DSP Bursa; ilçe teşkilatlarını yapılandırmaya devam ederken ilginç çöp çıkışı DSP Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Seskır’dan geldi.

Özel haber- HANİFE ÖRSOĞLU

Seskır; “İlçe nüfusumuz, göçkünler ile birlikte 1 milyon bandına dayanmış. 139 mahallemizde örgütümüzle can siperhane mücadelemize devam ediyoruz. İlçemizde bazı mahallelerimizde uygulanan yeni imar planları ve modern mimari ile mahallelerimiz giderek büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Bursa’nın nüfusunun 3’te birine sahip olan Osmangazi’nin vahşi çöp depolama alanları ise yerleşim birimlerimizi tehdit eden unsurlardan. Büyükşehir ve Osmangazi Belediye’sinin; Corona ile aktif mücadelesi içinde çöp alanları konusunda azami özen gösterdiğini düşünüyoruz. Ancak; son günlerde siyasi kulislere de yansıyan bu soru bizi ve Bursalı hemşehrilerimizi rahatsız ediyor.” Dedi.

 

“Plastik atık ithalatı yasaklansın!”

 

Seskır; “ Çevre önemli. Çevreyi kirleten en önemli etken ise, plastik kirliliği. Bununla ilgili ilçemizde  mücadelemizi bir sonraki adıma taşıyor ve Türkiye’ye yurt dışından giren plastik atıklara karşı harekete geçiyoruz. Avrupa'nın plastik çöplüğüne dönen Türkiye'de, plastik atık ithalatı son 15 yılda 173 kat arttı. Avrupa’nın plastik çöpünü en çok alan ülke Türkiye. Yeterli denetimi yapılmayan bu plastik atıklar, kıyı şeridi de bulunan Bursa’yı, Türkiye'nin denizlerini, toprağını kirletiyor. Eurostat verilerine göre Türkiye yalnızca Avrupa’dan 2019 yılında 582.296 ton plastik ithal etmişiz! Önce Çin, sonra Malezya, Vietnam ve Tayland'ın plastik atık ithalatına kısıtlama getirmesiyle Türkiye Avrupa'nın yeni plastik çöp rotası haline geldi. Kendi ülkelerinde plastik kullanımına kısıtlama getiren Avrupa ülkeleri, baş edemedikleri plastik atıkları ise başka ülkelere göndererek kendi sorumluluklarından kaçıyorlar, üstelik çöplerini de peşin parayla satarak! Türkiye'ye çöpünü gönderen ülkelerin başında İngiltere, İtalya, Belçika, Almanya ve Fransa geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum, ithal edilen plastiklerin virüs taşıma riskine karşı Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istedi. İçine tıbbi atık malzemelerinin bile karışabildiği bu çöpler yalnızca doğamızı değil sağlığımızı da tehdit ediyor. Tüm dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bu dönemde yurt dışından Türkiye'ye girişine izin verilen plastik atıkların ithalatı acilen yasaklanmalı. Gelen bu çöplerin önemli bir kısmının Bursa’ya getirildiği ise bir başka vahim iddia. Bu konuda Bursa Milletvekilleri, Yerel İdareciler ve Belediye Yetkilileri harekete geçmeli ve gerçeği açıklamalıdır. Kamuoyu bilgilendirilmelidir.” Dedi.