Loading...

TARIM SANAYİSİNDE ARKA PLANDAYIZ!

Bursa 16 Ekim 2019 10:39
Videoyu Aç TARIM SANAYİSİNDE ARKA PLANDAYIZ!
A
a

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan , On Tv'de Orhan Kaplan ve Mehmet Çetinkaya'nın sorularını cevapladı.


ÖZEL HABER/ ELİF KUŞ BEŞİK

On TV’de ekranlara gelen Orhan Kaplan ve Mehmet Çetinkaya’nın moderatörlüğünü yaptığı Türkiye Gündemi programının bu haftaki konuğu Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan oldu.  Bursa’nın ülke için ender bir mikroklima özelliklerine sahip olduğunu söyleyen Senih Yazgan; “Bursa, yetiştirdiği çeşitli ürünler açısından ve yetiştirdiği ürünlerin aynı zamanda sanayi sektörüne de kullanılabilir bir üretim  potansiyeline sahip olması nedeniyle gerçekten bir ülkeye model olabilecek  olan bir bölge . Burada dondurulmuş gıda dediğimiz ürünlerimiz var, konserve dediğimiz üretim ürünlerimiz, sanayisi var tarım ve tarıma dayalı sanayinin en  tansif yapıldığı  illerden belki de Bursa en başta gelir. Bu anlamda baktığınızda gerçekten Bursa sanayiyle ön plana çıkar ama tarımın sanayisi dediğiniz de hep arka planda kalıyoruz oysa ki çarpan etkisine, buradan beslenen insana ve fayda sağlayan insana baktığınızda geniş bir kitleye hitap eden tarımsal anlamda ve tarıma dayalı sanayi anlamında baktığınızda gerçekten çok önemli bir kentte yaşıyoruz .”  dedi.

“TARIM SANAYİSİNDE CİDDİ SIKINTIMIZ VAR”

Salçalık domatesin üretim bölgesinin Bursa olduğuna değinen Yazgan şu açıklamaları yaptı.; ”İhracat konusuna gelince , ihracatımız açısından baktığımızda biz Uludağ İhracatçıları Birliği’nde üye profilimizdeki ihracatımızın yıllık potansiyeli değişmekle birlikte 120 ile 130 milyon dolar  bant arasında yıllık bir ihracat potansiyeline sahip bir birliğiz .Tabi ki bizden çok daha büyük ölçek de iş yapan birlikler söz konusu ama işin niteliği açısından baktığınızda  yani bir ürünü ihraç ettiğinizde o ürünün kilogram başına ihracat değerine baktığınızda diğer birliklerden çok daha faydalı daha anlamlı bir iş yapıyoruz , bu ne demektir yani tonlarca siz patates ihraç edebilirsiniz ama onun kilogram maliyetiyle yada ihraç değeriyle buradan çok daha özel bir ürünü ihraç ettiğinizdeki onun kilogram başına değerini karşılaştırıldığında Bursa o anlamda hakikaten çok farklı bir ihracat diyoruz. Meyvede özellikle anılan Bursa şeftalisi mesela. Yeni yeni artık bir anlamda değerini kaybeden Şeftali, tekrar yeni çeşitlerin dikimiyle birlikte tekrar hayata geçiyor ihracat anlamında da bu yıl itibariyle gerçekten üstün bir performans sergiledik şeftalisinden tutun armuduna, kirazına , eriğine, incirine, incir tabi ki  apayrı dünyada sadece ve sadece burada var olan bir ürün gerçekten çok özel bir ürün bunları değerlendirdiğimizde çok çok önemli bunun dışında yan tarafımızda Bursa’nın hem doğusun da hem batısın da olan iki tane ilçemiz olan Yenişehir ve Karacabey ovalarından Kemalpaşa ovalarındaki özellikle biber üretimi kapya biber , sivri biber , çarliston biberin ve oradan diğer sebzelerin üretildiği , Orta Avrupa’daki marketlere sunulduğu düşünürsek gerçekten Bursa üretim potansiyeli açısından son derece önemli , Bunun dışında sanayi olan salçalık domatesinin belki de Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahip olan salçalık domatesin üretim bölgesi Bursa. Ama gelin görün ki tarım sanayisinde ciddi sıkıntımız var.”

İHRACATA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sanayi açısından Bursa’nın çok önemli olduğunu dile getiren Yazgan; “Buna bakarsanız yine kornişon dediğiniz zaman en büyük kornişon işletmelerin olduğu bölgelerden bir tanesi yine Bursa. Hem üretim hem de ona dayalı sanayi açısından gerçekten önemli bir bölgedeyiz ve pozisyon olarak da ihracatçı birliğimizde hem yaş meyve var hem de mamur adı altın da 2 birlik olarak Ülkemizdeki ihracatımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz. Tabi ki insan oğlunun vazgeçemeyeceği tek şey beslenme olduğunu düşünürseniz insanlar şuan bakıyorsunuz evlerini artık yenileme ihtiyacı duyamıyorlar çünkü ekonomik krizden dolayı  giysilerini yenilemiyorlar ekonomik anlamdaki krizden dolayı ama insanoğlu beslenmekten vazgeçemiyor beslenmemekten hiçbir insanoğlu vazgeçemeyeceğine göre sınırlı da olsa bu tüketim var olacağına göre mutlaka insanlardaki bu döngüyü bizim desteklememiz lazım, tarım hiçbir zaman değerini kaybetmez sadece ve sadece stratejik anlamda bizim bazı ülkelere ihracatımızda yapacağımız ihracattaki niteliklerde çok özenli davranmak zorundayız özellikle bizim en büyük pazarlarımızdan bir tanesi Orta Avrupa’dır. Avrupa ülkeleri ve Rusya pazarı  yeni açılmakta olduğumuz için bu pazarda bizim çok gözde pazar ki biz onu bütünüyle Uzak Doğu pazarı olarak değerlendirdiğimizde bunun yanında Hong Kong , Tayvan , Japonya bunlar çok çok gelecekte Türkiye için önemli bir tarımsal ürünlerin ihracatının yapılabileceği ülkeler olarak gözüküyor .Bu ülkelerde mutlaka yapacağımız her türlü ihracatın strajetik olarak ve nitelik olarak olabildiğince en üst seviyelerde yapılması Türkiye’nin bu pazarlardaki sürdürebilirliğini sağlamanın yanında diğer rakipleri bu pazarlara girişinde bir engeli oluşturacağından bizlerin çok dikkatli davranması gerekiyor . “ şeklinde konuştu.

NE ÜRETİCİ KAYBEDECEK NE DE İHRACATÇI

Davranış gereken bir yapıya sahip olmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Senih Yazgan, şunları söyledi: “Üreticilerin mutlaka, ama kooperatifleşme bizde biraz direnç gösteriyor üretici birlikleri adı altında her şeyin aynı zamanda aynı uygulamalarla yapılması yani sen ilacı attın komşun atmadı 5 gün sonra attı zararlı orda yaşayabiliyor sen ilaç atıyorsun fayda sağlayamıyorsun tekrar oradan size bulaşabiliyor. Yani entegre bir bütün içerisinde davranış gerektiren bir yapıya bürünmemiz gerekiyor . Üreticiler diyecekler ki benim kooperatifim var, kooperatifim ne fiyat veriyorsa ihracatçı gidip malını oradan alacak doğrudan doğruya fiyatı o belirleyecek dinamik orada oluşacak kimse bunun dışına çıkamayacak bunu yaparken de Avrupa pazarlarında ya da ihraç ettiğimiz ülkelerdeki gerçeklere göre bir fiyatlandırmayı hem ihracatçı hem de üretici birliği de  yaptığı takdirde ne üretici kaybedecek ne de ihracatçı kaybedecek . İncirden örnek vereyim  12 liradan inciri açıyoruz 4-5 gün sonra 3 liralara düşüyor bu yönetilebilir bir iş değil bizim mutlaka üreticiyle birlikte ihracatçıyla birlikte bir bütün içerisinde marketin yani oraya götürdüğümüz o talebi oluşturan gruplara bu hizmeti verirken nasıl bir hareket içinde olmamız gerekirse o hareket içerisinde olmamız lazım. “

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat