Saadet Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı Taner Keleş, enflasyon oranlarını, vatandaşların yakından takip ettiğini söyledi.

Hanife ÖRSOĞLU/ÖZEL HABER

 

Korona virüsü Tedbirleri Kapsamında alınan kararlar nedeni birçok işletmenin kepenk kapattığı Nisan 2020’de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 0,85 artarken, yıllık bazda yüzde 10,94 oldu. 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 12,66, yurt içi üretici fiyatları yüzde 10,87 arttı. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,85, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,28 artış gösterdi. TÜFE, nisanda geçen yılın aralık ayına göre yüzde 3,16, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,94 yükseldi. Yİ-ÜFE ise Aralık 2019'a göre yüzde 4,54, geçen yılın nisan ayına göre yüzde 6,71 arttı. Matematiksel enflasyon oranına ise en sert tepki Saadet Partisi’nden geldi.

“Fitrede milim hata yapmayanlar diğer

ekonomik konular da yanılmamalı”

Saadet Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı Taner Keleş; “İşin matematiği başka, tencere enflasyonu başka. Hemşerilerimizin Ramazan’ın mübarek günlerinde enflasyon ile imtihan edilmesine vicdanımız kabul etmiyor. Hükümet’in; Corona Tedbirlerine en çok destek veren Saadet Partisi olmuştur. Ancak; 18 yıldır iktidarda olanların Pazar ve Marketleri pas geçerek, kıytırık bir conta üzerinden enflasyonu belirleme çabalarını da hoş görecek de değiliz. Gerçek enflasyonu yanan tencerenin dibinde bulun! Mart ile Nisan ayı sebze ve meyve fiyatlarına bir bakın, aradaki farkı göreceksiniz, gerçek orada. Vatandaşını açlık ve yoklukla imtihan eden bir iktidar, evlere mahkum ettiği vatandaşlarından hergün artarak yükselen sessiz çığlığı da duyamaz.  Bugüne geldiğimizde; ücretsiz olarak postacı, eczacı, işveren daha sonrasında da makul fiyatla satın alınmasına kadar zincirleme seyahate çıkan ‘Maskede’ son final büyük bir ihtimalle ‘herkes evinde maskesini yapısına’ dönecek. Zor zamanlarda birbirine kenetlenen insanımız, gönül gönüle salgın sınavından da alnının akıyla çıkacaktır. Ancak; suni rakamlar ile avunanları, enflasyon rakamını hedef gibi gösterenleri tarih affetmeyecek, milletimiz bu günleri unutmayacaktır. 27 lira fitre ile gerçek mali tabloya imza atanlar, işlerinden olan vatandaşlarımızı ise bin 117 liraya mahkum etmişlerdir.” dedi.