Hava Durumu

TBMM'den Sağlık Sektörüne Yönelik Yeni Düzenlemeler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), sağlık sektöründe önemli değişiklikler içeren bir yasa teklifini kabul ederek yasalaştırdı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 22:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 22:50
Kaynak: İHA
TBMM'den Sağlık Sektörüne Yönelik Yeni Düzenlemeler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), sağlık sektöründe önemli değişiklikler içeren bir yasa teklifini kabul ederek yasalaştırdı. "Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ile sağlık alanında bir dizi yenilik getirildi.

Yenilikler ve DüzenlemelerDiş Tabiplerine Yeni İmkanlar: Mesleğini serbest olarak icra eden diş tabipleri, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş tabibi istihdam edebilecekler.

Ebelerin Rolü Genişliyor: Ebeler, normal doğum ve riskli durumlarda tıbbi bakım ve desteğin yanı sıra kadın sağlığı, üreme sağlığı ve çocuk bakımı konularında aile ve topluma danışmanlık ve eğitim hizmetleri verecekler.

Yan Dal Uzmanlığı ve Ek Ödemeler: Acil tıp ana dal uzmanlarına yoğun bakım yan dalı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına sosyal pediatri yan dalı uzmanlık yapabilme imkanı tanınıyor. Yan dal uzmanları için ek ödeme 200 puan arttırılarak ödenecek.

İlaç Üretimi ve Piyasaya Arz: İlaç üretimi ve piyasaya sürülmesi ile ilgili nitelik ve şartlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Eczanelerde Teftiş: Eczanelerde yapılacak teftişler, sağlık müfettişleri, sağlık müdürleri, resmi tabipler veya eczacılar tarafından gerçekleştirilecek.

Üniversiteler ve Eğitim Hastaneleri İş Birliği: Üniversiteler, Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleriyle kullanım protokolleri yaparak sağlık uygulama ve araştırma faaliyetlerini yürütebilecek.

Beşeri Tıbbi Ürünler ve Tıbbi Cihazlar: Herhangi bir tedavi yöntemi veya ruhsat/izin alınmış olsa dahi, beşeri tıbbi ürünler ile tıbbi cihazların bilimsel araştırma amacıyla insanlar üzerinde kullanılabilmesi için Sağlık Bakanlığından izin alınması gerekecek.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.