Engin ÖZKONUK/ÖZEL

18. Bursa Kitap Fuarına Bursalı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Fuara katılan ünlü yazarlardan biri olan Yalçın Mıhçı gazetemize kendi çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Mıhçı, Türkçe’nin Dirliş Hareketi Derneği hakkında ‘’Merhabalar, ben Yalçın Mıhçı. Türkçe’nin Diriliş Hareketi Derneği Genel Başkanıyım. Dil olmazsa ülke sömürge olur diye başladık ve şu anda dünya üzerinde otuz milyonun üzerinde takipçi sayımız var. Gittikçe de artıyor. Bir keresinde İstanbul’daki bütün Türk Cumhuriyetleri Büyükelçileri tarafından bir toplantı yapılmıştı. Ve ben de toplantıya davet edilmiştim. Orada Türk Birliği kurulmaya çalışılıyordu. Ben de Türkçe Birliği olmadan Türk Birliği olmaz dedim. Ve biz bunu yaptık. ‘’tdhturk.com’’da dünyadaki bütün Türkçe kelimeler lehçeleriyle beraber bulunuyor. Dünyadaki bütün dil bilimciler buradan yararlanıyorlar.’’ dedi.

Yalçın Mıhçı yapmış olduğu önemli çalışmalardan bahsetti. Mıhçı ‘’Ben Atatürk’ü de oynamış bir sanatçıyım. Kubilay filminde oynadım. Yakında çıkacak olan ‘’Selanik 1920’’ adlı yapımda Kevin Costner ve George Clooney ile birlikte oynayacağım. ‘’Atatürk’üm Gülüyor’’ adında bir kitap yazdım. Atatürk’ün neden güldüğünü kitabı okuyanlar görmüş olacak. Atatürk ile ilgili kimsenin bilmediği bilgi ve belgeler bende mevcut. Bir de ben İTÜ Konservatuar mezunuyum. Türk Sanat Müziği dalında beş yüzden fazla bestem var. Bir şiirim ABD’de yılın şiiri seçildi. Beyaz Saray’da konser verdim. Yarısı İngilizce yarısı Türkçe olarak sinegog ve kiliselerde konserler verdim. İngilizce kısmının olması bizim güzel sözlerimizi anlamaları, Türkçe kısmı da böyle bir dil var bunu öğrenin diye. ‘’Şarkı Böyle Söylenir’’ diye bir kitap yazdım. Çünkü ’do’ dan sonra ‘re’nin geldiğini bilmeyen insanlar müzik yarışmalarında jüri üyesi olmuş ve konservatuvarı bitirmiş çocukları beğenmiyorlar. Ben de şarkı böyle söylenir diye onlara yazıp gönderdim. Çok kıymetli bir eser oldu. İçerisinde hangi makamların hangi hastalıklara iyi geldiği de var. 2. Bayezid Dönemi’nde Edirne’de Darüşşifa kurulmuştur. Ben bunu çok geliştirdim. Bütün dünya kitabımdan faydalanıyor.’’ şeklinde konuştu.