Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 59.’su düzenlenecek olan Uluslararası Bursa Festivali bilineceği üzere bu yıl salgın nedeniyle zamanında yapılamayacak.

Dahası Karagöz Halk Dansları Yarışması da yapılamayacak bu yıl.

Bursa, tüm özelliklerinin yanında bir kültür ve sanat kenti de aynı zamanda.

Yerel değerlerini evrensel değere dönüştürmeyi başaran bir kent’ Bursa

* * *

10-12 yaşlarımda olduğumu anımsıyorum.

Bursa Festivali’nin sanırım 5. yahut 6.sıydı…

Babamla İnegöl’den, köyümüzden koza satmaya gelmiştik ve fuar zamanıydı.

Koza Han’da kozalarımızı sattıktan sonra benim doğum tarihime rastlayan yılda hizmete açılmış olan Reşat Oyal Kültür Parkı’na gittiğimizi ve o vücuda dokununca verdiği hazzı hala unutamadığım, artık aynı kalitede ipek bulmanın zor olduğu bu süreçte o zaman babamın bana satın aldığı ipek tişörtün rengini bile hala anımsıyorum. 

Bursa’mızın geleneksel kültür sanat coşkusunu yaşatan değerlerimizden biri olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’ bu yıl salgın nedeniyle hem zamanında yapılamayacak ve hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik Bayramı ile Ramazan Bayramımız gibi mahzun geçecek.

* * *

58 kez zamanında yapıldı Uluslararası Bursa Festivali

Sonradan eklenen Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması da 33 kez yapıldı.

Bu yıl Korona virüs salgını yüzünden yaz sonu yapılması düşünülüyor Fuarın 59’cusu.

Ağustos sonu, Eylül başı gibi…

Uluslararası bağlantısı olduğu için de Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması bu yıl yapılmıyor.

Başkan Aktaş, kültür sanat faaliyetleri icra ederken kimsenin sağlığını tehlikeye atamayacaklarını belirtiyor, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda festivali Ağustos sonu Eylül başı yapmayı planladıklarını söylüyor.

O da henüz kesin değil yani…

* * *

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanlığı’nı Fatma Durmaz Yılbirlik’ten devralan Bursa Ticaret Borsa Başkanı Özer Matlı için de bu yıl salgın nedeniyle gecikme ve Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın yapılamayacak olması kuşkusuz şanssızlık Matlı ve ekibi adına.

Geçtiğimiz hafta sonu, Cuma akşamı ON TV canlı yayında program konuğumuz olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  

 Fuar ile ilgili olarak da, Bursa’nın konumuna yakışan bir kent niteliği için kültür ve sanata da ayrı bir önem verdiklerini vurguladı ama salgın gibi insan yaşamını tehdit eden bir durumla karşı karşıya olduklarını ve insanların yaşamlarını tehlikeye atamayacaklarını için böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Oysa daha bir yıl önce ekonomik kriz nedeniyle kimi projelerden vaz geçilse de Kültür ve sanat çalışmalarında kısıtlamaya gitmeyeceklerini üstüne basarak vurgulamıştı Başkan Aktaş.