Hava Durumu

”Hekimlerinize destek olun, sağlığınıza sahip çıkın”

17 ve 18 Şubat’ta iki günlük iş bırakma eylemi yapan hekimler, taleplerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2022 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2022 19:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
”Hekimlerinize destek olun, sağlığınıza sahip çıkın”

Doktorlar, sağlıkta şiddete dikkat çekmek hem de özlük hakları için 17 ve 18 Şubat’ta iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık çalışanları, etkin bir şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi. Aile hekimleri de Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

“TALEPLERİMİZ GÖRMEZDEN GELİNDİ”

HEKİMSEN’den yapılan açıklamada, “Ana problemlerimiz; özlük haklarımızın verilmemesi, haksız ve adaletsiz malpraktis cezaları, sağlıkta şiddet ve buna karşı alınmasını istediğimiz tüm önlemlerin görmezden gelinmesi, sistem ve mevzuat hatalarıdır. Yüzlerce haklı ve çoğu bütçe artışı da gerektirmeyen taleplerimizin çözümsüz bırakılması bizi sendikal yolla haklarmızı almaya sevk etmiştir. Hekimlerin zor şartları sağlığınız için tehdit oluşturuyor. Hekimlerinize destek olun, sağlığınıza sahip çıkın” ifadelerini kullanıldı.

”SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI EROZYONA UĞRATILDI”
”Sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük hakları zaten sağlıkta dönüşümle her
geçen yıl giderek artan oranda geriletildi ve erozyona uğratıldı” açıklamasını yapan Bursa Tabipler Odası, “Ek ödeme adaletsizliği çalışma barışını bozmaktan başka bir işe yaramadığı gibi, ne düzgün dağıtılabildi, ne de adil olundu. Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli emek sömürüsünden başka bir şey değildir. Pandemi döneminde de pandemi öncesinde de yapılan ek ödemelerin miktarı, dağılımı tamamen keyfi biçimde yapılmış ve yapılmaktadır. Farklı kamu hastanelerinde aynı branşlarda ve aynı sürelerle çalışan meslektaşlarımızın
aldıkları ek ödemeler arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Özlük hakları yıllar boyunca aşındırılarak ücretleri yoksulluk sınırına itilen sağlık çalışanları, ek ödemelerin ve nöbet ücretlerinin ödenmemesi sonucu ekonomik olarak da tükenmişlik sınırına dayandılar” şeklinde bildiri yayınladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.