Radyasyon gibi umutsuzluk yayanlar; durmadan mızmızlananlar; ama sıra eyleme geldi mi serçe parmağını kıpırdatmayanlar. Siz bu yazıyı okumayın emi.

*******************

Derneklerde, meslek odalarında, sendikalarda, siyasi partilerde emek verenlere; o klasik deyimle, elini taşın altına koyanlara büyük saygım var.

Onlar; sorumluluk alarak çözümün bir parçası olmaya çalışıyorlar; tıpkı değerli okurum, Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi Başkanı Serpil Kayar gibi.

Balıkesir Gömeç doğumlu olan emekli sınıf öğretmeni Serpil Kayar 1987’de Yenişehir’e atanmış ve o günden bu yana Yenişehir’de yaşıyor.

Kayar’ın sorumlulukları sendika üyelikleri ile başlamış. Yenişehir Kaymakamlığı’nın önerisiyle Kadın Statüsü Biriminin kurulmasına öncülük etmiş; güzel bir ekiple çalışmalar yürütmüşler.

Kayar 2007’de Yenişehir CHP ilçe örgütünde siyasete girmiş; Kadın Kolu Başkanlığı yapmış.

Serpil Kayar eğitimcilikten edindiği birikimi, yurtseverlik duygusu ve lider özelliğiyle harmanlayarak toplumsal fayda üretmeye devam ediyor.

 

YENİŞEHİR CKD’NİN KURULUŞU

 

Aslında niyetim, Yenişehir’e yolum düştüğünde, çalışmalarını çok beğendiğim Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi’ne uğrayıp çaylarını içmekti; ama malum korona günlerindeyiz.

Ben de  Serpil Kayar ile internet üstünden bir görüşme yaptım.

*******************

Serpil Kayar’a Yenişehir Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin kuruluşunu sordum:

“2012’de, arkadaş grubumuzun yönlendirmesi ve yoğun talepler üzerine Bursa Cumhuriyet Kadınları Derneğinin etkinlikleri ve Dernek Başkanı Sayın Sultan Yurdunal ile tanışmamızın ardından; onların da desteğiyle, 23 Şubat 2013 yılında Cumhuriyet Kadınları Derneğinin Kurucu Başkanı Sayın Şenal Saruhan ve yönetim kurulunun geniş  katılımıyla derneğimizi açtık. Yapılan seçimle dernek başkanlığına getirildim ve bu görevi  halen sürdürüyorum.’’

*******************

Üye sayınız?

“Bizi gönülden destekleyen, bizimle beraber olan, derneğimize uğrayıp çayımızı kahvemizi içen  ama çeşitli çekinceleri nedeniyle üye olamayanların dışında; kayıtlı üye sayımız 50.’’

 

DERNEK ÇALIŞMALARI

 

Derneğin çalışmalarına değinir misiniz?

“Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması,savunulması ,ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışır. ‘’ der tüzüğümüz.Bizler de  bu doğrultuda çalışmalar, etkinlikler yapıyoruz.

Ulusal Bayramlarımızı kutluyoruz; kadınlarımızın tarihsel mücadeleler ve hakları için önemli tarihler olan; örnek,  5 Aralık (Aynı zamanda CKD’nin kuruluş yıldönümüdür), 8 Mart, 25Kasım  için de dikkat çekmek yerine getirdiğimiz çalışmalarımızdan. Tabii ki yine Cumhuriyetin yüceliğini yansıtan Köy Enstitüleri örneği. Kurulduğumuz günden beri genel merkezimizle etkinlik zamanları ve çalışmalar için koordineli çalışıyoruz. Ama bulunduğumuz yörede, ilçemizdeki bir farklılık yaratmak için de çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yanı başımızda olan Köy Enstitülü öğretmenlerimizle (iki çınarımızı sonradan kaybettik) güzel çalışmalar yaptık.”

*******************

Kayar devam ediyor:

“Söyleşilerimiz,basın açıklamalarımız, fotoğraf sergilerimiz oluyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırladığımız… ‘Kurtuluşa Götüren Kadınlar’ sergisinde Gazi Mustafa Kemal’in çağrısına uyarak cepheye koşan Kuvvacı kadınlarımızı işledik.. Kara Fatma, Şerife Bacı, Nene Hatun’a ait fotoğrafları büyüterek kısa bilgiler ekledik. Telefon firmalarının kapı önlerinde reklam panosu olarak kullandıkları ayaklı kartonlara yapıştırdık, esnaf komşumuzdan tuz satışı için kullandığı suntayı aldık kapladık üzerine bayrağımızı sardık. Ve sergimiz üç gün boyunca yoğun ilgiyle gezildi. Amacımız haklarımıza  sahip çıkmak ve korumak olduğu için hak ihlallerine karşı da çalışıyoruz. Örnek müftülere nikah yetkisi verilmesi,  erken çocuk evlilikleri gibi durumlarda sesiz kalmamız beklenemez.’’

*******************

 “Ülkece geçirdiğimiz bu zor günlerin ardından umudumuz daha iyi günlerde çalışmak. Yine en büyük isteğimiz odur ki sadece kadınlarımız, çocuklarımız değil, kimse istismar edilmesin,yeni cinayetlere tanıklık etmeyelim’’ diyen Serpil Kayar sözlerine şu cümlelerle nokta koydu:

“Yenişehir insanı açık sözlülük ve dürüstlük istiyor. Onlara güven vermeniz gerekiyor. Sonrasında desteklerini esirgemezler. Eşsiz Yenişehir Ovasının her karışını yıllardır sabırla  özveriyle işliyor, tarımı ayakta tutmaya çalışıyorlar ve döktükleri alın terleri ile her şeyin en iyisini hak ediyorlar.’’

*******************

Dernek yönetimini yazayım: Serpil Kayar Dernek Başkanı, Beyhan Erdemli Sayman, Hamiyet Ersoy Sekreter, Pervin Ana Üye, Nurşen Gündoğdu Üye.

*******************

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi yarınlara olan güvenimi pekiştiriyor.

Bilimden, felsefeden, sanattan beslenen; cumhuriyet değerlerine bağlı, Atatürk devrimlerini özümseyen; çalışkan, yurtsever, emekten yana Cumhuriyet Kadınlarına başarılar diliyorum.