Salgın sürecindeki performansımız, tedavi ve tatil amaçlı şehirlerarası veya ülkelerarası yapılan seyahatler olarak ifade edilen sağlık turizmi konusunda Türkiye’nin şansını arttırdı.

Hastane sayısı ve özellikle tam donanımlı Şehir Hastaneleri’nin bir-bir hizmete girmesi ve salgın sürecinde de önemli işlev görmeleri turizm konusunda gözlerin sağlık turizmine çevrilmesine yol açtı.

Kovid-19 salgın suresince Uluslararası sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelecek hasta ve hasta yakınları hakkındaki önlemleri içeren resmi yazı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile Türkiye genelinde tüm valiliklere gönderildi.

Resmi yazıda, Covid-19 ile mücadele süresince Uluslararası Sağlık Turizmi kapsamında Türkiye'den sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul koşulları, ülkeye girişleri, hastaneye yatış̧ tedavi, taburculuk ve yalıtım kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak önlemlerin belirlendiği ifade edildi.

* * *

Denizi, güneşi, tarihsel ve kültürel birikimi yanında doğal güzellikleri ile de zaten bir potansiyel barındıran Türkiye’de salgın öncesi 2020 yılı beklentisi 48-50 milyon yabancı turistti.

Ne var ki, küresel salgın bütün hesapları alt-üst etti.

Bütün dünyada turizm sektörü kara-kara düşünürken, Türkiye’nin salgın sürecindeki başarısı, salgının ne zaman tamamen ortadan kalkacağı belirsizliğini korurken Türkiye, hastane, yatak sayısı ve yoğun-bakım üniteleri ile birlikte sağlık personelinin üstün performansının da dünyaca görülmesiyle sağlık turizmi konusunda iddialı bir konuma yükseldi.

Var olan potansiyelin ciddi bir planlama ve sürecin titizlikle ele alınmasıyla Türkiye açısından önemli bir şans getireceği açık.

Yapımı tamamlanan ve süren diğerleriyle birlikte Şehir Hastaneleri’nin önemine de burada vurgu yapmakta yarar var.

Muhalefetin ‘Gereksiz ve israf’ diye ifade ettiği Şehir Hastaneleri ve diğer çok amaçlı yeni hastanelerin doğal afet ve diğer salgınlarda kullanılabilecek olması yanında sağlık turizmi için de önemli bir işlev göreceğini öngörmek hiç de zor değil.

* * *

Yeni normale dönüş planlamalarının yaşama geçirildiği bu süreçte turizm konusunda alınan önlemlerle uluslararası sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs 2020'den itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelecek hastalar kabul edilecek.

Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.

* * *

Türkiye’nin, önümüzdeki süreçte Yeni hastaneler, yapımı tamamlandığında Çanakkale Köprüsü ve yeni Hava Limanı ile sağlık turizminde bir cazibe merkezi haline geleceği açık.

Türkiye, gerek coğrafi yapısı, iklimi, doğal zenginlikleri ve gerekse de göreceli olarak ucuz ve kaliteli sağlık hizmetleri ile pek çok ülke vatandaşının dikkatini çekmekteydi.

Koronavirüs salgını sonrası tatil alışkanlıklarının da değişeceği açık.

Salgın, hayatta kalma, güven duyma ve tedbirli olma gibi insanların en temel duygularını değiştirmiş durumda.

Ancak çok önemli bir kitleyi önümüzdeki birkaç yıl etkileyecek gibi görünen süreç tatil yapma, seyahat etme alışkanlıklarına da etki edecek.

Bu şansı iyi kullanmak durumundayız.