Programa göre 20-24 Ekim günlerinde Bursa’da TÜYAP Tarım Fuarı ‘Temassız Fuarcılık’ deneyimi ile gerçekleşecekti.

Dünya’da ve ülkemizde etkisi artarak süren vaka ve ölüm sayılarında bir iyileşme henüz görülemediğinden, salgın önlemleri kapsamında  ‘Temassız’ temalı Bursa Uluslararası 18. Tarım, Hayvancılık Fuarları önümüzdeki yıla ötelenmiş oldu.

7 Ekim günlü Yeni Marmara Gazetesi’nde bu sütunda ‘TÜYAP’tan Temassız Fuarcılık Deneyimi’ başlıklı yazımda virüs salgınının genelde fuarları da nasıl etkilediğini yorumlarken, bu fuarın içinde bulunduğumuz ayın 20-24 Ekim’inde ‘Temassız Fuarcılık Deneyimi’

İle gerçekleştirileceğini yazmıştım.

Bu hatadan dolayı özür diliyorum öncelikle…

Fuarcılık sektöründe de bu süreçte artık insanları fiziki olarak bir araya getirmek olası değil kuşkusuz.

Önümüzdeki yıl koşullara göre durum yeniden değerlendirilerek karar verilecek kuşkusuz.

Çünkü belirsizlik sürmekte…

* * *

Fiziki olarak gerçekleştirilemeyen birçok fuarın halen ONLİNE etkinlikler şeklinde sürmesine karşın algın sonrası süreçte de artık birçok şey gibi fuarcılık sektöründe de ONLİNE etkinliklerin artacağını öngörmek hiç de zor değil.

Firmaların ve fuar sektörünün yahut insanların davranış biçimlerinin değişmeye başladığı gözlendiğinden salgın sonrasında 'yeni normal' denilen bir döneme girildiğinde de ONLİNE etkinliklerin ağırlığını arttıracağı açık.

Ancak kısa vadede fiziki fuarların birden yok olacağını ya da önemini yitireceğini düşünmek doğru değil.

Çünkü insan sosyal bir varlık

Fiziki fuarların önümüzdeki dönemlerde de var olacağı ve önemini koruyacağı açık.

* * *

Geçtiğimiz Cuma akşamı ONTV Yeni Bakış canlı yayın konuğum Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Veteriner Hekim Yıldırım Oran’dı.

Tarımın bir kolu olan hayvancılık; ekonomik değeri olan hayvanların yetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanması olayı bilineceği üzere…

Ve kırsal kesimlerde hayvancılık tarımın sigortası durumundadır.

Tarım, dünyanın her yerinde riskli bir sektördür.

Hava koşullarının etkisinin kendisini yoğun hissettirdiği bir sektör olması onu riskli hale sokar.

Hayvancılık tarımın bir kolu olarak ekonomik değeri yüksek olan bir sektör…

Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Veteriner Hekim Yıldırım Oran ile salgın sürecinde hayvancılık sektörünü konuştuk.

Salgın sürecinin olumsuz etkilerinin hayvancılığa nasıl yansıdığı yanında damızlık hayvancılığımızın ne durumda olduğu, hayvancılığımızın nasıl geliştirile bilineceği, yetiştirici birliklerin çalışmaları, kayıt sistemi, hayvan ıslahı gibi konuları masaya yatırdık.

* * * 
Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Veteriner Hekim Yıldırım Oran, Türkiye’de yetiştirici birliklerin işlevsiz olduğunu, yeni bir yapılanma ile kimi yetkilerin birliklere verilmesinin birlikleri işlevsel kılacağını ve böylece yetiştirici-üreticilere daha yararlı işler yapabilmesinin yolunu açacağını belirtti.

Mevzuat geliştirilirken, koyun ve Keçinin aynı kategoriye konulduğunu oysa bunun yanlışlığını dile getirdi.

Türkiye coğrafyasının hayvancılık açısından elverişli olduğunu, iyi bir hedef belirlenerek yeni bir planlama yapılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Başkan Yıldırım Oran, ormanlarımızın da hayvancılığa açılmasının son derece önemli olduğunu belirterek böyle olursa hayvan dışalımına gerek kalmayacağının altını çizdi.