Özel haber / Ruhi Berber

Türk Sağlık- Sen; Şube Başkanları ve Yönetim Kurulları istişare toplantısı 9’uncusu telekonferans yoluyla gerçekleştirildi. Toplantıda salgın süreci, sağlık çalışanlarının mağduriyetleri ve talepleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanları Şehit Sayılmalı”

Toplantı sonrasında açıklama yapan Türk Sağlık Sendikası Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır; “Genel Başkanımız Önder Kahveci konuşmasına salgınla kahramanca mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anarak, virüse yakalananlara da acil şifalara dileyerek başladı. Virüsü yenen teşkilat mensuplarımıza da geçmiş olsun dileklerini iletti.  Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olarak kabul edilmesi için girişimlerde bulunduklarını bunun hayata geçmesini istediklerini belirtti.

“Çözüm İçin Mücadele Ediyoruz”

Karabayır; “Türkiye’nin salgınla başarılı bir şekilde mücadele ettiğini ve dünyaya örnek olduğu, gerçeği ile tüm sağlıkçılarımıza Bursa’dan teşekkür ediyorum. Bu vesile ile de; Sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelelerine ve yaptıkları fedakârlığa salgın sürecinde tüm Türkiye’nin şahit olduğu gerçeği ile çalışanların bu süreçte sadece mağduriyetlerinin giderilmesi ve sorunlarını çözülmesi gibi bir talebi olduğunun da altını çizmek isterim” ifadelerini kullandı.

“Sağlık Çalışanlarının Talepleri Görmezden Gelindi”

Karabayır; “Türk Sağlık-Sen olarak bu süreçte çalışanların tüm sorunlarını gerek görüşmeler gerek başvurular gerekse açıklamalar ile gündeme getirerek çözüm aradık. Sağlık çalışanlarının Türk milletinden beklediği teşekkür ve duanın necip milletimiz tarafından gerçekleştirildiği ama yöneticilerden beklediğimiz sorunların çözülmesi ve alın terinin heba edilmemesi taleplerinin görmezden gelindiği de ortadadır. Üniversite hastanelerinde çalışanların gerek ek ödemelerin geç ödenmesi gerekse adaletsizliklerle mağdur edildiği de milletimiz tarafından bilinmelidir. Süreçte üç ay tavandan ek ödemenin kapsamı, süresi, adaletsizliği ile çalışanların beklentisinden çok uzak filasyonda görev alan aile hekimliği çalışanları, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık meslek mensubu dışındaki tüm çalışanlara ise hiçbir ilave ücret verilmedi. Türk Sağlık-Sen olarak günü kurtarma girişimleri yerine kalıcı çözümler bekliyoruz. Taban aylığa zam, döner sermaye sisteminin baştan aşağı yenilenmesi gibi taleplerini gündemde tutmaya devam edeceğiz. Döner sermaye sisteminin çalışan eksenli bir hale gelmesinin zaruri olduğu, döner sermayelerin emekliliğe yansımasının da hayata geçmesi gereken bir diğer önemli değişiklik olması da zorunluluktur” açıklamasında bulundu.

“3600 Ek Gösterge Hayata Geçmeli, Sözleşmelilere Kadro Verilmeli”

Karabayır; “Söz verilen 3600 ek göstergenin hayata geçmesi gerektiği gerçeği ile bu meselenin de takipçiyiz. Tüm kamu çalışanlarının kadrolu olması gerekliliği temel düşüncemizdir. Kamuda kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube istihdam modellerinin terk edilerek tüm sözleşmelilere kadro verilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Hizmetlilerinde yıllardır hak ettikleri, görevlerini yaptıkları memurluk kadrosuna geçişlerinin sağlanması meselesinin de nihayete erdirilmesi gerekliliktir. Sınavsız unvan değişikliği gibi haklı bir talebinde kabul edilmesi gerektiğinin bu yönde de tekrar çağrımızı yeniliyoruz. Sözleşmeli çalışmaya karşı olduğumuz gibi sözleşmeli yöneticiliğe de karşıyız. Sağlık Bakanlığı yanlış bir uygulama olmasına rağmen sözleşmeli yöneticilikte hala ısrar ediyor. Tüm yönetici sözleşmeleri 15 Ağustos’ta yenilenecek. Bu süreçte temel beklentimiz yönetici kriteri olarak sadece ehliyet ve liyakatin esas alınmasıdır.  Birilerine sadakat değil Türk devletine sadakat aranmalıdır. Bu yönde çağrılarımızı sıklaştıracağız” dedi.

“Sosyal Hizmet Çalışanlarına Ek Ödeme Yapılmalı”

Salgın sürecinde sosyal hizmet çalışanlarının huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ve sevgi evleri gibi kurumlarda özveri ve fedakarlıkla hizmet sunduklarını hatırlatan Karabayır alın terlerinin karşılığı ve bir teşekkür olarak ek bir ödemenin verilmesi gerektiğini söyledi. Karabayır; “Bu konudaki talepleri Genel Merkezimiz, Genel Başkanımız sayın Önder Kahveci tarafından;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletti. Sayın Kahveci yakın zamanda çözüm bulunamazsa Kamu ve sağlık çalışanlarının tüm sorunlarını ve taleplerini ilk fırsatta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ulaştıracak. Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm arayamaya kararlıyız,  sağlık çalışanları için mücadeleyi hız kesmeden sürdürmeye devam edeceğiz. Biz Türk Sağlık-Sen tüm gücümüzle sağlık çalışanlarının yanında olmaya, onların hakkı ve hukuk için girişimlerde bulunmaya, kamuoyu oluşturmaya ve çözüm üretilmesine katkı sunmaya devam edeceğiz.  Çalışanın hak ve hukukun zarar görmemesi için tüm gücümüzü kullanacağız” şeklinde konuştu.