.

Türkiye'ye örnek gösterilen yatırımı istemeyen halkın bedduası tuttu.

Bölge çiftçileri ile çevrecilerin ısrarla karşı çıkmasına rağmen BESOB Başkanı Arif Tak'ın yanlış yönlendirdiği dönemin siyasilerinin de destek verdiği Kestel'de kurulan Büyük Sanayi Sitesi'nin akıbeti içler acısı.

Yapımını 2011 yılında TOKİ'nin üstlendiği 51 bin metrekarelik alana 3 bin 700 iş yeri projelendirilen sanayi sitesini bugüne kadar sadece 125 dükkân yapıldı.

Alt yapısına 80 milyon TL harcanan projeden TOKİ'nin çekilmesiyle yatırım öylece kalmış durumda.

Uludağ eteklerine böylesine büyük bir projenin yapılmasının doğal dengeyi bozacağı, su kaynaklarına zarar vereceği gibi kaçak ve de plansız yapılaşmanın da önüne açacağına karşı çıkanlar, Bursa'ya ihanet etmekle suçlanmışlardı BESOB yöneticilerince.

Dönemin Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, AK Parti İlçe Başkanı Nazif Aydın çiftçilerin, sivil toplum kuruluşlarının çoğunun karşı çıkmasına rağmen siyasi menfaatleri için dik duruş gösterememişlerdir.

Sonuçta yine geleceği düşünmeyen, planlamayan bir yatırımla karşı karşıya kaldık.

Böylece bütün zorlamalara karşın bu yatırım da amacına ulaşmayacaktır.

24 imalatçı sektörü kapsayan Kestel eski İnegöl yolu Çeteltepe Mevkii'ne yapılması kararlaştırılan Büyük Sanayi Sitesi'nin 2008 tarihinde protokolü imzalanmış, 2011’de de temeli atılmıştı.

1 milyar lira yatırım maliyetli TOKİ ortaklı projenin bundan sonraki akıbeti için BESOB çıkış yolu arıyor.

BESOB Başkanı Arif Tak ve yönetim kurulu geçenlerde ziyaret ettikleri Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır'dan ilginç bir teklif gelmiş.

Bugüne kadar sadece 125 dükkânın ruhsatlandırılan yatırımın kalan bölümünün herkesin hayal ettiği ama bir türlü hayata geçirilemeyen bahçeli evlerin TOKİ marifetiyle yapılıp satılmasıdır.

Önder Başkanın, teklifini aslında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a aktarılmalıdır. Öyle ya şehre uydu kentler kazandırmak için alternatif yer arayışlarını sürdüren başkanın, Büyük Sanayi Sitesi yapılmasından vazgeçilmesi düşünülen araziyi proje değişikliğiyle bu şekilde değerlendirmesi Bursa'nın menfaatine olacaktır.

Değişiklik için her türlü ortam hazır.

 

Nitekim dükkânların metrekare fiyatlarının açıklanan miktardan daha yükseğe çekilmesinden dolayı üyelerin ilgi göstermediği sanayi sitesinin bu durumda tamamlanabilmesi zor.

Hatta mümkün değil.

TOKİ’nin bundan böyle para kazanmayacağı hiçbir yere yatırım yapmama kararını Alinur Başkanın üstesinden gelebileceği proje değişikliğiyle konuta çevrilmesi hem TOKİ, hem hak sahipleri hem de Bursa için kazanç olabilir.