Loading...

Ufkun geniş olacak!

Bursa 15 Ekim 2019 10:20
Videoyu Aç Ufkun geniş olacak!
A
a

51, 52 ve 53. Hükümet’te Milli Eğitim Bakanlığı, 54. Hükümet’te de Milli Savunma Bakanlığı yapan Turhan Tayan, gündemi değerlendirdi. 

Özel haber / Reyhan Oral Aydın

Birbiri ardına açıklanan zamlar, ekonomik kriz ve başkanlık sistemi… Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demokrasi, hak ve özgürlüklerini yaratan ve insanlara bunu tattıran bir kurumdur. Dünya demokrasiye kolay ulaşmadı. Asırlar boyu iç ve dış savaşları, mücadeleler neticesinde insanlar demokrasiyle vardır. Demokrasinin erdemine, faydasına ulaştılar. Demokrasiyi yaşatmak lazım. Zaman içinde türleri arttı, özellikleri arttı, demokrasi sadece sabit salt demokrasi değil, onun sosyal yönleri gelişti.

Netice olarak bugün nasıl cumhuriyetimiz için, demokratik sosyal hukuk devleti diyoruz. İşte bu noktaya geliş kolay olmadı. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele Türkiye’yi bağımsız kıldı ama Atatürk o bağımsızlığı yeterli görmedi. Dedi ki; ‘Türkiye ekonomik yönden de bağımsız olmalı, ayakta durabilmeli, kendisine yetebilmeli.’ O zaman gerçek bağımsızlığı yaşamış oluruz. Nitekim büyük mücadelelerden sonra Türkiye belli bir yere geldi. Yani Türkiye ihracat yapabilir, otomotiv üretebiliyor. Belli oranlarda ilacını üretebiliyor, yol, köprü yapabiliyor. Bunlar nereden nereye geldiğimizi gösterir. Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye’de bunların hiç birisi yoktu. Çöken Osmanlı’nın kalıntıları üzerinden buralara geldik. Burada hizmeti geçen başta kurucumuz Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına, devlet adamlarına, İnönü’ye, Bayar’a, Menderes’e, Demirel’e, Özal’a, Ecevit’e bunlara hizmetlerinden dolayı şükran borçluyuz.” Dedi. 

Tek ihtiyacımız; milli birlik ve beraberlik…

Kimse Türkiye’nin 2003 yılından başlayıp, bu günlere geldiğini söyleyemez. Bunlar yanlış şeylerdir. Türkiye 2003’te kurulmadı. Türkiye 1923’te kuruldu. Hatta, 23 Nisan 1921‘de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kuruluşuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı. Bu günlere gelişinde onlarca cumhuriyet hükümetleri görev aldı. Herkes tuğla üzerine bir tuğla koydu. Ve buralara geldik. Türkiye’yi 2003’ten başlatmak geçmişe haksızlıktır. Geçmişteki idarecilere, geçmişimize maalesef saldırıdır. Bugün iyi yere gelinmiştir. Yeterli değildir. Daha iyiye gitmesi lazımdır. Onun için uğraşıyoruz.

Milli Eğitim hurafelerden kurtulmalı…

51, 52 ve 53. hükümette Milli Eğitim Bakanlığı yaptınız. Türkiye’nin şu anki eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hür üniversiteler, özgür,  düşünebilen ve yaratan üniversiteler, düşündüğünü ifade edebilen üniversiteler, geleceğin büyük Türkiye’si için lazım. Üniversiteler hurafeden, milli eğitim hurafeden kurtulmalıdır. Son 15 sene içerisinde milli eğitimle çok oynadılar. Şu anda milli eğitim yerlerde sürünüyor. Eğitimi süratle laik bir eğitime dönüşmesi lazım. Sosyal devlet, eğitime yatırım yapmalı”. 

Ben siyaset yapanlara şunu tavsiye ediyorum. Milli birlikten yana olalım. Teröre karşı beraber olalım. Demokrasiden yana olalım. Ama bunu yaparken, özgür düşünelim. Hukukun üstünlüğünü savunalım. Hukuk içinde, özgürlük içinde demokratik hak ve özgür haklarımızı kullanalım. Bu günle iş bitmiyor. Bugünden sonra çoluğumuz-çocuğumuz için, gelecek nesillerimiz için belli ilkeler etrafından toplanmaya, birleşmeye ihtiyacımız var. 

Demokrasiden yana olalım

İktidar partisinin 17 yıllık icraatlarını ve Bursa’ya yönelik yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben şu anda aktif siyasette değilim. Ama her gittiğim yerde saygı, sevgi, itibar götürüyorum. 55 yıl bu millet için çalıştım. Helali hoş olsun. Ama bu toplumsal bir olay, ferdi değil. Bir tek kişiyle olmaz. Herkesin bunu yapması lazım. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bursa’da bizim yaptığımız katı atık depolama alanları miladını doldurmuş. İlave bir atık toplama ve değerlendirme merkezleri yapılmalı. 
Yani, el attıkları projeler çabuklaştırılmalı. Gelip de, Atatürk Stadı’nı yıkmak. Gidip de Acemler’e halkın parasıyla, belediyenin parasıyla trilyonlar harcayarak stad yapmak en büyük hata. Yani hatalı bir projedir. Yeri hatalıdır. Yeni bir stad yapacaksınız. Trafik açısından daha rahat, daha uygun bir yere yapmaları lazımdı. Siz Kültürpark’a sahip çıkın. Elini ayağını düzeltin. Kültürpark panayır haline gelmiş. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin HDP ile ittifak görüşmelerine yönelik bir takım söylemler kamuoyuna yansıyor. Siz neler söylersiniz?

PKK terör örgütüyle arasına mesafe koymayan hangi parti olursa olsun, bir işbirliğini her zaman yanlış bulurum. Bu CHP içinde olabilir, başka partiler için de geçerli. Hiçbir parti terör örgütüyle oynaşan siyasi parti ile işbirliği yapmamalıdır. Yapamaz. O bakımdan Cumhuriyet Halk Partisi’nin HDP ile ittifak yapmasına ihtimal vermem. Onaylamam. Karşı çıkarım. HDP kendisini ne zaman ki PKK terör örgütüyle ilişkisini keser, teröre karşı tavır koyar. Anayasal ilkeler doğrultusunda siyaset yapar, başarılar dilerim. Bunun dışında Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum. Bu tarz aykırı söylemler, beyanlar olabilir. Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir hata yapmaz. Devleti kuran, cumhuriyete sahip olan, cumhuriyetin temel ilkelerine sahip olan bir parti böyle bir yanlış yapmaz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat