Israrla yazmaya, söylemeye devam ediyoruz.

Kenti yönetenler, sorunların üzerine kararlılıkla gittiklerinde sonuç alınabiliyor.

Bu nedenle iş başındaki tüm yerel yönetimlerin şehre bakış açıları çok önemli.

Bu yüzden belediyecilik, sadece bilindik rutin altyapı, üstyapı gibi fiziki işlerle uğraşmak değildir.

Bir önceki yazımız da Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'nın sosyo-ekonomik yoksulluk ve yoksunluk içinde yatağa bağımlı tüm hastalara Evde Bakım Hizmetleri ve Ambulans Nakil Hizmetleri birimince verilen hizmetleri aktarmıştık.

Yazının yayımlanmasının ardından çok sayı da vatandaş bizlere ulaşarak bu hizmetten yararlanmak istediklerini anlattılar.
Gerçekten de ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olabilmek müthiş mutluluk verici.

Bugünkü yazımızı yine büyükşehir belediyesinin pek çoğumuzun farkında olmadığı toplumun kanayan yarası diyebileceğimiz önemli bir hizmetini aktarmak istedim.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne bağlı kısa adı GADEM olan Gençlik ve Aile Destek Merkezi, uyuşturucu ve alkol bağımlıları ile ailelerinin adeta umut kapısı olmuş durumda.

GADEM'in kuruluş amacı, kentimizde yasa dışı bağımlılık yapıcı uyuşturucu madde ile mücadele kapsamında koruyucu ve önleyici çalışmalar yapmak, bağımlılık ve yakınları için bireysel ve grup danışmanlığı vererek sosyal rehabilitasyon sürecine destek olmak.
GADEM'de destek hizmeti veren psikologlar, gençler arasında yaygınlaşan sentetik uyuşturucu bağımlılığına karşı yaptıkları çalışmalarla hem bağımlıları hem ailelerini hem de toplumu bilgilendiriyorlar.
Sadece şehir merkezine değil 17 ilçe ve 1056 mahalleye ulaşarak vatandaşlara uyuşturucudan koruyucu ve önleyici bilgiler aktarıp geleceğimizin teminatı gençlerimize sağlıklı bir yaşamın yolunu açıyorlar.
Doğanbey Mahallesi'nde 8 uzman psikolog ve sosyolog eşliğinde faaliyet gösteren GADEM, bugüne kadar başvuran 1.230 madde bağımlısının gerekli tedavi süreçlerinin başlamalarını sağlamış.
Şayet bağımlı kişinin yataklı tedavi görmesi gerektiğinin de ÇAMATEM ve AMATEM'e yönlendiriliyorlar.
Madde bağımlılığından kurtulabilmek için sadece o kişinin çabasının yeterli olmayacağı bilinciyle aileleri de merkeze çağırarak birlikte koordineli çalışmalar neticesi pek çok gencimizin bu bataklıktan kurtulması sağlanıyor.
Ayrıca daha önce madde kullanmış sonra tedavi görerek uyuşturucudan kurtulmuş beş kişi de GADEM'de çalışıyor.
Bu kişilerin görevi kentin pek çok noktasını tarayarak madde kullanan gençleri bulup tedavi görmeye ikna etmek için sahada çalışıyorlar.
GADEM'e toplam gelen bağımlı kişi sayısı: 1.230.
Yakınlarıyla beraber toplam kayıtlı danışan sayısı 1.594.
Bağımlıyla yapılan görüşme sayısı: 972.
Toplam görüşme sayısı: 1.466
Görüldüğü gibi rakamlar gerçeği gözler önüne seriyor.
Nemelazım, dediğiniz uyuşturucu bağımlısı kişi, tedavi görmemesi durumunda süreçte potansiyel suçlu olarak karşılımıza çıkacağını unutmamalıyız.
Çünkü biz toplum olarak uyuşturucu içenle onun ailesi arasında bir mesele olarak görmemeliyiz.
Uyuşturucu belası bir gün sizin çocuğunuzun ya da yakınınızın başına gelebileceğini düşünerek hareket duyarlı olmalıyız.
Bu arada GADEM'e müracat eden, danışmanlık hizmeti alan hiç bir bağımlıdan ve ailesinden danışmanlık hizmeti ve sosyal yaşama uyum çalışmaları tamamen ücretsiz olarak verilmektedir.
Yeter ki siz kendiniz ya da yakınınızın bu illetten kurtulmak, kurtarmak isteyin.
Vereceğiniz mücadele de asla yalnız değilsiniz.
GADEM yanınızda.
Bir şehri imar ederken nesli ihmal ederseniz o nesil gün gelir o şehri imha eder.