Hava Durumu

Diyabet Kaynaklı Doku Hasarlarını Engelleyecek Yeni Proje

Diyabet modeli üzerinde yapılacak Trans-Akonitik Asit uygulaması ile doku hasarının durdurulması ve iyileştirici etkilerin belirlenmesi amaçlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 20:16
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 20:16
Kaynak: İHA
Diyabet Kaynaklı Doku Hasarlarını Engelleyecek Yeni Proje

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen ve diyabet hastalığı sonucu oluşan doku hasarlarının önlenmesine yönelik yeni bir projeye destek verildi. Prof. Dr. Menderes Suiçmez'in öncülüğünde gerçekleştirilen "Streptozotosin (STZ) ile İndüklenmiş Tip I Diyabet Modelinde Trans-Akonitik Asitin Karaciğer Üzerine Etkisinin Araştırılması" başlıklı proje, diyabet hastalığının neden olduğu hasarların tespiti ve tedavisi konusunda yeni bir yöntem sunmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, çeşitli bitkiler ve tohumlarından elde edilen bir yağ asidi olan Trans-Akonitik Asit'in (TAA) tedavi edici özelliklerini araştıracaklar. Diyabet modeli üzerinde yapılacak Trans-Akonitik Asit uygulaması ile doku hasarının durdurulması ve iyileştirici etkilerin belirlenmesi amaçlanıyor.

Diyabet, yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, insülinin hedef hücrelerde bağlantı kuramaması sonucu ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Diyabet hastalığı ile birlikte, hücre yapılarında bozulmalar ve proteinlerin yapısal değişikliğe uğraması gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Prof. Dr. Suiçmez, diyabetin tedavisinde anti diyabetik ilaçların ve antioksidan savunma sistemlerinin büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Bu projenin başarılı olması durumunda, diyabet hastalarının sıklıkla karşılaştığı doku hasarının tanı ve tedavisine yönelik önemli bir ilerleme kaydedileceği öngörülüyor. Prof. Dr. Suiçmez ve ekibi, gerçekleştirdikleri çalışmalarla topluma hizmet etmeyi ve insanlara fayda sağlamayı hedefliyorlar.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.