Loading...

YENİŞEHiR OLACAK

Röportaj31 Mayıs 2016 02:46
YENİŞEHiR OLACAK
A
a

Yeni Marmara Gazetesi’ni ziyaret eden Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ilçe halkına önemli mesajlar verdi. Altyapı çalışmalarının yaz sonu itibariyle biteceğini müjdeleyen Çelik, “Yenişehir’i yıl sonunda görün” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, gazetemiz Yeni Marmara’yı ziyaret etti. Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Efe ve yazar kadromuzun sorularını yanıtlayan Başkan Çelik, ilçenin sorunları ve geleceği konusunda da önemli açıklamalar yaptı. İlk olarak, anket çalışmalarında ilçe halkının özellikle altyapı konusunda yaşadığı rahatsızlığı dillendirdiği sorulan Başkan Çelik, bu konuda müjde verdi. Çelik, “Altyapı çalışması görünürde ilçe halkına tam olarak yansımayan bir çalışma. Ancak. biz bu konuda 60 milyon TL’lik bir yatırıma imza attık. Artık sıra üst yapıda. Çok kısa bir sürede bu yapılanmayı da tamamlayarak inşallah yaz sonu itibariyle Yenişehir’i yeni bir görünüme kavuşturacağız. ‘Yazın toz, kışın çamur’ deyimi ilçemiz için tarih olacak” dedi.

KÜLTÜR SİTESİ GÜN SAYIYOR

l Soru: İlçenin tarihsel gerçeğini tam olarak yansıtabiliyor musunuz?
l Süleyman Çelik: Geçtiğimiz yıl bu konuda bir sempozyum yapmıştık. Ancak bu tür çalışmalar için mekansal olarak da geniş bir yere ihtiyacımız var. Bu anlamda Kültür Sitemiz hızla tamamlanmaya çalışılıyor. Sanırım 15 günlük bir süre zarfında bu çalışmalar bitmiş olacak. İç dizayndaki armatürler ve çevre düzenlemesi kaldı. Bu çalışmaları da tamamladıktan sonra Osmanlı’nın ilk başkenti Yenişehirimiz’e yakışır bir sempozyum salonu yaparak sanatsal ve tarihsel dokumuzu ifade edecek bir platform oluşturacağız. 

BİBER FESTİVALİ TARİHİ ANLATACAK

l Soru: Biber Festivali’ni daha geniş kapsamlı yapacak mısınız?
l Çelik: 2014 yılında yaptığımız Biber Festivali arzu ettiğmiz noktada gerçekleşti. Yenişehir’in kurtuluşu ile birlikte dolu dolu 3 gün geçirdik. Yenişehir tarihinde böyle bir etkinlik yok. Günün 18 saatini hep programlamak sureti ile dolu dolu bir etkinlik yaşadık. İkincisini yaptığımız dönemde ise şehit haberlerinin yoğun geldiği bir zaman dilimiydi. Hem Sayın Valimiz Münir Karaloğlu hem de Sayın Büyükşehir Belediye Başkanınımız Recep Altepe ile bu konuyu paylaştım ve kendilerinin de ifadeleri doğrultusunda festivalin iç bünyesindeki eğlence kısımlarını program dışında tuttuk. Şimdi yine bu dönemde şehitlerimizin olduğu bir süreçte 4-5-6 Eylül’de 3. Biber Festivali’ni yaşayacağız. Bu nedenle yine iç bünyede hassas bir çalışma yaparak festivalimizi gerçekleştireceğiz. Hatta konferans salonunda ilçemizin sanat ve tarihsel dokusunu ön plana çıkaracak bir panel de gerçekleştirmiş olacağız.

KASIMDA FREN PİSTİ’NİN TEMELİ ATILACAK

l Soru: Sayın Çelik, Otomotiv Test Merkezi’nde gelinen son durumu özetleyebilir misiniz?
l Çelik: OTM, baktığınız zaman ülkemizin hem milli hem de ilk projesidir. Bu projenin Bursa’da ve Yenişehir’de yapılacak olması ayrı bir heyecan bizim için. Bu heyecanı biz ilk günkü gibi yaşıyoruz. Şimdi doğru bir yer tesbiti yapıldı ve hamdolsun buradaki kamulaştırmalar bitti, imar anlamındaki çalışmalar bitti. Şu an avam projenin bitiminden sonraki normal tatbikat projesi yapıldı ve bunu da Almanlar aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ağustos ayı sonu gibi bu proje bize teslim edilecek, edildiği gibi de kasım ayında Fren Pisti’nin temel atma töreni yapılacak inşallah.  

YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

l Soru: Havacılık Okulu ile ilgili çalışmalarda bir sonuç alınabildi mi?
l Çelik: Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe’nin de üzerinde durduğu bir konu bu.  Hafif raylı sistemde sonuç alan Sayın Altepe, bu konuda da önemli bir sonuca ulaşacaktır. İlçemizde Havacılık Okulu’nun yapılması her müteşebbisin arzusudur. Bizler de ülkemizin uçaklarının burada imal edilmesini arzu ediyoruz. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bir çok görüşme yaptık. Ancak şu ana kadar net olarak bir sonuç alınamadı. Şu an itibariyle Amerikan Girne Üniversitesi ile birlikte böyle bir yatırım söz konusu. İlçemiz parlayan bir yıldız. Yine böyle bir yatırımla inanıyorum ki ilçemiz diğer bütün yatırımları buraya çekecek. Bu havacılık kültürümüzü de geliştirir.  Ben inanıyorum ki, zaman gelecek Yenişehir Havaalanı yetersiz kalacak bunu göreceğiz inşallah.

YHT İLÇEMİZDEN GEÇECEK

l Soru: YHT güzergahında yaşanan hat değişikliği hakkında bilgi alabilir miyiz?
l Çelik: Aslında dönem dönem yapılan çalışmalarla konu hep saptırıldı. Efendim, Yenişehir Ovası’nda heyelan.  Heyelan olayı, Bursa’dan çıkan YHT, Bilecik-Vezirhan ve Osmaneli makasının olduğu yerdeydi. Son yapılan zemin etüt çalışmaları neticesinde sağlam zemin Osmaneli’nde bulundu. Şu ana kadar yapılan çalışmalar Bilecik merkezliydi. Dolayısıyla Seymen bölgesinden Yenişehir Ovası’na açılan tünelin ucundaki istikamet ilçemizin güneyinden geçmek sureti ile planlanmıştı. Ancak son durum Seymen bölgesinde açılan tünel havaalanımızın önündeki istasyondan geçerek ilçemizin kuzeyinden Osmaneli’ye ilerleyecek. Dolayısıyla ilçemizin güneyinden geçmesi planlanan YHT,  ilçemizin kuzeyinden geçecektir. Sonuç olarak bakıldığında ilçemizin ulaşım anlamında bir kaybı yoktur. 

İLÇEYE YENİ HASTANE SÖZÜ

l Soru: İlçede verilen sağlık hizmetlerini yeterli görüyor musunuz?
l Çelik: İlçemizde sağlık merkezi konusunda bir Devlet Hastanesi mevcut. Mevcut hastanemizin ek binasında hizmeti bulunan herkese teşekkür ediyorum.  Yetersiz gelen hastanemizin daha büyük bir yere taşınarak daha modern bir konuma getirilmesinde hem fikirim. Bu konuda yer tesbiti yapıldı.  Şu an Sayın Müezzinoğlu döneminde hazırlanmış olan proje 17 bin m2’lik bir alana sahipti. Ancak yapılan son çalışmalarımızla birlikte bunun da yeterli olmadığına karar verdik ve 22 bin 500 m2’lik yeni bir proje ile bu konuya eğiliyoruz. Bu konuda özellikle Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin’e teşekkür etmemiz gerekir. Çok önemli çalışmaları ve katkısı oldu.  Yeni projemiz önümüzdeki 2 ay gibi kısa bir sürede ihaleye çıkacak. İnşallah ilçemize yakışan güzel bir sağlık tesisini ilçe halkına kazandıracağız.

HER MAHALLEYE ÇADIR KURDUK

l Soru: İlçeye gelen tarım işçilerinin geçtiğimiz yıl çektiği sıkıntıların bu yıl tekrarlanmaması için ne gibi önlemler alındı?  
l Çelik: Bana göre sıkıntınyı 2 türlü ele almak gerekir. Birincisi buraya gelenlerin mekansal sıkıntıları. İkincisi ise burada karşılaştıkları yaşam olayları. OTM’nin olduğu yerde 2 bin kişilik yerleşim yerimiz vardı ancak, geçtiğimiz yıl bu alanı kullanamadık ve sıkıntı buradan kaynaklandı. Bunun neticesinde her mahallemize çadır kurmak suretiyle bu sorunu çözdük. BUSKİ ve UEDAŞ ile ortak çalışarak altyapı hizmetini verdik. Belediye olarak seferber olduk ve sorunları çözdük. İhtiyaçları anında çözemesek de bir gün sonra mutlaka çözülmüştür. Yani bir sıkıntımız yok bu anlamda.  Bu yıl da bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın.

YENİŞEHİR’DE TARIM ÖLMEYECEK

l Soru: Bursa’nın ‘yaş sebze ambarı’ olarak bilinen Yenişehir Ovası’nın sanayileşme yoluyla tarım dışına çıkartılması sizce doğru bir yaklaşım mı?
l Çelik: Baktığınız zaman Yenişehir algıda tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu bir yer. Bu doğru. Ancak ilçenin geleceği için bu tarım gücünü sanayi ile birleştirmek gerekir. OTM’nin yapılacağı 4 bin 500 dönümlük yer 1950’li yıllardan bu yana tarım için kullanılmayan atıl durumdaki bir yer. Dolayısıyla tarıma sekte vurmadan bu sanayileşmeyi de ilçeye kazandırmış olacağız. OTM’nin yapılabilmesi için arazinin yüzde 3 eğime sahip olması gerekir. İşte ilçemizdeki bu alan uzun araştırmalar sonucu keşfedildi ve bu hem ilçemiz, hem Bursa, hem de ülkemiz için önemli bir yatırımdır. Tarım konusunda yaptığımız hassas çalışmalarımızı her zamankinden daha da yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bu anlamdaki dik duruşumuz devam edecek.

ESKİ GARAJ İHALE AŞAMASINDA

l Soru: Eski Garaj ve YOSAB hakkındaki projeleri öğrenebilir miyiz?
l Çelik: Eski Garaj projemiz hazırdı. Hatta bu konuda 2 tarihsel binayı da belediyemiz bünyesine kattık. Bir binamız ihale aşamasında, diğeri ise Yüksek Anıtlar Kurulu’ndan onay beklemekte. Bizim hazır olan Eski Garaj projemizi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin bir takım önerileri oldu. Özellikle Yenişehir’i öne çıkaracak markaların bu projenin temelini oluşturması gerektiğini belirten Sayın Başkanımızın önerileri doğrultusunda projeyi yeniden şekillendirdik. Yakın bir zamanda ihale aşamasına geleceğiz. Burada bir parantezde YOSAB’a açmak gerekir. Bu konuda çalışmalarımız hızla sürüyor, inşallah sonbaharda YOSAB’ın yeni fabrika temelini atmayı planlıyoruz. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat