Gün geçtikçe enerji ihtiyacı artıyor. Sanayileşmede öncü kuruluşların enerjiye olan bağımlılığı ithal tüketim varlıklarının sektörel anlamda yüzde 80’lere dayanması alternatif arayışlara yöneltti.

Elif Kuş BEŞİK/Özel haber

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı ise enerjide bağımlılığı azaltacak milli üretim projelerini tartışmak için bir dizi seminer çalışması başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu; “Güçlü bir Türkiye istiyorsak güçlü bir üretim yapısına sahip olmamız lazım. Bugün dünyanın 19’cu büyük ekonomisine sahibiz. 745 milyar dolar değerinde üretimimiz var. 17’ci olmak için 1 trilyon dolar değerinde üretim yapmamız gerekiyor. İlk 10 için ise 2,5 trilyon dolar üretim yapmalıyız. Bu nedenle de güçlü politikalara sahip olmamız lazım. Siyasetinde bu amaçla dizayn edilerek üretim mekanizmalarını bu şekilde geliştirmesi en büyük hedef olmalıdır. Bu hedefe kilitlenen tek parti İYİ Partidir.” dedi.

“Güçlü Türkiye İçin Milli Üretim Şart!”

Tatlıoğlu; “Bu hedefe ulaşmak içinde Güçlü Türkiye olmalı ve doğru hamleler ile sürece odaklanmalıyız. Güçlü politikaların oluşması için alt kadrolarımızdan başlayarak çok ciddi bir çalışma içine girdik. Bu konuda bir fotoğraf çektik. Bu amaçla sektörün güçlü oyuncuların fikirlerini, akademik kadroların görüşlerini, 21’ci yüzyılın ikinci yarısında dünya ile yarışan bir ülke olmak için bilimsel ağırlıklı etkinlikler düzenleyeceğiz. 30 kasımda Adana’da çiftçilerimizle birlikte tarım sektörünü masaya yatırmıştık. Bugün ise Türkiye için olmazsa olmazı enerjiyi sizler ile birlikte tartışmaya açıyoruz. 18 ocakta Kanal İstanbul’u, 24 ocakta Kaliteli Büyüme’yi, 22 şubatta Antalya’da Turizm’i, daha sonra Bursa’da Otomotiv’i yine değerli katılımcı arkadaşlarımızla eksi ve artıları ile tartışacağız.” dedi.