan üzerinde temeli atılıp, yapımına başlayan bütün 118-K kulüplerinin ortak katkıda bulundukları bir proje. Kızılay ile işbirliği halinde özel bakım hemşirelerinin yetiştirilip, hastaların bakımının sağlanacağı, hasta ve yakınlarının kullanımına açılacak bakım evi olacak. Bursalı çok saygın 2 aile büyük çapta bağışta bulunuyor, fakat çok büyük bir proje olduğu için daha çok yardımseverin katkılarına ihtiyaç var, hayırsever Bursalıların desteklerini bekliyoruz.

Siz bir yardım derneği misiniz?
Hayır biz yardım derneği değiliz, tüm dünyada ve ülkelerinde kendilerine ihtiyacı olanlara hizmet etmeye kendini adamış, sorumluluk sahibi bireylerin bir araya gelerek kurdukları derneğiz. Atatürk ilkelerine bağlı, karakterli, ahlaklı, güvenilir, açık fikirli, başkalarına saygılı, aile yaşamında ve çevresinde sorumluluk sahibi, özverili ve toplumda yeri olan bir iş ya da meslek sahibi hizmet sever 18 yaşını bitirmiş kişiler Lions kulüplere üye olabilirler.

Kişisel hayatta olsun, iş yaşamında olsun kararlarınızı alırken duygusal mı, mantıksal mı davranırsınız?
İnsan olmanın niteliği duygusal olmama rağmen araştırmalarımı yapar, bilimin, aklımın, süzgecinden geçirir, mantık ve aklımın ışığında davranırım, kararlarımda mantıksal yönüm, biraz ağır basar netice olarak.
Hayatınızda keşke şunu da yapsaydım dediğiniz bir pişmanlık oldu mu?
Yapmak istediğim pek çok şeyi yaptım ve yapmaya devam edeceğim, inşallah. Pişmanlık demeyeyim ama iç mimarlığı meslek olarak seçmiş olsaydım çok keyif alırdım diye düşünmüşümdür. Kendi evlerimde uygulamaya çalıştım. Zaman zaman yapmak istediklerimi yaparım benim dışımda gelişen çok ciddi bir engel olmadıkça.

Burcunuzu biliyor musunuz?
Tipik bir başak burcuyum. Mükemmeliyeti ararım, detaylar ve güven çok önemlidir benim için.
Yükseleninizi biliyor musunuz, doğum saatinizi biliyorsanız yardımcı olabilirim.
Sabaha karşı doğmuşum.
Yükseleniniz aslan liderlik vasfınız demek ki buradan geliyor. Neşeli, konuşkan, güleç yüzlüsünüz. Aslan ateş grubudur, sizler kendi grubunuzdan insanlarla anlaşabilirsiniz. Toprağın güvenilirliğine ancak toprakta karşılaşabilirsiniz.
Başak evi sever evinizde dostlarla olmayı sever misiniz?
Çok severim, her fırsatta dostlarımla evimde toplanırız. Bütün ikramları ellerimle yaparım, dostlarım benim için çok özeldir.

Peki Handan Meriç bu canlılığını neye borçlu?
Çalışmaya diyorum. Öğrenme arzusu, sosyal anlamda insanlara faydalı olmaya çalışmak beni güçlü kılıyor. Çalıştıkça enerji topluyorum. Sağlığım elverdiği sürece de kendimi geliştirmeye, evrensel olarak insanlara faydalı olmaya çalışacağım, canlılığımı korumak için.

Hayatınızın bundan sonraki dönemi için planlarınız nelerdir?
Sosyal sorumluluk projelerindeki çalışmalarımın devamı yanı sıra, görmediğim, gezmediğim yerlere mümkün olduğunca gitmek. Öğrenilecek o kadar çok şey var ki, mümkün olduğunca bilgi haznemi doldurmak, hayatı dolu, dolu yaşamak yani kısacası.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat