Pazar gecesi kor düştü kalbime…

Yıldırım’da çıkan olaylarda Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Erman Özcan, şehit oldu.

Toplumun güvenliğini sağlamak için göğsünü siper eden Erman Özcan’ın; kucağında evladı, yanında değerli eşiyle olan fotoğrafına bakıyorum, boğazım düğüm düğüm.

*******************

Hayatının baharında şehit düşen kahraman polisimizin ruhu şad, mekânı cennet olsun. Ailesinin, meslektaşlarının acısını paylaşıyor sabırlar diliyorum.

Korona günlerinde canla başla görev yapan emniyet mensuplarımıza, fedakârlıkları için minnettarlığımı ifade ediyorum.

 

“FLOYD İÇİN ADALET’’

 

“Mississipi Yanıyor’’ Alan Parker’ın yönettiği ırkçılık karşıtı güzel bir filmdir. Senaryo, ABD’nin güney eyaleti Mississipi’de üç insan hakları eylemcisinin akıbetini araştıran iki FBI ajanının soruşturması üzerine kuruludur.

Cumhuriyet’te “Amerika Yanıyor’’ başlığını görünce çağrışım yaptı.

*******************

Takip etmişsinizdir…

Önce Georgia’da üç beyaz, bir siyah genci katlettiler. Ardından Minneapolis’te bir beyaz polis, George Floyd isminde bir siyah Amerikalıyı sokak ortasında öldürdü.

Ve ekonomik sıkıntı içinde olan, üstüne de korona krizi yaşayan ABD sokaklara döküldü.

Polislerle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Binalar ateşe verildi; dükkânlar yağmalandı; polis araçları kundaklandı; silahlar ateşlendi,“Floyd için adalet” yürüyüşleri düzenlendi. Protestocular Beyaz Saray önünde toplanıp içeri girmek istediler.

Kaosa sürüklenen ülkede sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Trump ordudan yardım istedi.

İKİ ABD

 

Roma paralarında yer alan tanrı Janusun iki yüzü vardır. Bir sağa biri sola bakar.

Tıpkı  ABD gibi.

Bir yanda…

Dünyanın en iyi üniversiteleri, bilimde ve teknolojide büyük atılımlar; Silikon Vadisi, NASA, Aya insan yollama, kültür ve sanatta devasa birikim, Caz müziği, Hollywood, müthiş sporcular.

Diğer yanda…

Irkçılık kölecilik; Ku Kulux Klan; Kızılderili’lere zulüm; atom bombasını kullanan ilk ülke olma; Kennedy suikastı; Vietnam’da işlenen savaş suçları; Şili’de Allende’yi deviren darbeyi tezgâhlamak; Küba ambargosu; Türkiye’de 12 Eylül’e verilen destek; ekonomik ve kültürel emperyalizm olgusu.

Aşık Mahzuni Şerif boşuna “Amerika Katil Katil’’ türküsünü yakmamıştır.

68  ve 78 kuşağı ABD emperyalizmine karşı çıkmıştı; CHP’nin yok öyle bir duyarlılığı.

*******************

Dünya tek kutuplu değil artık; ABD hegemonyası kırılıyor; Çin giderek öne geçiyor diye içimden mırıldanarak TV’de gösterileri, çatışmaları izlerken ürpererek düşündüm:

ABD kapitalizmin amiral gemisi; insanlık kapitalizmi aşabilecek mi?

Yoksa çevre krizi ve nükleer savaş olasılıkları daha da mı artacak?

*******************

Demokrat Parti’de başkan adayını belirlemek için yapılan ön seçimde sosyalist Bernard Sanders ivme kazanmış; sosyalizm bir seçenek olacak mı soruları sorulmuştu ama Sanders çabuk çekildi.

*******************

Şiddete elbette hayır;  katledilen George Floyd için adalet arayan ABD’lileri anlıyorum, acılarını paylaşıyorum ve bütün samimiyetimle soruyorum:

En büyük adaletsizlik kapitalizm değil mi?