Bugün Cumhuriyetimizin İlanının 97. yılını kutluyoruz.

Başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinden bu yana tam 97 yıl geçti.

Bu süre bir insan için uzun sayılsa da, devletlerin tarihi için kısadır kuşkusuz.

Bu gün resmi tatil olacak ve tatil 28 Ekim Çarşamba öğleden sonra başlayacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı toplu yürüyüşler ve etkinliklerde uyulması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Bunlar sosyal mesafe ve temizlik ile ilgili…

Son günlerde bildiğimiz gibi vaka sayılarımızda ciddi artışlar oldu ve 900’lü rakamlardan 2.000 bandını aştı.

Bu nedenle bayram kutlamalarında koronavirüs önlemleri hat safhada olacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhuriyet’in ilanının 97’inci yılı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programı kamuoyu ile paylaştı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 97’nci kuruluş yılına özel hazırlanan program kapsamında 26-31 Ekim tarihlerinde; UNESCO alanında ‘Cumhuriyet’e nasıl kavuştuk’ temalı görsellerden oluşan Cumhuriyet sergisi olacak.

20 – 31 Ekim tarihlerinde Fevzi Çakmak Caddesi açık hava sergi alanında Bursa’da eski Cumhuriyet Bayramları fotoğraf sergisi olacak.

27 Ekim Salı günü saat 20:00’de Tayyare Kültür Merkezi’nde Türk Sanat Müziği Bölümü Cumhuriyet Bayramı’na özel konser verecek.

28 Ekim Çarşamba günü saat 16:30’da Kültür Akademisi Bahçesi’nde (eski bıçak müzesi) şehit yakınları ve gazilere özel ‘Çanakkale’den Cumhuriyet’e, Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri düzenlenecek.

28-29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı temalı giydirilmiş üstü açık otobüs ile bando takımı eşliğinde şehir turu yapılacak.

29 Ekim günü UNESCO alanı tarihi bina önünde; saat 16:30’da bando konseri, saat 17:00’de bayraklı drone gösterisi, aynı saatte tarihi bina önü İnönü cad, Uluyol, Kent Meydanı, Şehreküstü, Altıparmak, Çekirge, Kükürtlü Caddesi ve Merinos güzergahında motorlu şehir korteji gerçekleştirilecek.

29 Ekim akşamı saat 20:00’de Yunuseli havaalanında açık hava araç sineması ‘Veda’ filmi Cumhuriyet Bayramı özel gösterimi yapılacak.

* * *

Koca 97 yılda nereden nereye geldik?

1925-1946 yılları…

Demokrasisiz geçen yıllar!..

Halk çoğunluğunun tercihlerini yönetime yansıtamadığı yıllar!..

Sonrasında da darbeler, müdahaleler, darbe girişimleri… 

Cumhuriyeti demokrasiden soyutlayabilmek olası mı?

Cumhuriyet ve demokrasi kavramlarının birbirinin yerine kullanılabilecek kavramlar olmadığının bilinmesi gerekiyor demek ki.

Demokrasisiz Cumhuriyet ne anlam ifada ediyor, Cumhuriyetsiz demokrasi oluyor mu?

Yahut da Cumhuriyetsiz demokrasi!..

Suriye Arap Cumhuriyeti, Birleşik Arap Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti ne kadar Cumhuriyet olsalar da demokrasiden yoksun.

Öte yandan İngiltere Birleşik Karalık, Cumhuriyet değil, ama demokratik bir ülke değil mi?…

 

* * *

Demokrasi, cumhuriyet kavramının içinde barındırdığı eşitlikçiliği reddetmeden, olabildiğince en geniş özgürlük alanının toplumsal yaşamda yürürlükte olduğu rejimdir.

Seçme-seçilme özgürlüğünün ötesinde, insanın düşündüğünü ifade etmesi, istediği inanç ve kültürel değerleri yaşaması gibi hakları da içerir.

Demokrasinin sınırlarını, başkalarının özgürlüklerine müdahale edilmesi çizer.

Demokrasiyi insanların salt o anlık değil, gelecekteki özgürlüklerinin gündeme geldiği geniş bir zaman dilimi içinde ele almak gerekir. Demokrasi, bu nedenle, bir düzen değil bir süreçtir.

Sonsuza kadar adalet, sonsuza kadar özgürlük