İpekböcekçiliğinin yaygın ve canlı olduğu yıllarda ismi halk tarafından daha çok duyulan ama sonraları bir ‘Devlet kurumu’ gibi algılanan Bursa Ticaret Borsası son yıllarda adından daha sık söz ettirmeye başladı.

Çarşıdaki binalarının yetersizliği ve otopark sorunları gibi nedenlerle Haşim İşcan Caddesinde TOKİ konutları önündeki alanda sivil mimari örneği yeni mekânlarında çalışmaları sürdüren Bursa Ticaret Borsasıbu günlerde oda çalışmalarındaki performansıyla gündemde.

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’yı ziyaret ettik geçtiğimiz hafta Yeni Marmara kadrosu olarak.

Hem yeni yerlerine bir hayırlı osun ziyaretiydi bu hem de borsa çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldık.

Baba dostu olarak Rahmetli Ömer Matlı’nın oğlu, AK Parti eski Milletvekili Önder Matlı’nın kardeşi Başkan Özer Matlı’yı enerjik ve yeni planlamaların içinde gördük.

* * *
Başkan Matlı, Bursa Ticaret Borsası Başkanı olarak aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOOB Yönetim Kurulu Üyesi.

Başkan Özer Matlı, Bursa Ticaret Borsası’nın yeni yıl ve yeni mekânıyla birlikte yeni bir çalışma dönemine girdiğini belirtiyor ve bizi izleyin, diyor.

Gelişen ticari ilişkileri düzenleyerek, ilgili yasalar kapsamında ticari ürünlerin el değiştirmesi süresince alıcı ve satıcılara yol gösteren bir kurum Borsa.

Aynı zamanda Borsa’ya dâhil olan ürünlerin fiyatlarını istem-sunum çerçevesinde belirleyen ve satılmasında öncü olan kurumlar Borsalar.

Bu anlamda önemli bir kurum…

İşte bu Bursa Ticaret Borsası da başarılı bir iş insanı Özer Matlı yönetiminde Borsa’nın işlevinin boyutlarını arttırma ve kamuoyunun önüne serme çabalarını arttırmış görünmekte bu gün.

2013 yılında Bursa Ticaret Borsası’nın yıllık bütçesi 2,4 Milyon lira iken, 2020 yılı bütçesi yüzde yüz yetmiş oranda bir artışla 6,5 Milyon liraya yükseltilmiş.

Üye sayısı 1051’e ulaşmış, işlem hacmi de 4,1 Milyar liradan 2020 yılı için 6 milyar lira beklentisine varmış.

Bu rakamlar sonucunda Bursa Ticaret Borsa’sı Türkiye’de 113 borsa arasında işlem hacmi sıralamasına göre, 2013 yılında 37, sıradayken, bu gün 16. sıraya yükselmiş.

* * *

Ticaret borsalarında alınıp satılan mallar için yasa tarafından belirlenen kıstaslar mevcuttur.

Bu kıstaslara uyan ürünler ancak ticaret borsalarında alınıp satılan ürünler içerisine dâhil edilebilmekteler.

Yasanın belirlediği ölçütler ise genellikle ürünün kolay alınıp satılabilmesi, ürünün çabuk bozulmayacak bir ürün olması ve belirtilen ürün için rekabetin mevcut olması çerçevesindedir.

Bu kıstaslara uyan ürünlere sahip olan tüccarlar, ticaret borsalarına başvurarak üye olabilir ve ürünlerine kolaylıkla alıcı bulabilir.

Ticaret borsaları, kuruluş amaçları doğrultusunda üyelerine çok daha kolay işleyen bir ticari yaşam sunmaktadır.

Borsalar yaptıkları aktivitelerle devlete direkt olarak maddi yardımda bulunmasalar bile, işleyişleri açısından devlet ekonomisine oldukça faydalıdırlar.

Örneğin ticaret borsaları sayesinde çiftçilerin ellerindeki malların gerçek değerleriyle başka alıcılara ulaşması, devletin tarım sektörüne yaptığı destekleme yatırımlarını azaltarak devletin bütçesine olumlu bir katkı yapmaktadır.

Ticaret borsalarının olmadığını düşünürsek, çiftçinin elindeki mallara kendi başına alıcı bulması gerekirdi yahut devletin çiftçileri mağdur etmemek adına çiftçinin elindeki malları alarak gereksinimi olan başka alıcılara dağıtması gerekirdi.

Bursa Ticaret Borsası bu gün, canlı hayvan, et, yün, yapağı, deri, zeytin, zeytinyağı, yağlı tohumlar, Kabzımallar, Yaş ve kuru sebze, meyve, zahire, hububat, Un ve mamuller, Koza, ipek, iplik ve dokumacılar ve çeşitli gıda maddeleri olmak üzere 7 Meslek Grubundan oluşmaktadır.