Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğimiz 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin üzerinden 2 hafta geçti ama tartışmalar hala bitmedi, sürmekte.

Ve daha bir süre biteceğe de benzemiyor…

Sayı olarak Biden’den çok daha fazla sayıdaki eyalette önde seçimleri bitiren Trump, delege sayısı açısından Biden’den geride kaldığı için güncel verilere göre seçimi Biden’e kaptırmış oldu.

Sonuçları kabullenmeyen, birçok eyalette itirazlarda bulunan Donald Trump, 1900'lerden bu yana ikinci dönem seçimi kazanamayan altıncı ABD başkanı olarak Amerikan siyaset tarihinin sayfalarında yerini aldı.

Trump, sonuçlar hakkında birçok usulsüzlük yapıldığını söylüyor ve dramatik bir biçimde, ‘Amerikan halkına demokrasiyi getirinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğim’ diyor!..

* * *

Oysa ABD’de önceki seçimde az bir farkla seçimleri Hillary Clinton’a karşı kazanan Trump, Koronavirüs sürecine kadar ABD’de ekonomik alanda önemli başarılar kazanmış, işsizliği azaltmıştı.

Ne olduysa koronavirüs ile birlikte oldu ve işler karışmaya başladı.

Salgın sürecini yanlış yürüten Trump, ekonomiyisalgından öncelikli bir konu olarak ele almış ve vaka sayıları hızla artarak, dünyada salgından en çok vaka ve ölüm oranlarıyla anılan bir ülke olmuştu.

Bu arada Trumpekonomiyi öncelikli olarak ele almışsa da, işsizlik bu süreçte arttı, kitlelerin memnuniyetsizlikleri ayyuka çıktı.

Ne ki, Trump, bütün bu görüntüye karşın demokrat aday Biden’e karşı yarışta azımsanmayacak ölçüde, neredeyse kafa kafaya oy aldı.

ABD seçim tarihinde en çok oy alan yenilmiş başkan adayı unvanına da sahip oldu.

* * *

Peki, Trump neden yenildi Biden’e karşı?

ABD medyasında yer alan haberlere göre Trump’ın üst düzey danışmanların biri Ocak sonunda koronavirüs salgını konusunda Trump’a uyarılarda bulunmuş, salgın yüzünden yüzbinlerce Amerikalının yaşamını yitirebileceğine dikkat çekmişti.

Trump ise Mart başına dek kamuoyunda virüsün ABD için endişe teşkil etmediğini savlamış, maske takma ve kısıtlamalar konusunda

İstekli olmamış, ekonomiyi önceliklemişti.

Ancak kendisinin de koronavirüs kapmasıyla salgın riskinin boyutunu yavaş yavaş dikkate almaya başlamıştı.

Ama yine de ekonomiyi korumaya yoğunlaşarak uyarıları fazla ciddiye almadı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ABD’de yaşamını yitirenlerin sayısı da giderek arttı.

* * *

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 250 bine yükselmişti.

Bununla birlikte ABD’de salgın nedeniyle kamusal yaşam büyük oranda durdu, ekonomi zor durumda kaldı.

Her ne kadar Trump başkan olarak olabildiğince hızlı bir biçimde normale dönülmesi için çabalasa da, ABD’de sokağa çıkma konusundaki kısıtlamalara yönelik kararlarda yetki Washington yönetiminde değil, büyük oranda eyalet ve yerel yönetimlerdeydi.

Yani koronavirüs demokratlar tarafından seçimler için adeta Trump yönetimine karşı bir silah olarak kullanıldı!

Başkan Donald Trump’ın salgın önlemlerinin kaldırılması için eyaletlere sunduğu planlar demokrat eyaletlerin Valileri tarafından dikkate alınmadı, ekonomi duraksamaya başladı.

İşsizlik arttı, bu da halkta memnuniyetsizlik yarattı.

Ama Trump bütün bunlara karşın Biden ile seçimleri neredeyse başa baş bitirdi.

Kim bilir, seçim sistemi nedeniyle posta yoluyla yapılan oylamalarda Trump’ın savladığı gibi hile ve usulsüzlükler yapılmamış olsa belki sonuç farklı olmaz mıydı?