Hava Durumu

Çocuklarda Ekran Maruziyeti Dil ve Konuşma Bozukluklarını Artırıyor

Artan teknoloji kullanımı, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 10:40
Kaynak: İHA
Çocuklarda Ekran Maruziyeti Dil ve Konuşma Bozukluklarını Artırıyor

Türkiye'nin en kapsamlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde hizmete açıldı. Açılışta konuşan Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Can Yaşa, özellikle çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarının artışında ekran maruziyetinin önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Artan teknoloji kullanımı, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Aile içi diyalog eksikliği ve dijital ortamlara aşırı maruz kalma, çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarına neden olabiliyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nin yeni merkezi, bu sorunlara yönelik araştırma ve terapi hizmetleri sunarak çözümler üretmeyi hedefliyor.

Merkez, son teknoloji cihazlarla donatılmış olup, iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarına yönelik geniş bir araştırma ve uygulama yelpazesi sunuyor. BAU Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökay Görmeli, merkezin hem Türkiye hem de üniversite için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Dr. Yaşa, dil ve konuşma bozukluklarının çeşitli sebepleri olduğunu, ancak günümüzde en sık rastlanan durumun aşırı dijital ekran maruziyeti olduğunu ifade etti. Çocukların sağlıklı bir dil gelişimi için sosyal, güvenli ve uyaran bakımından zengin bir ortama ihtiyaç duyduğunu belirten Yaşa, aileleri bu konuda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Merkez, dil ve konuşma bozukluklarına yönelik çok boyutlu hizmetler sunmayı hedefliyor. Terapi odaları, ses laboratuvarı ve dijital teknolojilerle donatılan bu merkez, hem araştırma hem de uygulamalı terapi faaliyetleri için bir merkez olacak. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için de uygulama ve araştırma imkanları sunulacak.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.