Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önce Doğanbey TOKİ binalarını yıkılabileceğini söylemişti.

Uzunca süre yıkıla bilirliği kamuoyunda tartışılan Doğanbey TOKİ için son karar Cumhurbaşkanının vermesi yönünde beklemede.
Bu arada Tower Plaza yıkıldı.
Ardından 30 yıldır kaderine derk edilen Çelik Palas Oteli'nin arkasındaki unutulan binaların yıkımına başlandı.
Aynı şekilde Atatürk Spor Salonu ve yanındaki yüzme havuzunu ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü binasıyla birlikte Atatürk Caddesi'ndeki Kızılay binası da.
O da kesmedi Orduevi'de yıkılacak.
Pek yakında Havuzlu Park'ın da yıkımına başlanacak.
Bilmeyen de şehir yıkıp yeniden inşa ediliyor zannedecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yıkılacağını açıkladığı binaların önünde muhalefetin şov yapmasına inat, yıkacağım diyor.
Üst satırlarda aktardığımız kentin en büyük rantına sahip binaların yıkılma sebeplerini araştırdığımızda ortaya şöyle bir sonuç çıktı.
Doğanbey TOKİ ile başlayalım.
Şehrin kalbine saplanmış hançer gibi herkesi rahatsız eden Doğanbey TOKİ binalarının yıkılıp bölgenin ticaret alanına dönüştürülmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşüncesi olduğu biliniyor.
Bunun için kentte geniş katılımlı yapılması sağlanacak anketten çıkacak sonuç uygulanacak.
Bu konuda edindiğimiz bilgi bu yönde.
Büyükşehir belediyesinin ihale ederek yıkımı gerçekleşen 18 katlı Tower Plaza'dır.
Bir kısmının kaçak olduğu gerekçesiyle kullanımına izin verilmeyip yıllardır yargının kararı beklenip durdu.
Sonun da binanın çürük ve kullanılmasının mümkün olmadığı ortaya çıkınca plaza çevreye zarar vermeden yıkımı gerçekleştirildi.
Şehirde kaderine terk edilen bir diğer tesis de Çelik Plas Oteli'nin arkasındaki binalarıdır.
Kaba inşaatı tamamlandıktan sonra 30 yılı aşkın süredir akıbeti belirlenemeyen burasının yıkılıp yerine otele ilave yüksek katlı binaların yapılmak istenmesinin Başkan Aktaş'ın Cumhurbaşkanına aktarmasıyla proje iptal edildi.
Şimdi burası yıkılıp millet bahçesi adıyla tamamı yeşil alan oluşturularak herkesin yararlanabileceği konuma getiriliyor.
Başkan Aktaş'ın yıkılacağını açıkladığında muhalefetin, "Bunların amacı yıkmak bahanesiyle Atatürk ismini silmek" dediği Atatürk Spor Salonu yıkımına başlandı.
50 yıl önce inşa edilen salonda yapılan inceleme neticesinde çürük olup kullanılmasının tehlike arz ettiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekiplerince belirlendi.
Aynı şekilde yanındaki yüzme havuzu ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası da yıkılacak.
Sonrasında buraya yapılacak butik bir spor salonu ile ortaya çıkacak alanlar yeşillendirilerek Kültür Park'la bütünlük sağlanacak
Hafta sonu kente gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katılımıyla Hanlar Bölgesi'nin çevresinin açılmasına ilişkin Kızılay binasının ile yıkımlara başlandı.
Göreve gelen belediye başkanlarının hayali olan Hanlar Bölgesi'nin çevresinin kamulaştırılıp açılması projesini hayata geçirecek diğer yıkımlarla devam edilecek.
Hanlar Bölgesi'nin etrafının açılması projenin devamı olacak diğer bir yıkım da Tophane'deki Orduevi'dir.
Orduevi'nin taşınacak yerin bulunmasıyla buradaki binalar da yıkılıp yerine Bey Sarayı inşa edilecek.
Yıkılıp yerine yenisinin yapılacağı şimdilik son gelişme ise Çekirge Havuzlu Park olacak.
Burası da önümüzdeki günlerde yıkımının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca aslına uygun su sporlarının bir bölümünün yapılabileceği çok amaçlı tesis haline getirilecek.
Aktardığımız yıkımların tamamı kent insanının menfaatine yönelik projeler olduğu görünce
Başkan Aktaş'a sormak istiyoruz.
"Sırada yıkılacak neresi var?"