Misafirliğe gitmeyi, bize misafir gelmesini çocukluğumdan bu yana çok sevdim.

Sevgili ağabeyim, dünya şampiyonumuz, veteran atlet doktorMurat Kaçar telefon açıp da kahvaltıya davet edince sesime sinen mutluluğu saklayamadım.

Heyecanıma,ne zamandır görmediğim Perinaz Kaçar ablamı görecek olmak da dahildi.

********************************

Sağanak yağmurlu Pazar sabahının serinliğinde buluştuk Murat Kaçar’la ve onun o geniş fıkra repertuarından  kahkaha attıran fıkralar dinleyerek Tepedevrent’teki yuvalarına yol aldık.

Yağmurda yolculuk  veya yürümekte beni mutlu eden bir başka şeydir.

***************************

Murat Kaçar,Perinaz Kaçar seneye evliliklerinin 50.yılına girecekler. Aşkı, dostluğu, hayat yoldaşlığını bir ömre yayarak var etmek hayranlık verici.

Kahvaltıya gazeteci arkadaşlarım Engin Aksöz, İsmail Kemankaş ve değerli eşleri  Sabriye Aksöz ve Dilek GöralKemankaş da davetliydi.

Sevgili Engin ve sevgili İsmailsadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin de en değerli spor yazarlarındandırlar.Kemankaş’ın‘’Gazi’nin Stadyumu’’ kitabını futbolu ve Bursa’yı seviyorsanız alıp mutlaka okuyunuz.

 

 

TEPEDEVRENT’İN HUZURU

 

 

Tepedevrent (Çağrışan Köyü)Bursa’nın gözde villa bölgelerinden. Orman manzarası içinde sessizlik ve huzur dolu bir coğrafya; tabi buradan villa alacak maddi imkanınız varsa.

Kaçar’ların balkonu, salonu ormana bakıyordu demeyeyim ormanla iç içeydi. Manzara insanın içini açıyordu; ağaçlar sanki yüksek tavanlı sade ama çok şık dekore edilmiş salonun en güzel mobilyalarıydılar.

Aklıma bir İtalyan maestronun İskoçya ormanlığında şato almasını,‘’sessizliği satın aldım’’ diye açıklaması geldi.

Betona, cama, çeliğe, asfalta boğulmuş Bursa’da ne iyi yapmışlar buraya taşınmışlar Kaçar’lar.

Dünyada kazanmadık yarış, alınmadık madalya bırakmayan Murat ağabeye takıldım; ‘’Bu büyük eve taşındığını iyi olmuş abi; madalyalar ancak sığacak’’.

KAHVALTIDA

Neşeli, sıcak bir atmosferde, anılar eşliğinde; siyasetten sanata, spordanBursa’ya ve sağlığa uzanan bir sohbetle kahvaltı etmeyi öyle özlemişim ki. Her şey dostluklarla güzel.

Gel de Cemal Süreyya’yı anma. Ne demişti şair,‘’ Kahvaltı’’ şiirinde: ‘’Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem/ Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.’’

Hani bir kuş sütü eksikti denir ya öylesine bir kahvaltı ikramıydı ve diyeti unutup kendimi saldım.

 

KADIN MİLLİ VOLEYBOLCULARIMIZ

Kahvaltı sonrası salona geçtik.Perinaz Ablanın havuçlu kekinin eşsiz tezzeti damağımıza dağılırken laf dönü dolaştı Filenin Sultanlarına geldi.

Murat abi 3-2 kazandığımız Polonya maçının harika geçtiğinden söz ederek ,‘’Bu gece Almanya ile final oynayacağız, oda çok güzel olur; izleyeceğim’’ dedi.

Eve gelincemaçı soluğum tıkanarak takip ettm.Harika bir oyunla,2020 CEV Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri Finali'nde Almanya’yı 3-0 mağlup ederek Tokyo Olimpiyatları’na doğrudan katılma hakkı elde ettik.A Milli Kadın Voleybol Takımımızı kutluyorum. Bize büyük gurur yaşattılar Cumhuriyet kızları.

Bir ara, Murat abinin kütüphanesini,arşivini de gezdik. Çok etkileyiciydi; kütüphanesi olan evler bir başka güzel.

*****************************

Bana unutamayacağım bir Pazar günü yaşatan Murat Kaçar’a Perinaz Kaçar’a; dostlukları, misafirperverlikleri,yuvalarının kapısını cömertçe açtıkları için minnettarım. Onları tanımak ne büyük onur.

Zaten hayat dediğin nedir ki…

Ömre anlam katan sevgidir, muhabbettir, gönülden gönüle köprü kurmaktır.