Koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarından en çok etkilenen sektörlerin başında kuşkusuz fuarcılık sektörü gelmekte.

Geride kalan yaklaşık 6 ayda önemli uluslararası fuarların da aralarında bulunduğu birçok fiziki fuar iptal edildi yahut ileri bir tarihe ertelendi, bazıları da online olarak yani sanal ortamda gerçekleştirildi.

Salgın günlerinde artık liderler, bürokratlar ya da çalışanlar toplantılarını video konferans yöntemi ile gerçekleştiriyor.

Yani yaşamın sürekliliğine teknoloji eşlik ediyor…

Fuarcılık sektöründe bu süreçte artık fiziki olarak bir araya gelmenin olası olmadığı bu dönemde online fuarlar gözde oldu.

Salgın sonrası süreçte de artık birçok şey gibi fuarcılık sektöründe de online etkinlikler artacağa benziyor.

Salgın sonrasında 'yeni normal' denilen bir döneme girildiğinde de firmalar ve fuar sektörünün yahut insanların davranış biçimlerinin değişmeye başlayacağı da açık.

* * *

Fiziki fuarların yapılamadığı bu salgın sürecinde herkes online fuarcılığı masaya yatırmış durumda.

Ancak TÜYAP Fuarcılık dijital çözümler ve uygulamalarla birlikte hibrit formunda zenginleştirdiği fuarları tüm paydaşlarına temassız fuarcılık deneyimi ile yaşatmaya hazırlanıyor.

TÜYAP, yeni döneme önce sağlık mottosuyla hazırlanıyor.

Tüm sektör çalışanlarının, katılımcıların ve ziyaretçilerin herhangi bir kuşku duymadan işlerini sürdürebilmesi için Tüyap Fuarcılık Grubu olarak fuar alanında bir dizi önlem bulunuyor.

TÜYAP Fuarcılıktan yapılan açıklamaya göre, ilki 20 Ekim’de başlayacak olan 18. Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarlarında ortak kullanım alanlarını yoğun bir temizlik takvimi ile dezenfekte edecek, fuar alanında kuracağı dezenfeksiyon istasyonlarla tüm konuklar için maksimum hijyen sağlanacak.

Fuar alanında ortak kullanım alanları kapasitelerini sosyal mesafe sağlayacak şekilde ayarlanacak.

Yerleşim, fuar ve söküm dönemlerinde ambulans ve sağlık ekiplerini tüm fuarlarda hazır bulundurulacak.

Alanlardaki havalandırma üniteleri taze hava akışını maksimum düzeyde sağlayacak şekilde mevsim koşullarına göre ayarlanacak ve havalandırma sistemi sürekli izlenecek.

Fuar alanında sunulan her türlü restoran ve catering hizmetleri sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak yürütülecek.

Gerek dijital kayıt ve kapı giriş süreçleriyle gerekse katılımcı portal üzerinde yapılacak geliştirmeler ile fuar alanındaki süreçler olabildiğince temassız hale getirecek.

Tüm çalışanlar salgın önlemlerine yönelik eğitilmekte, görev dağılımı ve acil eylem planları oluşturulmakta.

Fuar alanına giriş yapacak tüm çalışan, katılımcı ve ziyaretçiler HES kodu ve kimlik kontrolü sonrasında içeri alınacak, riskli kişilerin alana giriş yapmasına izin verilmeyecek.

* * *

Online fuar, fiziki fuarı tamamlayıcı bir proje olarak düşünülüyor demek ki.

Öyle ki, kısa vadede fiziki fuarların yok olacağını ya da önemini yitireceğini düşünmek doğru olmasa gerek.

Çünkü insan sosyal bir varlık

Fiziki fuarların önümüzdeki dönemlerde de var olacağı ve önemini koruyacağı açık.

Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 1 Eylül 2020 itibariyle fuarlar ile ilgili alınacak önlemler ve uyulması gereken kuralları belirledi.

Açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek fuarlar olmak üzere iki ana başlıktan oluşan düzenlemeye göre; fuar alanında gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı “Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar” çerçevesinde TOBB veya görevlendireceği Oda ile Borsa tarafından denetlenecek.