Engin ÖZKONUK/Özel haber

 

Salgın Türkiye ekonomisini derinden vurdu. Toparlanmaya çalışan ekonomide turizm önemli bir yer tutuyor. Ancak, turizmin önemli aktörleri yeni toparlanma sürecinde kendilerine yeterince önem verilmediğini düşünüyor. Yüzde 80 oranında kayıp yaşayan sektör Avrupa’yı vuran 2’ci dalga corana ile şokta. Konuyla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulunan TÜRSAB Yönetimi'nde Sayman olarak Bursa'yı temsil eden Hasan Eker’e göre, salgında vaka sayısının artması önümüzdeki yılın nisan-mart aylarına kadar sektörü iş yapamaz duruma getirecek.

 

“DİLE GETİRDİĞİMİZ ÖNLEM PAKETİ DİKKATE ALINMALI”

 

Eker; “Kriz başladığında 20 maddelik önlem paketi istemiştik. Diğer sektörlerle birlikte isteklerimizin bazıları karşılandı. Ancak turizme özel çıkan imkanlardan yararlanan az oldu. İşletmeler 500 bin liralık ciro şartı nedeniyle kredilerden yararlanamadı. Otellerin ise ön ödemelerin iadesi için alınan kredileri kendileri kullandığı için acentalar bundan yararlanamadı. Turizmin ana motoru acentaların ayakta kalabilmesi için yeni destekler şart. Hükümeti anlıyoruz; turizme özel bir destek yapılırsa diğer sektörler itiraz edebilir endişesi var. Ancak, turizme yapılacak desteğe kimse itiraz etmez. Acentalar 4 aylık dönemi sıfır gelirle kapattılar. Hibe değil, iş avansı şeklinde, işletme sermayesi için uzun vadeli faizsiz kredi istiyoruz. Özellikle taşımacılık yapan üyelerimizin en büyük beklentisi, motorlu taşıtlar vergisi alın-maması. Ayrıca tüm sektörün istediği vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması, belediye ve kamunun yeni alacak tahakkuk ettirilmemesi. Turizme özel olarak istihdamın sürmesi için personele maaş desteği.” dedi.

 

“TURİZM TESİSLERİ DAHA GÜVENLİ”

 

Sosyal medyadaki plaj ve restoran görüntülerinin yarattığı görüntülerin vatandaşı endişelendirdiğini dile getiren Eker; “O görüntüler yüzünden tatilden vazgeçmesinler. Turizmi ayakta tutmamız lazım. Güvenli turizm belgesi olan tesisler AVM ve şehirlerdeki birçok yerden daha güvenli. Turizm tesislerinin birçoğu 80-100 dönüm arazi üzerine kurulu. Geçen hafta bir arkadaşımla görüştüm. 180 dönümlük alanda kurulan ve kapasitesi 2 bin 500 olan resort otelde bin 500 kişi ağırlanıyormuş. Büyük tesislerin yanı sıra orta ölçekli ve butik oteller- de çok ciddi tedbirler var. Tatil yapacağım diye halk plajlarına akın etmek yanlış. Kurallara uymamız lazım.”şeklinde konuştu.