“Orada bir köy var uzakta ve sen sadece uzaktan izliyorsun. Oradaki acılara ortak olmak için daha ne kadar bekleyeceksin!”

Elif Kuş BEŞİK/Özel haber

Uluşehir Bursa Derneği ve Bursa-Samsun Yörükleri Derneği organizasyonunda Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleşen “Sessiz Çığlık” panelinde Doğu Türkistan ve Suriye Türkmenlerine uygulanan sistematik işkenceler hakkında panelistler Gaziantep Bey Dili Oğuz Boyları Yörük Türkmen Başkanı Faik Akyılmaz ve Suriye Türkmen Meclisi Kültür Sorumlusu Ahmet Hüseyin katılımcılara bilgi verdi. Uluşehir Dernek Başkanı Gülcan Şansı’nın açılış konuşması ile başlayan panel, Samsun Yörükleri Derneği Başkanı İsa Çiçekdağı, Tut Elimden Dernek Başkanı Şenol Sevim, Kalbi Selim Derneği Osman İpekçioğlu, 15 Temmuz Demokrasi Kadınları Derneği Başkanı Münise Acar, Bursa Milli Beka Hareketi Başkanı Osman Tohumcu, Osmangazi Hürriyet Muhtarı Fatma Tunçsezer, Bursa-Kütahya Tavşanlılar Derneği Başkanı Ahmet Kurt, Bursa Çevre Koruma Hizmetleri Temsilcisi Özlem Yerlikaya yaşanan insanlık dışı olaylar ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. 

“Kayıtsız Kalmayın!”

Panel sonunda organizasyona destek veren dernekler ortak bir metne imza atarak Bursa’da bir ilk kez 700 bin kişiye aynı anda ulaşılarak tarihi rekor kırmasına sebep oldu. Metinde; “Bu gün burada Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan ve Rejim Hükümetinin Suriye’deki Türkmen soydaşlarımıza uyguladığı baskı ve şiddeti kınamaya ve buradan Türkistan ve Türkmen soydaşlarımızın sesi olmak için toplandık. Türkistan ve Türkmeneli kan gölü haline gelmişken başta İslam Ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Türkmen soydaşlarımız toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta, türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır.

Ne Batı’da ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır. Birleşmiş Milletler; Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır. Oysa bugün Birleşmiş Milletlere üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı akıtılmakta, insanlık suçu işlenmektedir. Bursa Dernekleri olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz. Aksi halde bu katliama sessiz kalan her kurum, örgüt ve ülke, işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır.” İfadelerini kullandılar.