Hava Durumu

İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya: "Nadir Hastalıklarda Erken Tanı Hayat Kurtarır”

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Nadir Hastalıklar Günü'nde yaptığı açıklamada, nadir hastalıklarda erken tanının yaşamsal önemine vurgu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 10:18
Kaynak: İHA
İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya: "Nadir Hastalıklarda Erken Tanı Hayat Kurtarır”

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Nadir Hastalıklar Günü'nde yaptığı açıklamada, nadir hastalıklarda erken tanının yaşamsal önemine vurgu yaptı. Sarıkaya, nadir hastalıkların tanısı ve tedavisinin önemine dikkat çekerek, bu alandaki araştırmaların devam ettiğini belirtti.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Nadir Hastalıklar Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Nadir hastalıkların erken teşhisinin yaşam kurtarıcı olduğunu ifade eden Sarıkaya, dünyada ve Türkiye'de bu hastalıkların tanı ve tedavisi üzerine yapılan çalışmalardan bahsetti. Nadir hastalıkların ciddi, kronik ve ilerleyici olduğunu vurgulayan Sarıkaya, erken tanının ve hastalığa özgün tedavinin hayat kurtarabileceğini söyledi.

Sarıkaya, nadir hastalıkların çoğunun genetik kökenli olduğunu ve bilim insanlarının bu alanda araştırmalarını sürdürdüğünü belirtti. Nadir hastalıkların yönetiminde Ar-Ge çalışmalarının, hastalıkların önlenmesi ve erken tanısının önemine değinen Sarıkaya, hastaların destek tedavileri dahil ihtiyaç duydukları tüm tedavilere erişimine dikkat çekti.

Sarıkaya'nın açıklamalarında nadir hastalıkların tedavisi ve yönetimi konusunda sağlık politikalarının ve toplumsal farkındalığın önemine vurgu yapıldı. Nadir hastalıkların etkin yönetimi için kamuoyunda bilinç oluşturulması gerektiğini belirten Sarıkaya, ülkedeki sağlık kurumlarının rolüne ve gereksinimlere değindi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.