Hava Durumu

Balık Yağı Takviyesi Kullanıcılarına Uyarı: Sağlığınızı Riske Atabilirsiniz!

Düzenli olarak balık yağı kullananlar, bu haber sizin için! Yeni bir araştırma, sağlıklı kişilerde düzenli balık yağı kullanımının inme ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini gösterdi. İngiltere'deki Biobank adlı biyomedikal veri tabanından elde edilen verilerle yapılan bu araştırma, balık yağı takviyelerinin etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 21:33
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 21:51
Kaynak: HANDAN EFE
Balık Yağı Takviyesi Kullanıcılarına Uyarı: Sağlığınızı Riske Atabilirsiniz!

 Araştırmanın Detayları

Uluslararası bir araştırma ekibi, Biobank veri tabanına kayıtlı 40 ile 69 yaş arasındaki 415 binden fazla kişinin sağlık verilerini ortalama 12 yıl boyunca takip etti. Bu kişilerin yaklaşık üçte birinin düzenli olarak balık yağı takviyesi kullandığı belirlendi. Araştırmacılar, balık yağı takviyesinin özellikle kalp sağlığı iyi olan bireyler üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

 Sağlıklı Kişilerde Artan Riskler

Balık yağı takviyelerinin kalp rahatsızlığı olan kişilerde faydalı olduğu bilinse de, sağlıklı bireylerde durum farklı. Araştırmaya göre, kalp sağlığı iyi olan kişilerde düzenli balık yağı kullanımı, inme ve kalp rahatsızlığı riskini artırıyor. Özellikle atriyal fibrilasyon (kalbin kulakçıklarından kaynaklanan ritim bozukluğu) riskinin , inme riskinin ise %5 arttığı tespit edildi.

 Kalp Hastalığı Olanlar İçin Faydalar

Araştırma, kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde ise düzenli balık yağı kullanımının olumlu etkilerini ortaya koydu. Bu kişilerde balık yağı takviyesinin, atriyal fibrilasyonun kalp krizine dönüşme riskini , kalp yetmezliğinden ölme riskini ise %9 oranında azalttığı görüldü. Bu sonuçlar, balık yağı takviyesinin kalp hastaları için potansiyel faydalarını destekliyor.

 Araştırmanın Yayınlandığı Kaynak

Bu önemli bulgular, "BMJ Medicine" dergisinde yayımlandı. Araştırma, balık yağı takviyelerinin sağlıklı ve kalp rahatsızlığı olan bireyler üzerindeki farklı etkilerini vurgulayarak, sağlık profesyonellerinin ve kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.