Loading...

Tarihi Çarşının ‘Hüseyin Amcası’ 

Bursa 25 Kasım 2019 09:15
Videoyu Aç Tarihi Çarşının ‘Hüseyin Amcası’ 
A
a

Bursa’ya gezmeye gelen vatandaşlarla birlikte Bursalı vatandaşların hemen hemen çoğu tanır Hüseyin amcayı. Hüseyin amca esnaflığa tam 62 senesini vermiş, çarşının ‘olmazsa olmaz’ esnafı haline gelmiştir.  ​

Özel HABER- ELİF KUŞ BEŞİK

Yıllardır yaz kış demeden Hüseyin amca, kendini tamamen çalışmaya adadı. Kimseye muhtaç olmadan rızkını helal yoldan kazanmaya 62 yıldır devam ediyor. Onu herkes seviyor. Vatandaşlar birkaç parça bir şey almadan geçip gitmiyor yanından. 

Bursa’ya yeni gelen insanlar Hüseyin amcayı görünce hayrete düşüyor. Çünkü Esnaf Hüseyin amca, müşterilerin sorduğu ürünleri dokunarak tanıyor, fiyatlarını tek tek söylüyor. Sabahtan akşam saatlerine kadar gözleri görmeden soğukta, ayaz da çalışan ve herke tarafından sevilen sima Hüseyin Amca, Kağıda dokunmasıyla beraber fiyatını da aynen bilmesi Bursa’ya ilk defa gelenleri epey hayrete düşürüyor. 

“Hayırlı kazancı olsun”

Çarşıdan geçerken ona uğrayıp bir lastik, bir iğne almadan gitmenin mümkün olmadığını dile getiren vatandaşlar; “Yılların esnafıdır Hüseyin amca, onu tanımayan yoktur. Çocukluğumuzdan beri tanıyoruz. Hatta annelerimiz hep ondan alır ihtiyacı olan ūrūnleri. rabbim yar ve yardımcısı olsun inşallah ellerinden öpūyoruz amcamıza hayırlı kazançlar versin rabbim. Doğma büyüme Bursalı olarak çok iyi tanıyoruz yani her zaman takdir ederiz Allah sağlıklı ömür versin. Zaten yıllardır hep aynı yerde duruyor. Her izne geldiğinde, çarşıya çıktığında insanlar Hüseyin amcadan mutlaka bir şeyler alırlar. Almalıyız da zaten, çünkü Hüseyin Amca gibileri az kaldı dünyada. Ekmeğini helalinden kazanan, hiç yoruldum, ettim demeden çalışıyor. Helal olsun daha çok kazansın inşallah. Sadece dokunmayla neyin ne olduğunu biliyor. Tezgahı da yıllardır hep aynı düzeyde. Hüseyin Amcaya bir çok dua da ediyorlar insanlar. Esnafta çoğu zaman hep amcanın yanında oluyorlar. Bizler vatandaş olarak şahit oluyoruz. Asıl adı Hüseyin Eser. Ama herkes onu Hüseyin amca ya da Hafız amca olarak biliyor. “  İfadelerini kullandılar. 

Tam 12 yaşından beri, görme yitisinin olmadığını söyleyen esnaf, azmiyle, hayata böyle güçlü tutunmasıyla, gençlere örnek olmakla birlikte, bir çok insana da ders oluyor. ‘Sağlıklı ömrün olsun, Helal olsun sana Hüseyin amca!’
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat